Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nevyhodit peníze oknem? Řešením jsou kvalitní střešní okna

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Střešní okna dodávají podkrovním prostorům jedinečnou atmosféru a dostatek denního světla i čerstvého vzduchu. Musí ale být zasklena tak, aby interiéry dobře chránila proti slunečnímu teplu v létě, proti chladu v zimě a po celý rok proti hluku zvenčí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Střešní okna Velux | foto: Velux

V minulém díle našeho seriálu jsme vás ve článku s názvem "V aktivním domě se příjemně bydlí. Zkusili si to na vlastní kůži" seznámili s konceptem aktivních domů, v nichž hrají střešní okna důležitou úlohu. Dnes se budeme blíže zabývat výběrem nejvhodnějšího zasklení střešních oken.

Mladá rodina Dvořákových si při plánování půdní vestavby dobře uvědomovala, jak je volba správného zasklení důležitá. Požadovali, aby okna měla výborné tepelně-izolační vlastnosti a aby také poskytovala přiměřenou ochranu proti hluku.

Dvořákovi rozhodně nechtěli vyhodit peníze oknem a dlouhá léta pak doplácet na špatnou volbu vyššími náklady na topení nebo přehříváním interiérů. Proto zvolili kombinaci střešních oken se zasklením 65 a 60 od společnosti VELUX.

Jak jednoduše ušetřit za energii

Zasklení 65 od společnosti VELUX je velmi dobrou volbou v případě, že chcete snížit spotřebu energie na vytápění a tím i ušetřit výdaje, nebo hledáte okna pro nízkoenergetický dům. Jedná se totiž o nízkoenergetické izolační trojsklo s výbornými tepelně-izolačními parametry.

Výplň mezi jednotlivými okenními tabulemi tohoto zasklení tvoří plyn krypton, který snižuje hodnotu součinitele prostupu tepla oknem (Uokna = 1,0 W/(m2.K)).

Zasklení 65 dovede využívat i pasivních solárních zisků. Jeho hodnota součinitele prostupu tepelného záření g = 46. Dobře tedy absorbuje teplo ze slunečních paprsků a v zimě v interiéru "přitápí", což také přináší finanční úsporu.

Novinkou letošního roku je speciální úprava proti venkovnímu rosení. Zasklení 65 má navíc dobré zvukově-izolační parametry, takže umí utlumit běžný hluk zvenku (hodnota průzvučnosti Rw je při zavřeném okně 35 dB). A konečně je zasklení 65 i bezpečné - při náhodném rozbití skla z interiéru nedojde k vysypání střepů, o které by se mohl některý člen domácnosti zranit.

Ochrana před hlukem a nadměrným slunečním teplem

Dvořákovi mají z jedné strany půdního bytu hlučnou ulici, proto je zde ideálním řešením zasklení 60. Hodí se i pro případ, že máte střešní okna orientovaná na jižní stranu a rádi byste zamezili přehřívání interiéru v létě.

Zasklení 60 je energeticky úsporné izolační dvojsklo (Uokna = 1,3 W/(m2.K)) s velmi malými solárními zisky (součinitel prostupu tepelného záření g = 0,29). Zabraňuje tak akumulaci slunečního tepla čímž předchází přehřívání podkroví. I v letním období tak můžete mít v interiéru příjemné vnitřní klima.

Střešní okna Velux

Zasklení 60 má vynikající zvukově-izolační vlastnosti (hodnota průzvučnosti tohoto zasklení je Rw = 37 dB), takže snižuje hladinu venkovního hluku opravdu účinně a spolehlivě v interiéru vytvoří klidnou atmosféru. Díky speciální úpravě eliminuje i hluk z dopadajících dešťových kapek na sklo až o 7 dB.

Oceníte jistě i samočisticí povrchovou úpravu venkovního skla, kdy na něm neulpívají vodní kapky ani nečistoty a je přes něj lépe vidět. Nemusíte tak stále dokola okna umývat. Se zasklením 60 se netřeba ani obávat, že vaše děti při různých míčových hrách okno vysklí a poraní se o střepy, jelikož vnitřní sklo je polepené bezpečnostní fólií.

Ještě lepších tepelně-izolačních vlastností střešních oken a větších úspor za energii spotřebovanou při vytápění dosáhnete díky lemování, které zajišťuje dokonalé osazení oken a jejich vodotěsné napojení na střešní plášť.

Vybrat si můžete ze dvou nových typů lemování od VELUX: při použití zapuštěného lemování EDJ 2000 se zateplovací sadou BDX je střešní okno osazeno do konstrukce střechy o 40 mm hlouběji a díky tomu je ochlazovaná plocha okenního rámu, který vyčnívá nad rovinu střechy, menší. Druhý typ, zateplené lemování EDW 2000, jehož součástí je opět zateplovací sada BDX, důkladně izoluje obvod okna.

Příště si v posledním díle našeho seriálu povíme něco víc o možnostech automatického ovládání oken a o inteligentním střešním okně VELUX INTEGRA®.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Místo holubníku na půdě mají byt v podkroví. Občas je trápí vedro

Obývací pokoj otevřený do krovu s teakovým stolkem od Kinga.cz, pohovkou a

Půdní byt v rodinném domě z roku 1850 si navrhl majitel sám. Pracuje jako projektant a ke stavařině má blízko. Podkroví...

Spojili dva půdní byty, mají úžasný mezonet v domě z 19. století

Hlavní obývací část „neruší“ pohled do kuchyně.

Získat v historickém centru Prahy mezonetový byt o ploše 270 metrů čtverečních se podařilo díky spojení dvou půdních...

Ze staré půdy vznikl moderní byt plný světla a s terasou pro gril

Černá ocel působí jako zdůrazňující akcent.

Dobře vymyslet dispozici půdního bytu a vhodně jej zařídit bývá zpravidla úkol pro profesionála. V tomto případě vznikl...

Najdete na iDNES.cz