Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak opravit do zimy dům po povodni

  12:12aktualizováno  12:12
Po delší odmlce se opět vracíme k domku v Bechyni-Zářečí, který byl v loňském roce postižen povodněmi. V září probíhaly zejména práce, které nejsou příliš vidět. Během října však dům získal novou střechu i okna - a začíná se připravovat na kolaudaci.

V uplynulých dvou měsících se v rekonstruovaném domku mnoho změnilo. Zpočátku probíhala elektroinstalace, rozvody vodovodních a kanalizačních potrubí a dalších vedení, podlahy a také omítky.

V památkové zóně musí být pálená taška
Protože se rekonstruovaný domek nachází v památkové zóně, podléhá schválení stavebního projektu souhlasu památkářů. Podle jejich požadavků má být například střecha z keramických pálených tvarovaných tašek. V rámci České republiky je v tomto ohledu výběr malý. Po poradě s odborníkem byla zvolena pálená taška Jirčanka.

"Ta je také tvarovaná - má takzvanou malou vlnu a je vyráběna nejnovější technologií, která splňuje veškeré ekologické a evropské normy. Domnívám se, že tento typ pálené tašky zcela splňuje požadavky na zachování charakteru této památkové oblasti," říká Vít Jirkovský, obchodní zástupce největšího českého výrobce pálených tašek, firmy Tondach.

Protože klasickým "bechyňským hákům", které se dříve v této oblasti používaly, se nejvíce podobá prejz, rozhodli se jej majitelé využít pro ozdobení římsy a štítu.

Pokud budete měnit střechu, můžete využít služeb vaší stavební společnosti nebo kontaktovat přímo obchodního zástupce firmy vyrábějící požadovanou krytinu. Právě on má největší přehled a zkušenosti s nabízenými produkty. Může vám poskytnout nejen odbornou konzultaci, ale i spočítat, kolik čeho na střechu potřebujete, případně zajistit dopravu i montáž střechy.

Dřevěná eurookna splňují požadavky
Ohledně oken bylo v nařízení od památkářů rozdělení podélně na třetiny s tím, že okna ve štítu musí být nižší než okna v přízemí a stejně dělená. Protože majitelé potřebovali celkem 11 oken a dvoje prosklené dveře na terasu, nechali si kromě stavební firmy, která dům rekonstruuje, zpracovat nabídky ještě od dalších firem. Ty se lišily až v řádech desítek tisíc korun.

Nakonec se rozhodli pro firmu AQ Okna, která je jednou z největších v republice, a proto mohla nabídnout i lepší ceny. Majitelé si vybrali barvu oken, kování a kličky, firma ve stanoveném termínu okna dodala a namontovala.

Protože v rámci budování vikýře v podkroví vznikl prostor pro atypické okno, dohodli se majitelé na jeho výrobě v truhlářské dílně. Výrobce eurooken dodal navíc lak v takovém množství, aby jím bylo možno natřít také vchodové dveře - kvůli barevnému sladění.

Pokud tedy budete mít například dveře či jiné dřevěné produkty od jiných dodavatelů než okna, určitě se domluvte s výrobcem na odkoupení barvy navíc. Nebudete potom muset shánět podobný odstín a povrchová úprava bude vypadat jako od jednoho dodavatele.

Památkáři požadují okna, podélně rozdělená na třetiny.

Protože v rámci budování vikýře v podkroví vznikl prostor pro atypické okno, dohodli se majitelé na jeho výrobě v truhlářské dílně.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...

Realiťák roku. Hlasujte pro NEJ makléře a vyhrajte vstupenky na ples

1

Realitní makléři pomáhají plnit sny o bydlení, které však často přináší starosti. Šikovný realiťák je proto skutečnou...Najdete na iDNES.cz