Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak přežít horko? Nejdříve zatáhnout, pak pustit větrák či klimatizaci

  1:00aktualizováno  1:00
Vedro, únava, pocení, prostě nálada pod psa. Tak to dopadá v horkých dnech. Možností, jak tomu v interiérech předejít, je celá řada, od rolet až po klimatizaci.

Venkovní žaluzie chrání dům před horkým sluncem | foto: Dalibor Puchta

Na prvním místě je nutné zabránit vstupu slunci, zejména pokud jsou okna orientována na jižní a západní stranu. Nejlepší řešení? Předokenní žaluzie a rolety. Jižní národy používají venkovní dřevěné okenice již stovky let. Vědí proč.

Hliníkové žaluzie instalované na vnitřní rámy oken mají v porovnání s vnějšími nepatrný účinek. Vnější žaluzie může navíc dokonce spouštět čidlo, není nutná přítomnost majitele. Podobně "chytře" se vysouvají markýzy na terasách a lodžiích. Dalším řešení jsou fólie označované jako Heat Mirror nebo klasické protisluneční fólie, u nich výrobci tvrdí, že zadrží téměř 80 procent sluneční energie.

Velkoformátová dlažba ladí s moderním domem.

Žaluzie spouští elektronické čidlo. Proto není potřeba dům chladit.

Mobilní klimatizace vám příliš nepomohou. Nikoli ani tak kvůli výkonu, ale kvůli nutnosti odvádět horký vzduch ven. Jenže kudy? Hadice "vyhozená" pootevřeným oknem ven nic neřeší, jen si dovnitř pouštíte teplý vzduch a snižujete výkon klimatizace.

U levnějších typů je navíc nutné vylévat z nádrže vodu, dražší řeší tento problém automatickým odpařováním. Paradoxně možná větším přínosem je možnost si mobilní klimatizací přitopit mimo hlavní topnou sezonu. Vhodným řešením jsou proto klimatizace řešené jako systémy split a multisplit.

Nejrychlejší pomoc: větrák

Protože větráky "rozvíří" teplý vzduchu, vyvolávají pocit ochlazení. Stolní a stojanové větráky mívají průměr hlavice 30 nebo 40 cm a tři stupně rychlosti, dokonce je lze pořídit i s dálkovým ovládáním.

Stropní větrák Turbo swirl funguje i jako lustr.

Stropní větrák Turbo swirl funguje i jako lustr.

Sloupové ventilátory s nižším výkonem se doporučují do menších místností. Vyrábějí se i jako kombinace větráku a čističky vzduchu či ionizátoru. Také zde lze využít dálkové ovládání.

Stropní ventilátory bývají nejtišší, proto se používají i do ložnic, existují také designové varianty se světlem. Pro místnost o ploše 25 m2 se doporučuje větrák s průměrem 130 cm. Stropní větráky se zpětným chodem se využívají i v zimě, kdy dostávají studený vzduch od podlahy nahoru. Teplý vzduch, který se hromadí u stropu, naopak tlačí dolů.

Fólie mezi skla

I americké mrakodrapy se chrání před přehříváním v interiérech pomocí Heat Mirror, fólie pokryté nízkoemisivní vrstvou, která je napnuta uvnitř izolačního dvojskla. Výsledkem je třívrstvý systém se dvěma oddělenými komorami (analogie trojskla), ovšem s hmotností dvojskla.

Je tak možné umístit speciální nízkoemisivní pokovení mezi vnější a vnitřní tabuli. Tam je totiž její vliv nejúčinnější. Tato vrstva způsobuje selektivní propustnost a odraz elektromagnetického záření o určitých vlnových délkách: je propustná pro viditelné světlo a zároveň odráží vzdálené infračervené (teplo přenášející) záření a škodlivé ultrafialové (UV) záření.

