Nová koupelna - Světlo v koupelně dokáže divy. | foto: Teiko

Jak na kompletní rekonstrukci koupelny

  • 3
Nejméně oblíbeným a nejproblematičtější místem bytů v panelových domech bývají umakartová jádra s koupelnou a WC. Tady nejčastěji začínají stavební úpravy. Řada pravidel platných pro paneláky však platí i kdekoliv jinde.

V panelovém domě má investor dvě možnosti – buď odstranit umakartové jádro a na jeho místě nechat vybudovat novou koupelnu a WC třeba pomocí sádrokartonových nebo zděných příček, či zvolit cestu nejmenšího odporu a nižších finančních požadavků a umakart pouze „zkulturnit“.

Při tomto řešení se zpravidla používají různé obkladové panely, které se na původní stěny nalepí nebo přišroubují. Nic se nemusí bourat a pokud se nezasahuje ani do rozvodů, pak není potřeba vyjádření statika, ohlášení ani stavební povolení.

Toto řešení se hodí spíše pro obyvatele pronajatých bytů než pro vlastníky bytu. Neřeší základní problém s prostorem ani s případně nevyhovujícími rozvody vody a elektřiny.

Jak postupovat
Jestliže se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci bytového jádra, je nutné se nejdříve rozhodnout, jak by asi mělo vypadat a kolik do stavebních úprav můžete investovat. Další krok představuje rozhodnutí, zda se do rekonstrukce pustíte sami, nebo vše přenecháte na specializované firmě.

Jestliže nejste stavební odborník, je určitě vhodnější varianta druhá. Předejdete komplikace a práce bude hotová dříve. Odborná firma, pokud ji při stavebních pracích nepotkají nějaká nepředvídatelná překvapení, může rekonstrukci zvládnout i za deset dní. Ovšem základem je dobře si firmu vybrat.

Výběr firmy
Když chcete při stavebních úpravách předejít nepříjemná překvapení, je nutné věnovat výběru firmy velkou pozornost. Doporučuje se začít podrobným průzkumem trhu. Čím pečlivější v výběru budete, tím máte vyšší šanci na úspěch.

Ale pozor - některé odborné firmy vám v touze po zakázce mohou naslibovat hory doly, ale jestli vše dokážou splnit, je ve hvězdách. Základ? Posbírat co nejvíce referencí od spokojených zákazníků, kteří si již užívají ve výsledné práci dané firmy.
 
- Požadujte od firmy co nejvíce informací. Pokud je nedostanete nebo jste nespokojeni s vystupováním pracovníka, který je nepříjemný, jděte raději jinam.

- Nikdy není vhodné dát na první dojem, ani co se týká ceny. Nejlevnější neznamená nejlepší. Také při výběru materiálu nedávejte přednost tomu nejlevnějšímu. Koupelnu si necháváte dělat, abyste ji mohli užívat co nejdéle.

- Na trhu najdete širokou škálu výrobků, proto je vhodné nechat si poradit odborníky. Jediným místem, kde můžete alespoň trochu ušetřit, jsou obklady. To neznamená šetřit na jejich kvalitě, ale na výběru.

- Drahé luxusní dlaždice s moderním designem udělají stejnou službu jako dlaždice v cenové kategorii do čtyř set korun za metr čtvereční. Proto bývá vhodné v cenových nabídkách firem zkontrolovat i to, jaký typ materiálu do nich zahrnuly.

- Nedejte jen na ústní doporučení, ale chtějte vidět práci firmy přímo na místě, a zjistěte u předchozích zákazníků, jak firma dodržovala termíny, jak řešila případné vady, nedodělky a reklamace.

- Co je psané, to je dané. Proto veškeré požadavky dejte firmě raději písemně, abyste se v budoucnu vyhnuli nepříjemnostem. S těmi vám pomůže stavební dozor. Není vhodné nechat firmu pracovat bez kontroly.

- Můžete si stavební práce kontrolovat průběžně sami, nebo si zajistit odborný stavební dozor. Jestliže rekonstrukci koupelny svěříte do rukou odborné firmě na klíč, pak je důležité zjistit, co všechno musíte zaplatit. Je sice hezké, že vám nejen přestaví bytové jádro, ale kdo odveze suť, kdo zaplatí revizní zprávy či vymaluje?

- Při výběru firmy může rozhodovat i její velikost a rozsah služeb. Často bývá výhodnější upřednostnit firmu střední velikosti, která se specializuje na rekonstrukce bytových jader, a má s těmito pracemi dostatek zkušeností a kvalifikované pracovníky.

