Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak přežít horko? Nejdříve zatáhnout, pak pustit větrák či klimatizaci

  1:00aktualizováno  1:00
Vedro, únava, pocení, prostě nálada pod psa. Tak to dopadá v horkých dnech. Možností, jak tomu v interiérech předejít, je celá řada, od rolet až po klimatizaci.

Venkovní žaluzie chrání dům před horkým sluncem | foto: Dalibor Puchta

Na prvním místě je nutné zabránit vstupu slunci, zejména pokud jsou okna orientována na jižní a západní stranu. Nejlepší řešení? Předokenní žaluzie a rolety. Jižní národy používají venkovní dřevěné okenice již stovky let. Vědí proč.

Hliníkové žaluzie instalované na vnitřní rámy oken mají v porovnání s vnějšími nepatrný účinek. Vnější žaluzie může navíc dokonce spouštět čidlo, není nutná přítomnost majitele. Podobně "chytře" se vysouvají markýzy na terasách a lodžiích. Dalším řešení jsou fólie označované jako Heat Mirror nebo klasické protisluneční fólie, u nich výrobci tvrdí, že zadrží téměř 80 procent sluneční energie.

Velkoformátová dlažba ladí s moderním domem.

Žaluzie spouští elektronické čidlo. Proto není potřeba dům chladit.

Mobilní klimatizace vám příliš nepomohou. Nikoli ani tak kvůli výkonu, ale kvůli nutnosti odvádět horký vzduch ven. Jenže kudy? Hadice "vyhozená" pootevřeným oknem ven nic neřeší, jen si dovnitř pouštíte teplý vzduch a snižujete výkon klimatizace.

U levnějších typů je navíc nutné vylévat z nádrže vodu, dražší řeší tento problém automatickým odpařováním. Paradoxně možná větším přínosem je možnost si mobilní klimatizací přitopit mimo hlavní topnou sezonu. Vhodným řešením jsou proto klimatizace řešené jako systémy split a multisplit.

Nejrychlejší pomoc: větrák

Protože větráky "rozvíří" teplý vzduchu, vyvolávají pocit ochlazení. Stolní a stojanové větráky mívají průměr hlavice 30 nebo 40 cm a tři stupně rychlosti, dokonce je lze pořídit i s dálkovým ovládáním.

Stropní větrák Turbo swirl funguje i jako lustr.

Stropní větrák Turbo swirl funguje i jako lustr.

Sloupové ventilátory s nižším výkonem se doporučují do menších místností. Vyrábějí se i jako kombinace větráku a čističky vzduchu či ionizátoru. Také zde lze využít dálkové ovládání.

Stropní ventilátory bývají nejtišší, proto se používají i do ložnic, existují také designové varianty se světlem. Pro místnost o ploše 25 m2 se doporučuje větrák s průměrem 130 cm. Stropní větráky se zpětným chodem se využívají i v zimě, kdy dostávají studený vzduch od podlahy nahoru. Teplý vzduch, který se hromadí u stropu, naopak tlačí dolů.

Fólie mezi skla

I americké mrakodrapy se chrání před přehříváním v interiérech pomocí Heat Mirror, fólie pokryté nízkoemisivní vrstvou, která je napnuta uvnitř izolačního dvojskla. Výsledkem je třívrstvý systém se dvěma oddělenými komorami (analogie trojskla), ovšem s hmotností dvojskla.

Je tak možné umístit speciální nízkoemisivní pokovení mezi vnější a vnitřní tabuli. Tam je totiž její vliv nejúčinnější. Tato vrstva způsobuje selektivní propustnost a odraz elektromagnetického záření o určitých vlnových délkách: je propustná pro viditelné světlo a zároveň odráží vzdálené infračervené (teplo přenášející) záření a škodlivé ultrafialové (UV) záření.

Funkce izolačního skla s fólií Heat Mirror? Tepelné záření odrazit zpět ke zdroji. To znamená v létě ven, když chceme, aby nepronikalo do místnosti, a v zimě dovnitř, kdy chceme, aby teplo zůstalo uvnitř.

Dům vyhřívá pouze klimatizace.

Dům vyhřívá pouze klimatizace.

Klimatizace jako jistota

U některých interiérů, zejména těch pod střechou nebo orientovaných na západní stranu, se stává klimatizace standardem. Aby opravdu sloužila tak, jak má, je však třeba si ji dobře "spočítat". Odborná firma vám doporučí nejvhodnější typ, většinou si její zástupce přijde prostor prohlédnout osobně. Vyplatí se oslovit několik firem a porovnat nabídku.

