Jak neprodělat na pronájmu

Přijít o peníze v kartách nebo u automatů, to nikoho nezarazí.
Přijít o peníze v kartách nebo u automatů, to nikoho nezarazí. Ale prodělat na pronájmu atraktivního bytu v centru? Klidně! Nedoplatky, které zde neseriózní nájemník může zanechat, mohou být totiž hodně vysoké.

Když zdědila Marta Pokorná byt po své tetě v centru Prahy, myslela si, že ji v daný moment nic lepšího nemohlo potkat. Byla krátce po rozvodu a její příjem stačil sotva na nájem v panelákové dvougarsoniéře a oblečení pro dvě děti. Všechno vypadalo skvěle. Za půl roku přišel šok. Z předpokládaného zisku nezbyla kladná, ale záporná čísla. Americký nájemník protelefonoval za půl roku více než 60 tisíc a podle účtu za plynovou karmu mohl mít nezasvěcený pocit, že se tam myla snad půlka Prahy. Při pohledu na parkety mohla majitelka bytu přitom jen zaplakat.

Kde se stala chyba

Při sepisování nájemní smlouvy je totiž dobré si rozmyslet, zda je vhodnější stanovit cenu nájemného včetně poplatků za energie, nebo tyto náklady účtovat zvlášť. Poplatky se rozumí vodné a stočné, plyn, vytápění a elektřina. Jde-li o dlouhodobý pronájem, doporučují seriózní realitní kanceláře variantu záloh pro každý měsíc a následné vyúčtování. Výši záloh lze stanovit podle počtu osob, které budou prostor využívat, a to bud' na základě vlastních zkušeností, nebo na doporučení vodárny či plynárny. Pokud má pronajímaný prostor vlastní měřiče, je vhodné přepsat účtování energií na nového nájemce. Společnosti dodávající tato takzvaná média se tomuto způsobu nebrání. Zpravidla jim musíte předložit nájemní smlouvu a souhlas obou stran. V případě, že dáte přednost platbě nájemného včetně poplatků, je třeba stanovit v nájemní smlouvě limity, jejichž překročení nájemník uhradí. Součástí dohody mají být i hodnoty, které měřiče ukazují, předejde se tak pozdějším dohadům. Nic z toho paní Pokorná ovšem neudělala.

Telefon je jako bezedná studna

Jednou z nejvyšších položek může být částka za telefonické poplatky, zejména pokud si byt pronajme firma nebo cizinec a účet za telefon bude i v době pronájmu znít na jméno majitele bytu. I když se totiž uvede do smlouvy, že telefonní poplatky hradí nájemce, realita bývá jiná. Stačí, když se firma dostane do platební neschopnosti nebo zkrachuje. Častějším případem jsou však neseriózní cizinci, kteří se vrátí domů, třeba i za oceán, a "zapomenou" uhradit svůj závazek. Účet za telefon se přitom může vyšplhat klidně k desetitisícům i výš. Jak se tedy pojistit? Jednou z nejjednodušších možností je dát po dobu pronájmu telefon vypojit. V době mobilních telefonů jde o rozumný argument pro obě strany. Další variantou je zablokování - za mírný poplatek - volání do ciziny a čísel s předvolbou 0609 (takzvané audiotextové služby). Eventuální nezaplacené účty za volání po českých městech budou jistě nižší než třeba půlhodinové hovory do Mexika nebo na erotickou linku. Navíc plně digitalizované ústředny umožňují zablokovat odchozí hovory pomocí přiděleného kódu. Chcete-li pouze vědět, zda nájemník telefonické poplatky hradí, stačí, když si u provozovatele vyzvedne majitel linky formulář na změnu plátce. Zůstane tak majitelem linky, ale v případě, že poplatky nebudou hrazeny, včas se o tom dozví, protože mu jako majiteli přijde upomínka. Pak lze zjednat s neplatícím nájemníkem včasnou nápravu. Bohužel, neuhradí-li nájemník poplatky, nezbývá než účet zaplatit, jinak bude linka odpojena. Preventivním řešením je tak současně s podpisem nájemní smlouvy vyplnit formulář o převodu účastnictví u telekomunikační společnosti na nájemce, a zároveň ten samý s převodem z nájemce na vás. Tím je zaručeno, že po skončení nájemného vztahu o linku nepřijdete. Formulář lze získat v zákaznickém centru Českého Telecomu nebo si jej nechat zaslat poštou. Poplatek za převod není vysoký a hlavně se může bohatě vyplatit.

Autorka je realitní makléřka