Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nevzhlednou chatku přestavěli na malé letní sídlo s terasou

  1:00aktualizováno  1:00
Původní letní chata měla jedinou přednost, a to úžasný výhled na jezero. Třicet metrů čtverečních zastavěné plochy zvětšit nešlo, zvětšit terasu a celý domek přestavět však ano.

I takový výhled můžete mít pár kilometrů za Prahou | foto: Jaroslav Kvíz, Jan Hlaváč

Na výrazně svažitém pozemku u slapské přehrady bývala kdysi stavba podobných rozměrů. Majitelé ji nechali zbourat, zachovali jen základy a sklep.

Na nich vyrostla nenápadná, ale v mnoha směrech úžasná, takřka bezúdržbová dřevostavba s dvacetimetrovou terasou a naprosto neuvěřitelným výhledem.

"Nástavba" na to, co zbylo z bývalé chaty, trvala čtyři měsíce

"Nástavba" na to, co zbylo z bývalé chaty, trvala čtyři měsíce

Hygienické minimum

Přestože jde o rekreační objekt, který může mít v mnoha ohledech daleko do komfortu stálého bydlení, nabízí tento dřevěný domek vše, co je k pohodlnému životu třeba.

Zatímco v původní chatě nebylo kromě suchého záchodu žádné hygienické zázemí a vodu museli majitelé nosit ze zahrady, nová stavba už má nejen splachovací záchod, ale také malou koupelnu se sprchovým koutem a hlubokou vaničkou.

"Elektřina v chatě už byla, vodu jsme ze zahrady přivedli. Také původní topení bylo zcela nedostačující, nyní je chata vybavena přímotopy," vysvětluje majitel Jan Hlaváč, jak je objekt vybaven pro případ chladnějších letních dnů či nocí.

Siluety dravců nalepené na sklech chrání ptáky - ti předtím naráželi do oken

Siluety dravců nalepené na sklech chrání ptáky - ti předtím naráželi do oken

Také ostatním vybavením si toto malé letní sídlo nezadá se svými celoročně užívanými příbuznými. Velikostí obytné plochy přitom odpovídá standardní panelákové garsonce.

"Dispoziční řešení bylo do značné míry dáno dispozicí předchozího objektu. Při zachování základů jsme se museli držet  stávajícího půdorysu. Zvětšit se proti předchozímu stavu dala pouze terasa, což jsme maximálně využili," podotýká Jan Hlaváč.

U vstupu je praktická šatna - předsíňka

U vstupu je praktická šatna-předsíňka

Rozhodně se sem vešlo vše potřebné. Kromě koupelny a toalety je tu dostatečně prostorná, lineárně uspořádaná kuchyňská linka, u vstupu narazíte na praktickou šatnu-předsíňku, za ní se pak nachází velké lůžko.

Vestavěné příčky jsou ze sádrokartonu. Vedle vstupu na terasu je pak jakýsi "odpočívací" kout s rozkládací pohovkou, která slouží nejen k posezení, ale umožňuje hostům i přenocovat. Ve volném centrálním prostoru stojí kuchyňský stůl a židle.

K dispozici je dostatečně velká kuchyňská linka i obývací prostor

K dispozici je dostatečně velká kuchyňská linka i obývací prostor

Prostor a světlo

Právě volnost prostoru, která je nanejvýš podpořena množstvím denního světla, způsobuje, že interiér chaty se zdá možná větší, než ve skutečnosti je.

"To byl jeden z hlavních požadavků, mít dostatek prostoru, který nebudou rušit zbytečné příčky a dveře. Proto je toaleta jediná dveřmi uzavíratelná místnost. Koupelna ani předsíň žádné dveře nemají," poznamenává majitel.

Světlu sem architekt Viktor Fehrer, autor projektu, umožnil vstupovat především velkými prosklenými plochami na jižní straně domu, kde se nachází terasa.

Díky osvětlení denním světlem působí chata mnohem větším dojmem

Díky osvětlení denním světlem působí chata mnohem větším dojmem

"I střechu jsme vyřešili tak, aby propouštěla dovnitř co nejvíc světla, horní partie obvodových stěn jsou také prosklené," dodává Jan Hlaváč.