Funkce izolačního skla s fólií Heat Mirror? Tepelné záření odrazit zpět ke zdroji. To znamená v létě ven, když chceme, aby nepronikalo do místnosti, a v zimě dovnitř, kdy chceme, aby teplo zůstalo uvnitř.

Dům vyhřívá pouze klimatizace.

Dům vyhřívá pouze klimatizace.

Klimatizace jako jistota

U některých interiérů, zejména těch pod střechou nebo orientovaných na západní stranu, se stává klimatizace standardem. Aby opravdu sloužila tak, jak má, je však třeba si ji dobře "spočítat". Odborná firma vám doporučí nejvhodnější typ, většinou si její zástupce přijde prostor prohlédnout osobně. Vyplatí se oslovit několik firem a porovnat nabídku.

Je třeba vzít v potaz veškeré tepelné faktory místnosti, tedy její objem, orientaci, počet a plochu oken, velikost a výšku místnosti, počet osob a zapnutých spotřebičů, izolaci, zastínění a další faktory.

Je důležité, aby jednotka měla správný výkon vzhledem k prostoru, který je třeba chladit. "Pokud bude výkon příliš velký, klimatizace bude často zapínat a vypínat, prostor se rychle ochladí. Naopak, když bude výkon příliš malý, klimatizace poběží nepřetržitě a prostor se náležitě nevychladí. To má za následek vysokou spotřebu elektrické energie a nízkou efektivnost," vysvětluje Radek Vanduch ze společnosti Panasonic.

Nové vnitřní jednotky splňují náročné technické parametry, ale také požadavky

Nové vnitřní jednotky splňují náročné technické parametry, ale také požadavky na design.

U takzvaných split jednotek je třeba zvážit nutnost menších stavebních úprav kvůli zavěšení vnitřní jednotky na stěnu místnosti, nutnost spojení pomocí kabelů s vnější jednotkou (to znamená většinou otvor ve zdi pro průchod kabelů) a instalace vnější jednotky s kompresorem na fasádu nebo střechu domu.

K nejčastějším otázkám i patří dostatečné jištění na rozvaděči rodinného domu či bytu, vzdálenost mezi venkovní a vnitřní jednotkou v závislosti na vedení potrubí, instalace potrubí uvnitř objektu v lištách, případně zasekání do omítky. To vše znamená další náklady. Je nutné také vyřešit odvod kondenzátu z vnitřních jednotek do odpadu nebo do venkovních prostor a podobně.

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Na tepelnou pohodu máte nárok

V zásadě mezi venkovní teplotou a vnitřní teplotou nemá být rozdíl vyšší než 6° C. Od 1. dubna 2012 by se měli zaměstnanci řídit novelou nařízení vlády č. 361/2007 Sb., která stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

Novela upravuje teplotní podmínky v závislosti na druhu práce a typu pracoviště. Například v kancelářích, kde zaměstnanci provádějí sedavé práce s minimem pohybu, by se podle vyhlášky měla teplota celoročně pohybovat mezi 20 až 27 stupni Celsia. Klimatizace by přitom neměla místnost ochlazovat na méně než 24,5 stupňů Celsia.

Ještě o něco méně, na 23,5 stupně Celsia, mohou být chlazené místnosti, v nichž zaměstnanci vykonávají práce rovněž vsedě, nicméně manuálně náročnější. Jde například o práce v dílnách či výrobních halách. Celoroční teplota by se v nich měla držet mezi 18 až 26 stupni Celsia.

Ovládání přes internet

"Letošní novinkou je aplikace IntesisHome pro počítače a mobilní zařízení, díky níž lze klimatizaci i vytápění ovládat z libovolného místa přes internetové připojení," říká Pavel Vanduch ze společnosti Panasonic.

Softwarový systém IntesisHome od španělské společnosti Intesis Software je k dostání ve verzích pro iPad, iPhone a jakýkoli přístroj s operačním systémem Android nebo PC s internetovým připojením. "Dnešní zákazníci jsou zvyklí používat mobilní technologie, u mnohých produktů se mobilní přístup na dálku stává základním požadavkem," zdůrazňuje Pavel Vanduch.