Kvalitní smlouva je základ
Jakmile si vyberete nějakou odbornou firmu, pak je nutné s ní uzavřít podrobnou smlouvu o dílu.

Ta by měla obsahovat kompletní údaje o investorovi a prováděcí firmě, termín dokončení, cenu zakázky, způsob platby, případné sankce pro obě strany za nedodržení dohodnutých podmínek a podmínky reklamace záruční dobu. Je vhodné přiložit i soupis materiálu a popis stavebních prací.

Koupelna

Dobře vypracovaná smlouva o dílo je dokladem jak pro investora, tak i pro prováděcí firmu. Je důkazem, jaké byly dohodnuty podmínky a vychází se z ní při případných soudních tahanicích.

Tady bývá ovšem vhodné se raději dohodnout, protože případné spory se mohou táhnou i několik měsíců i let, a často se musí dokládat různé znalecké posudky. Také proto se nikdy nespoléhejte na ústní dohodu, protože u soudu je to tvrzení proti tvrzení a rozuzlení se nemusíte dočkat.

Placení a reklamace
Nikdy není vhodné platit celou částku předem nebo přistoupit na hodinovou sazbu! Je lepší dohodnout určitý splátkový kalendář a zaplatit vždy určitou hotovou část. Běžná je záloha na nákup materiálu.

Často se záloha pohybuje kolem deseti procent z celkové ceny díla, ale záleží na dohodě. Poslední splátku zaplaťte až po předložení podrobného zúčtování a kontrole a převzetí díla, jen tak máte v ruce ještě „páku“ proti lajdáckému provedení či na opravu chyb.

Jestliže se při převzetí nebo užívání díla během jeho záruční doby objeví vada, je nutné ji reklamovat okamžitě a především písemně. Pokud vám prováděcí firma vadu odmítne opravit, pak se obraťte na nejbližší Českou obchodní inspekci. Jestliže ani to nezabere, nezbývá než se obrátit na právníka a řešit vše soudní cestou.

Jak vylepšit koupelnu
Když se pustíte do kompletní rekonstrukce panelové koupelny, většinou dojde ke kompletní výměně vodovodních a kanalizačních potrubí, případně i elektroinstalace. Jediné, s čím se nesmí hýbat, jsou stávající stoupací rozvody v instalační šachtě. Ty, i když jste majitelem bytu, představují společný majetek.

Instalační šachta musí být stále dobře přístupná, proto veškeré nové konstrukce, které před ní vzniknou, musí být snadno demontovatelné, případně opatřené dvířky, která umožní přístup k různým uzávěrům, vodoměrům a podobně.

Nejčastěji před instalační šachtou bývá osazeno WC. Stěna mezi ním a instalační šachtou může být například ze snadno odmontovatelné sádrokartonové nebo dřevotřískové desky. Nesmíte zapomenout na dostatečné odvětrání šachty, protože zde často bývá osazen i plynoměr a rozvody plynu.

Problémy mohou nastat při montáži rozvodů vody a kanalizace k jednotlivým nově umístěným potrubím. Často se nevejdou do úzkých příček nebo by se zvýšila hlučnost vedením v konstrukcích sousedících třeba s dětským pokojem či ložnicí. Proto optimální řešení bývají takzvané předstěnové systémy.

Jejich výhoda? Po demontáži stávajících zařizovacích předmětů a vybourání příček není nutné skopávat obklady či omítku, ale rozvody vody, kanalizace a případně i elektriky se provedou přímo na stávajících stěnách. Vše se obezdí nebo zakryje ocelovou konstrukcí a obkladovými panely.
 
Samotné zařizovací předměty – umyvadla, klozety, bidety a podobně - se zavěšují na nosné části předstěnového systému. Nové předstěny mívají výšku 100 centimetrů a více od podlahy, předsunutí bývá 15 až 25 centimetrů. Vzniknou parapety, které mohou sloužit jako poličky na odkládání mycích potřeb či kosmetiky.
 
Nové vodovodní potrubí může být plastové, měděné nebo z nerezavějící oceli. Jeho napojení je vhodné provést až za bytovým vodoměrem, aby nebylo nutné zasahovat do stávajících stoupaček.

Koupelna

Potrubí, zejména kovové, je vhodné izolovat - rozvody studené vody proti rosení na povrchu urychlujícímu případnou korozi, u rozvodů teplé vody se chráníte před tepelnými ztrátami. Jako izolace se používají například izolační plstěné pásy či izolační návleky z pěnových materiálů.

Po dokončení rozvodů je nutné provedení tlakové zkoušky ještě před jeho zakrytím. Další zkouška se provádí po instalaci výtokových armatur.