U prosklených ploch se podle jeho slov objevil malý problém. "Do okna nad částí střechy jsme potřebovali tabuli dlouhou čtyři metry. Vybraná firma ji nechtěla vyrobit, ale nakonec se podařilo ji sehnat."

Dojem světlosti a prostornosti podporují rovněž světlé a pastelové barvy zařizovacích předmětů, které dobře ladí se světlým dřevem.

Někoho mohou na první pohled překvapit poněkud zvláštní dekorace – siluety dravců nalepené na okenních tabulích. Mají ale kupodivu velmi prozaické opodstatnění.

"Je to stejné opatření jako na protihlukových stěnách podél hlučných komunikací u obytných zón. Ptáci několikrát do oken narazili. Dravce jsme tedy nalepili alespoň na velké plochy, i když by bylo ideální opatřit jimi všechna okna," vysvětluje Jan Hlaváč.

Velikostí obytné plochy odpovídá chata panelákové garsonce

Velikostí obytné plochy odpovídá chata panelákové garsonce

Téměř bez práce

Další důležitý požadavek majitelů? Aby chata byla co nejvíce bezúdržbová a neubírala tak nutností oprav na čase, který je možné trávit rekreací jak v domě, tak v nádherném okolí.

"Smrkové dřevo, které jsme použili na stavbu, bylo tlakově impregnováno proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu, to zaručí dlouhou životnost prken na fasádě i fošen na terase. Tímto způsobem se ošetřují například sloupy elektrického vedení," upozorňuje Jan Hlaváč na jeden z detailů, které přispívají k tomu, že chata je na údržbu nenáročná.

Dřevo se nebude muset spoustu let napouštět ani natírat, aniž by přestalo dostatečně plnit svou funkci. Stejný důvod má použití titanzinkových plechových prvků na střeše (včetně okapů, parapetů i hromosvodu) a žárově pozinkovaných kovových prvků.

V létě lze trávit na terase celý den

V létě lze trávit na terase celý den

Okna si vybral majitel plastová, v šedé barvě. Práci při úklidu šetří i to, že interiér je vybaven plastovým nábytkem a (také z důvodů finančních) jako podlahová krytina je tu PVC (s tepelnou vložkou) s designem dubových prken, které se snadno udržuje.

Místnost není nábytkem zbytečně přeplněna, takže běžný úklid je skutečně rychlý a nenáročný. Snaha o maximální jednoduchost a funkčnost je patrná také na vnitřních stěnách, které tvoří OSB desky – bez malby, bez tapet.

Materiál do svahu

Stavba, respektive "nástavba" na to, co zbylo z bývalé chaty, trvala přibližně čtyři měsíce. "Nejproblematičtější bylo dopravování materiálu na pozemek, protože chata leží ve svahu. Takže veškerý písek, dřevo či beton bylo až na místo určení nutné nosit ručně," vypočítává majitel.

Pohled na chatu ze stráně

Pohled na chatu ze stráně

Pokud jde o stavbu, na betonovou část, která zbyla z původní chaty, se položila hydroizolace, na ní pak vyrostla dřevostavba, jejíž stěny tvoří sendvič – smrková prkna, pojistná (paropropustná) hydroizolace, tepelná izolace, parozábrana a OSB (dřevoštěpkové) desky. Nosná část terasy je pak z oceli.

Právě terasa je na celém objektu nejdůležitější. "Šlo nám především o nádherné místo, na kterém chata stojí. Sama o sobě funguje spíše jako zázemí terasy, z níž je krásný výhled do okolí. Někdo má sice komfortní příjezd až k chatě, já musím auto naopak nechat jinde a k chatě jít pěšky, zase mám ale perfektní výhled na celé jezero a protější svah. Jezdíme sem pravidelně už dva roky a nemáme pocit, že by něco mělo být jinak," říká Jan Hlaváč.