Je třeba vzít v potaz veškeré tepelné faktory místnosti, tedy její objem, orientaci, počet a plochu oken, velikost a výšku místnosti, počet osob a zapnutých spotřebičů, izolaci, zastínění a další faktory.

Je důležité, aby jednotka měla správný výkon vzhledem k prostoru, který je třeba chladit. "Pokud bude výkon příliš velký, klimatizace bude často zapínat a vypínat, prostor se rychle ochladí. Naopak, když bude výkon příliš malý, klimatizace poběží nepřetržitě a prostor se náležitě nevychladí. To má za následek vysokou spotřebu elektrické energie a nízkou efektivnost," vysvětluje Radek Vanduch ze společnosti Panasonic.

Nové vnitřní jednotky splňují náročné technické parametry, ale také požadavky

Nové vnitřní jednotky splňují náročné technické parametry, ale také požadavky na design.

U takzvaných split jednotek je třeba zvážit nutnost menších stavebních úprav kvůli zavěšení vnitřní jednotky na stěnu místnosti, nutnost spojení pomocí kabelů s vnější jednotkou (to znamená většinou otvor ve zdi pro průchod kabelů) a instalace vnější jednotky s kompresorem na fasádu nebo střechu domu.

K nejčastějším otázkám i patří dostatečné jištění na rozvaděči rodinného domu či bytu, vzdálenost mezi venkovní a vnitřní jednotkou v závislosti na vedení potrubí, instalace potrubí uvnitř objektu v lištách, případně zasekání do omítky. To vše znamená další náklady. Je nutné také vyřešit odvod kondenzátu z vnitřních jednotek do odpadu nebo do venkovních prostor a podobně.

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Na tepelnou pohodu máte nárok

V zásadě mezi venkovní teplotou a vnitřní teplotou nemá být rozdíl vyšší než 6° C. Od 1. dubna 2012 by se měli zaměstnanci řídit novelou nařízení vlády č. 361/2007 Sb., která stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

Novela upravuje teplotní podmínky v závislosti na druhu práce a typu pracoviště. Například v kancelářích, kde zaměstnanci provádějí sedavé práce s minimem pohybu, by se podle vyhlášky měla teplota celoročně pohybovat mezi 20 až 27 stupni Celsia. Klimatizace by přitom neměla místnost ochlazovat na méně než 24,5 stupňů Celsia.

Ještě o něco méně, na 23,5 stupně Celsia, mohou být chlazené místnosti, v nichž zaměstnanci vykonávají práce rovněž vsedě, nicméně manuálně náročnější. Jde například o práce v dílnách či výrobních halách. Celoroční teplota by se v nich měla držet mezi 18 až 26 stupni Celsia.

Ovládání přes internet

"Letošní novinkou je aplikace IntesisHome pro počítače a mobilní zařízení, díky níž lze klimatizaci i vytápění ovládat z libovolného místa přes internetové připojení," říká Pavel Vanduch ze společnosti Panasonic.

Softwarový systém IntesisHome od španělské společnosti Intesis Software je k dostání ve verzích pro iPad, iPhone a jakýkoli přístroj s operačním systémem Android nebo PC s internetovým připojením. "Dnešní zákazníci jsou zvyklí používat mobilní technologie, u mnohých produktů se mobilní přístup na dálku stává základním požadavkem," zdůrazňuje Pavel Vanduch.

IntesisHome nabízí celou řadu nejrůznějších funkcí: vypínač, volbu provozního režimu, nastavení teploty v jednotlivých místnostech a podobně. Pomocí aplikace lze rovněž naplánovat cykly vytápění a chlazení, nechybí ani různé možnosti konfigurace včetně úsporných variant.

V případě potřeby připomene aplikace uživateli důležité informace týkající se údržby (nutnost výměny filtrů, chybová hlášení, kontakty na servis apod.). Aplikace IntesisHome je k dispozici ve více jazykových verzích. Je kompatibilní s celou řadou tepelných čerpadel a klimatizačních systémů, například s modelovými řadami Aquarea, Etherea, FS Multi či ECOi.

V kancelářích by se podle nové vyhlášky měla teplota celoročně pohybovat mezi

V kancelářích by se podle nové vyhlášky měla teplota celoročně pohybovat mezi 20 až 27 stupni Celsia. Klimatizace by přitom neměla místnost ochlazovat na méně než 24,5 stupňů Celsia.