IntesisHome nabízí celou řadu nejrůznějších funkcí: vypínač, volbu provozního režimu, nastavení teploty v jednotlivých místnostech a podobně. Pomocí aplikace lze rovněž naplánovat cykly vytápění a chlazení, nechybí ani různé možnosti konfigurace včetně úsporných variant.

V případě potřeby připomene aplikace uživateli důležité informace týkající se údržby (nutnost výměny filtrů, chybová hlášení, kontakty na servis apod.). Aplikace IntesisHome je k dispozici ve více jazykových verzích. Je kompatibilní s celou řadou tepelných čerpadel a klimatizačních systémů, například s modelovými řadami Aquarea, Etherea, FS Multi či ECOi.

V kancelářích by se podle nové vyhlášky měla teplota celoročně pohybovat mezi

V kancelářích by se podle nové vyhlášky měla teplota celoročně pohybovat mezi 20 až 27 stupni Celsia. Klimatizace by přitom neměla místnost ochlazovat na méně než 24,5 stupňů Celsia.

Klimatizace a čistý vzduch

Přední výrobci se také starají o čištění klimatizací. Například značka LG používá u provedení Inverter čtyřnásobný filtr a samočistící funkci. Z klimatizace tak fouká stále čistý vzduch bez prachu, virů a bakterií. Bylo prokázáno, že filtry dokážou z místnosti odstranit 99,9 % virů H1N1. Filtr obdržel certifikaci od British Allergy Foundation & Kitasato LAB, která potvrzuje, že filtry v klimatizaci odstraňují pachy.

Plazmový filtr, instalovaný do klimatizací Artcool a Libero R, odstraňuje i mikroskopické částice. Samočistící funkce zabraňuje hromadění vlhkosti, tím brání růstu bakterií a mikrobů uvnitř výměníku. To je důležité především v zimních měsících, kdy je díky inverznímu charakteru počasí vzduch dvakrát až pětkrát špinavější než v jiných měsících v roce. Filtry odchytnou pachy, pyl, srst zvířat, tabákový kouř i houbové mikroorganismy.

Fotogalerie

Díky optimálnímu proudění vzduchu generují v režimu spánku hluk jen 19 dB. To je mnohem méně než tikající hodiny na stěně. Při tak nízké hladině hluku lze i nerušeně spát.

Klimatizace Panasonic Etherea jsou zase vybaveny systémem čištění vzduchu Nanoe-G, který ke své práci využívá nanotechnologického zpracování iontů a radikálů.

Odstraňuje mikroorganismy přenášené vzduchem i ulpívající na povrchu - bakterie, viry i nejrůznější plísně. Podle testů výzkumného ústavu Kitasato Research Centre for Environmental Science odstraní až 99 % těchto mikroorganismů.

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Co se vyplatí dát na dům v Česku, aby byl energeticky soběstačný

Chytré hybridní úložiště pro domácnosti  Save-box-home nedávno vyvinula česká...

I když nežijeme ve slunné Africe nebo Austrálii, vyplatí se v Česku získávat elektřinu ze slunce. Zato u větru a vody...

Města jsou v zimě přesvícená i kvůli vánoční výzdobě, lidé hůře spí

Vánoční výzdoba v centru Havlíčkova Brodu

Zvláště v zimních měsících září v českých městech kromě pouličního osvětlení také reklamní plochy a sváteční výzdoba....

K ceně kondenzačního kotle přidejte i náklady na spalinovou cestu

Kondenzační kotel Class B Premium EVO Ariston má integrovaný zásobník s objemem...

Vytápění tvoří v domácnostech až 60 % z celkového objemu spotřebovaných energií. Úsporně však topí jen část domácností....

Najdete na iDNES.cz