Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak přežít (a ne sám) v malém bytě?

  14:05aktualizováno  14:05
Situace na trhu s byty není především pro mladé páry příznivá. Mnozí si mohou dovolit jen malý byt, či dokonce garsonku. Do stísněného prostoru musí umístit všechny své věci, a už to chce kompromisy. Ale nemají jinou možnost. Muž i žena občas touží po soukromí, po svém koutku. Není spravedlivé pro jednoho připravit krásnou pracovnu a druhému nechat jen kuchyň a maximálně jídelní stůl.
konflikt

konflikt - Nejlepší možností řešení konfliktu se sousedem je domluva. | foto: Archiv

Konfliktům lze předcházet
Život v malém prostoru přináší riziko konfliktů. Jeden chce spát a druhý má zapnutou televizi. Jeden si pozve přátele a druhý musí snášet hluk a ztrátu soukromí. A podobných situací je mnoho. "Zaručený recept neexistuje, ale riziko konfliktů se eliminuje, pokud jsou mezi partnery stanovena jasná pravidla," říká psycholožka Marta Boučková.

"Hlavní je, aby si vytvořili příjemné prostředí a každý si ponechal trochu svého soukromí, byť by šlo jen o poličku na knihy," radí dále. Důležité je podebatovat s partnerem, jak malý byt vybavit co nejúčelněji, aby zbýval ještě nějaký prostor. Pokud na to pár sám nestačí, může si vyžádat radu architekta či designéra. "Při zařizování je dobré myslet na každý detail, například i na sluchátka k televizi, aby jeden mohl poslouchat a druhý si třeba číst," míní Marta Boučková.

Co jednomu vyhovuje, druhý nesnese
Existují však i lidé, kteří si malý prostor oblíbili. To je případ Zuzany Novotné z Brna. "Je mi už téměř sedmdesát a s manželem žijeme v garsonce pětadvacet let. Náš větší byt jsme nechali dětem. Zpočátku to nebylo jednoduché, ale teď bych za nic na světě neměnila.

My staří už toho tolik nepotřebujeme, vyhovíme si a jsme si pořád nablízku," svěřuje se. Naopak mladí lidé jsou v malém prostoru často nešťastní. Pavel Mráz z Plzně žije se svou přítelkyní v bytě sotva o 35 metrech čtverečních. "Mám pocit ztráty jakéhokoli soukromí. Když potřebuji pracovat a soustředit se, tak si často přeji, aby přítelkyně někam odešla," vypráví.

Když přijde dítě
"Jedna z nejhorších situací je, když se do garsonky narodí malé dítě," upozorňuje psycholožka. Pavlína Malá, která bydlí v Praze s manželem v malém bytě, neplánovaně otěhotněla a před nedávnem porodila dceru, to zažívá na vlastní kůži.
"Je to k uzoufání, nemáme dost peněz na větší byt, ačkoliv šetříme každou korunu. Můj muž často odchází s tím, že se zde nemůže ani nadechnout, a já si v bytě připadám jako uvězněná," říká. "Máme pocit, že nás naše dítě vytlačuje ven. Nejdřív malá spala s námi v posteli. To bylo neúnosné. Když jsme koupili postýlku a postavili ji do zbývajícího volného prostoru, už se tu nehneme. Nevíme, jak si s tím poradit," naříká. "Bydlení by se pro manželský pár mělo stát prioritou číslo jedna. Doporučuji, aby se snažil na větší byt našetřit co nejdříve," říká Marta Boučková.

"Ale pozor! Žádný extrém není dobrý. Tedy ani dávat na bydlení každou volnou korunu," varuje zároveň. "Důležité je, aby se mladí spolu radovali a trávili volný čas i mimo byt a třeba i jeli na dovolenou. Stálý pobyt v malém bytě zvyšuje riziko napětí mezi partnery." Pokud tedy člověk musí nebo chce bydlet v malém bytě, měl by mít vymezeno své drobné soukromí, kam smí jenom on a pro ostatní je toto místo tabu. I kdyby to měl být jen noční stolek, kde má jistotu, že knihu, kterou tam odložil, druhý den tamtéž najde.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...Najdete na iDNES.cz