Předsíň s výklopnými botníky

Předsíň s výklopnými botníky

Luxus přírody

"Stavba je vzhledem, dispozicí i konstrukcí jednoduchá a malá, ale vymyslet ji byl možná právě proto oříšek. Bylo třeba respektovat omezení daná stávajícím základem, konstrukci přizpůsobit podmínkám obtížně přístupného staveniště a vytvořit stavbu maximálně vzdušnou, která ale současně nebude působit v prostředí chatařské osady rušivě," vysvětluje architekt Fehrer.

Důležité bylo maximálně využít největší devizu místa, tedy úžasný výhled, který se díky proměnám ročních období, počasí i osvětlení nikdy neomrzí. Jako už mnohokrát, opět se mi potvrdilo, že první, intuitivní návrh bývá i nejlepší.

"Následných zásahů během přípravy projektu i vlastní realizace bylo už minimum a výsledek se, myslím, vydařil," říká autor spokojeně.

Z terasy je výhled na celé jezero

Z terasy je výhled na celé jezero

Těsná blízkost přírody a působivá panoramata pak udělaly z této malé, jednoduché a jen nezbytnými nutnostmi dnešní doby vybavené dřevěné stavby téměř pohádkový luxus, který nelze zhodnotit penězi. 

V létě, když rozkvete vistárie vinoucí se po ocelových "nohách" terasy otvory v podlaze až k dřevěné konstrukci nad ní, si stačí lehnout do závěsné houpačky a dívat se. 

Více se dočtete v časopise Domov č. 4/2009.

Autor:Nejčtenější

Sezení v jídelním koutě je zčásti na parapetu rohového okna.
Agáta Prachařová bydlí v „bunkru“, v němž jsou květináče s levandulí

Agáta a Jakub Prachařovi si každým rokem opakovali, že ty příští Vánoce budou bydlet ve svém domě. Stavba se však...

Přes atrium vstupuje do interiéru spousta denního světla i slunce.
Jak to dopadne, když stavební úřad dva roky odmítal plochou střechu

Všechno mohlo dopadnout špatně. Dva roky stavební úřad odmítal povolit plochou střechu, a tak mezitím na vedlejší...Dům je krásně zasazený na rohovém pozemku v novozélandském Puhoi.
Bez dveří a stresu. Boj s rakovinou nasměroval rodinu do zelené oázy

Novozélandský architekt David Maurice hledal pro svou rodinu klidné místo. Toužil po obyčejné každodenní radosti. S...

Cihelná zeď natřená na bílo či zrepasované parkety odkazují na stáří domu....
Z barevného výbuchu vznikl byt plný světla a vtipných nápadů

Byt v domě ze 60. let minulého století potřeboval začít „dýchat“. Měl sice nadstandardní velikost 5+1, ale právě...

Hvězda filmu Kristián Oldřich Nový vlastnil víc než čtvrt století chalupu na...
Chalupáři stříbrného plátna. Podívejte se, kde to opravdu milovali

Byly jejich útočištěm, kam si odjížděli odpočinout od hektičnosti hereckého světa. Místo, které opravdu milovali, byť...

Další z rubriky

Terasu se zbytkem zahrady spojuje úzký pruh trávníku, který majitelka během...
Dva roky dřiny: úzký trávník proměnila na skalku, teď ji čeká bazén

Jsou lidé, kteří nepotřebují obrovskou zahradu. Pro radost, a nutno zdůraznit že i pro dřinu, jim stačí úzký pruh...

Tady stávaly staré nevzhledné chlívky.
Po čem Češi doma touží: snem je relaxace na terase se zastíněním

Soutěž Léto na nové terase či s novým stíněním, kterou připravila redakce i DNES.cz společně se společnostmi Climax a...

Okolí terasy je ze západu částečně kryto rakytníkovými keři, které plní fukci...
Bez zastínění si v horkém létě majitelé terasu příliš neužijí

Jinak vypadají věci na papíře, jinak v reálném životě. Majitelé si k rodinnému domu naplánovali velkou terasu, kterou...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.