Klimatizace a čistý vzduch

Přední výrobci se také starají o čištění klimatizací. Například značka LG používá u provedení Inverter čtyřnásobný filtr a samočistící funkci. Z klimatizace tak fouká stále čistý vzduch bez prachu, virů a bakterií. Bylo prokázáno, že filtry dokážou z místnosti odstranit 99,9 % virů H1N1. Filtr obdržel certifikaci od British Allergy Foundation & Kitasato LAB, která potvrzuje, že filtry v klimatizaci odstraňují pachy.

Plazmový filtr, instalovaný do klimatizací Artcool a Libero R, odstraňuje i mikroskopické částice. Samočistící funkce zabraňuje hromadění vlhkosti, tím brání růstu bakterií a mikrobů uvnitř výměníku. To je důležité především v zimních měsících, kdy je díky inverznímu charakteru počasí vzduch dvakrát až pětkrát špinavější než v jiných měsících v roce. Filtry odchytnou pachy, pyl, srst zvířat, tabákový kouř i houbové mikroorganismy.

Fotogalerie

Díky optimálnímu proudění vzduchu generují v režimu spánku hluk jen 19 dB. To je mnohem méně než tikající hodiny na stěně. Při tak nízké hladině hluku lze i nerušeně spát.

Klimatizace Panasonic Etherea jsou zase vybaveny systémem čištění vzduchu Nanoe-G, který ke své práci využívá nanotechnologického zpracování iontů a radikálů.

Odstraňuje mikroorganismy přenášené vzduchem i ulpívající na povrchu - bakterie, viry i nejrůznější plísně. Podle testů výzkumného ústavu Kitasato Research Centre for Environmental Science odstraní až 99 % těchto mikroorganismů.

Autor:


Nejčtenější

Přes atrium vstupuje do interiéru spousta denního světla i slunce.
Jak to dopadne, když stavební úřad dva roky odmítal plochou střechu

Všechno mohlo dopadnout špatně. Dva roky stavební úřad odmítal povolit plochou střechu, a tak mezitím na vedlejší parcele vyrostl velký dům, který zastínil...  celý článek

Cihelná zeď natřená na bílo či zrepasované parkety odkazují na stáří domu....
Z barevného výbuchu vznikl byt plný světla a vtipných nápadů

Byt v domě ze 60. let minulého století potřeboval začít „dýchat“. Měl sice nadstandardní velikost 5+1, ale právě dispoziční řešení zaměřené víc na počet...  celý článek

Důležitou roli hraje i způsob pokládky a velikost spár. Například...
Jakou a kam volit keramickou dlažbu, radí architekt Jan Ranný

Přírodní kámen, dřevo a keramická dlažba patří v architektuře mezi tradiční materiály. Z této trojice se díky novým technologiím dokázala nejvíce posunout...  celý článek

Obývací pokoj zůstal na stejném místě, pouze k němu přibyl kuchyňský kout.
Rekonstrukce panelákového bytu za 800 tisíc. Z původního nezůstalo nic

Hana si koupila v Novém Jičíně panelákový byt 2+1 velký 52 metrů čtverečních. Značně omšelý a s umakartovým jádrem mlel z posledního. Proměny se ujaly...  celý článek

Dům je krásně zasazený na rohovém pozemku v novozélandském Puhoi.
Bez dveří a stresu. Boj s rakovinou nasměroval rodinu do zelené oázy

Novozélandský architekt David Maurice hledal pro svou rodinu klidné místo. Toužil po obyčejné každodenní radosti. S kolegou Josephem Longem z kanceláře LTD...  celý článek

Další z rubriky

Chytré hybridní úložiště pro domácnosti  Save-box-home nedávno vyvinula česká...
Co se vyplatí dát na dům v Česku, aby byl energeticky soběstačný

I když nežijeme ve slunné Africe nebo Austrálii, vyplatí se v Česku získávat elektřinu ze slunce. Zato u větru a vody jsou možnosti značně omezené....  celý článek

Kondenzační kotel Class B Premium EVO Ariston má integrovaný zásobník s objemem...
K ceně kondenzačního kotle přidejte i náklady na spalinovou cestu

Vytápění tvoří v domácnostech až 60 % z celkového objemu spotřebovaných energií. Úsporně však topí jen část domácností. V Česku by se proto mělo vyměnit kolem...  celý článek

topení
Naučte se před zimou správně, šetrně a zdravě topit i větrat

Než letos poprvé pustíte topení naplno a otevřete si okno, vzpomeňte si, že každý stupeň Celsia navíc znamená o 6 procent větší spotřebu energie. Vyplatí se...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.