Na odpadní potrubí se v současné době používají plastové roury a tvarovky. Nové napojení je vhodné provést na stávající odbočku na kanalizačním potrubí. Jakékoliv nové zásahy do stávajícího stoupacího potrubí vyžadují dohodu s majitelem domu a obyvateli ostatních bytů, kterých se případný přerušený provoz bude týkat.
 
Odvodnění se provádí samospádem a pokud to není možné, pak lze k přečerpání splašků použít malou čerpací stanici osazenou třeba u záchodové mísy. Nevýhoda? Při výpadku elektrického proudu tato stanice nefunguje. Dřív, než se nové kanalizační potrubí zakryje, je vhodné vyzkoušet jeho těsnost.
 
Komfort nové koupelny můžete zvýšit ještě instalací podlahového vytápění. Do panelových koupelen se příliš nevyplácí vodní trubkový systém, protože vyžaduje nižší teploty než radiátory ústředního topení a je nutné větší zvýšení podlahy.

Proto řešením bývají elektrické topné rohože. Jejich použitím zvýšíte podlahu asi jen o 2,5 až 3 centimetry. Rohože se pokládají přímo na podlahový beton. Topné kabely se nesmí křížit ani dotýkat trubek či elektrických vodičů.

Pak se na rohož nanese předepsané lepidlo, na které přijde konečná nášlapná vrstva – nejlépe keramická dlažba. Instalaci elektrického podlahového topení je vhodné přenechat odborníkům.

Co získáte, když vše necháte na odbornících
Když si necháte koupelnu v panelovém domě zrekonstruovat na klíč, ušetříte čas a případné komplikace, které by mohly vzniknout neodborným prováděním stavebních prací. A pokud si dobře vyberete a sepíšete dobře smlouvu o dílo, pak i záruku na provedené práce.

Firma spolupracující s koupelnovým studiem často zajistí i výtvarnou studii koupelny, v níž se zorientuje i laik, který nemá prostorovou představivost. Může vytvořit i několik variant, co se týká uspořádání zařizovacích předmětů i různých řešení obkladů a dlažeb.

Vytvoří i projekt pro případné stavební povolení či prováděcí dokumentaci a případný statický posudek. Zařídí i stavebního povolení či ohlášení.

Demontuje staré bytové jádro, zajistí likvidaci stavební suti, postaví nové bytové jádro z vybraného materiálu (například sádrokarton nebo zděné příčky třeba z pórobetonu), zkompletuje vodovodní a kanalizační potrubí, elektroinstalace včetně revizí a podobně.

Při stavebních úpravách může dojít na řezání betonových příček, k čemuž je třeba diamantový kotouč chlazený vodou, se kterým by neměl pracovat laik.
 
Některé firmy provedou rekonstrukci bytového jádra, kterou budete platit ze stavebního spoření. Vše záleží na domluvě, protože platby chodí často firmám se zpožděním.

Vana, nebo sprchový kout?
Nejvíce vybavení a výsledný vzhled nové koupelny ovlivní to, zda zvolíte vanu nebo sprchový kout. Malé děti ocení cachtání ve vaně, starší lidé dají přednost spíše sprchovému koutu, kde se snadněji umyjí a mohou použít podle potřeby sedátko či různá pomocná madla.

Panelové jádro sice mnoho prostoru nenabízí, ale menší rohová vana nebo obdélníkové vany nestandardních rozměrů se sem vejdou. Instalací sprchového koutu získáte více prostoru, který lze využít třeba na úložné prostory nebo pro instalaci bidetu.

Jestliže se rozhodnete pro instalaci vany, pak nesmíte zapomenout na to, že v jejím obložení musí být umístěna dvířka, která umožní přístup k sifonu a kanalizačnímu potrubí.

V nové koupelně můžete nechat instalovat klasické zařizovací předměty. Výrobci však nabízejí i varianty určené do malých prostor. Oblíbené jsou závěsná WC a bidety, kdy jejich nádržkový splachovač je schovaný v předstěnovém systému a snadno se i pod nimi uklízí.

Koupelnu a WC – spojit či nespojit?
Často se nedostatek prostoru při rekonstrukcích koupelen vyřeší tak, že se spojí koupelna a WC. To je možné, ale pouze u malých bytů. Hygienické normy u větších bytů doporučují jedno samostatné WC, pak lze mít klozet i v koupelně.

Při spojení koupelny a WC získáte větší a prostornější místnost a ubudou jedny dveře z předsíně. Ovšem ti, kteří v koupelně vyžadují určité soukromí, o ně přijdou.

Více se dočtete v časopisu Living koupelna č. 1/2007