Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak má vypadat moderní koupelna?

aktualizováno 
Jaké tendence převládají ve vybavení moderní koupelny? Lze některé z nich označit za trend, tedy jasné udání směru do budoucna? Nebo je současná koupelnová elegance jen krátkodobou módní vlnou?

Podobné otázky si mohli právem pokládat návštěvníci mezinárodního veletrhu Cersaie 2003 - největší přehlídky koupelnového vybavení v Evropě, která proběhla již tradičně na podzim v italské Bologni.

Umyvadla ve tvaru nádob
Neobvykle pestrý je dnes výběr umyvadel: k vidění byla umyvadla zapuštěná do desky, nádoby zdánlivě volně položené na ploše, subtilní solitéry z kovu či skla, ale také velké plochy jednolitého umyvadla.

Posledně jmenovaná umyvadla s velkou mycí plochou (široká, ale zpravidla mělká, bez zbytečných záhybů) jsou jistě příjemná a poměrně snadno se udržují, problém je však v něčem jiném: ne každému se do koupelny vejdou.

Nejčastěji však bylo možné na veletrhu potkat různě velké, zdánlivě volně položené „škopky“ z keramiky, kamene, skla, kovu i speciálně upraveného dřeva. Esteticky působily velmi dobře, o praktické stránce hygieny už lze pochybovat (u menších nádob téměř s jistotou prostě nacákáte).

Nová řešení odtoku
Novinkou je bezpochyby originální řešení odtoku umyvadla: místo klasické kruhové výlevky jde část designérů i výrobců cestou elegantního štěrbinového odtoku.

Co je trendem v koupelnách?

* velký prostor
* spojení dokonalé funkce a dokonalého vzhledu
* pohodlí a relaxace
* jednoduchost na pohled i údržbu
* tráví se tu víc času než dřív

Štěrbina je umístěna buď v zadní dolní hraně umyvadla (to se svažuje na principu pozvolného jezu), nebo po celém obvodu umyvadla, které využívá princip bazénového přepadu k mimořádně efektnímu řešení rovné vodní hladiny.

Zejména druhá varianta je ovšem málo praktickou hříčkou designérů, která vám rozhodně nedovolí umýt se s požitkem.

Kubické tvary
K vidění byla rovněž koupelnová keramika (případně též sklo a kov) v čistém, ale chladně technicistním designu - s nezvykle hranatými tvary umyvadel i van.

„Koupelna se v posledních letech stává rovnocennou součástí obytného interiéru,“ vysvětluje Michal Trenkler, obchodní zástupce společnosti Sanitop. „Strohé řešení, které dává přednost hranatým tvarům, odpovídá důstojnému neofunkcionalistickému pojetí interiéru. Ale jestli kubické tvary v koupelně představují trend? Spíš bych to nazval módou.“

To v překladu znamená, že za rok či dva bude módní něco jiného – a vás může vaše koupelna pořízená za desítky tisíc přestat těšit. Pokud tedy dbáte na módní trendy.

Pryč od bordur
Dříve nezbytnou součást koupelny tvořily výrazné bordury a další zdobné prvky obkladů. V Bologni však téměř nebyly k vidění: obklady, dlažby i koupelnový nábytek se dnes ladí do jednoho tónu.

Moderní design preferuje strohost, čistotu stylu a chladnou, místy až syrovou eleganci. „Zdi se nezdobí, dokonce i klasicky zámecký styl se zjednodušuje,“ tvrdí Michal Trenkler. „Ozdobou koupelny se stává její funkční vybavení. Proto se klade důraz na čisté provedení a kvalitní materiály.“

Nemuseli jste být zrovna bystrozrací, abyste si na veletrhu Cersaie 2003 nevšimli ještě jedné výrazné tendence: návratu koupelnového vybavení o pěkných pár desítek let zpátky.

Living tip: Dřevo v koupelně?

Kromě tropických dřev, která odolávají vlhkosti (teak, cedr, bambus), se tu mohou uplatnit i levnější druhy dřev, například javorové. Každé dřevo ovšem musí být důkladně naimpregnováno od výrobce a speciálně upraveno (většinou lakováním). U dýhovaného nábytku bývají kritickým místem spoje: pokud nejsou hrany překryté masivem, hrozí jejich rozlepení vlivem vlhkosti. Koupelna, v níž je dřevěný nábytek, by každopádně měla být prostorná a dobře odvětrávaná.


Křížkové baterie, zaoblené tvary armatur, decentně zdobená hranatá keramika – to vše vrací atmosféru koupelny až do „starých dobrých časů“ naší první republiky.

Převrat ve vybavení koupelen tak sice nenastal, ale rozhodně se do nich vloudily dosud atypické materiály. Patří mezi ně rovněž dřevo. Nejlépe odolávají vlhkosti tropická: teak, cedr, bambus.

Vedle skla, kovu a dřeva se na veletrhu v Bologni objevil i plast (například ve formě zářivě barevného koupelnového nábytku) – ale šlo spíše o módní výstřelek.

Co však šlo postřehnout, bylo rozšíření vodoodpudivých povrchů. Princip je u všech materiálů (keramika, dlažba, sklo) obdobný: dokonalým vyhlazením povrchu docilují výrobci toho, že voda nemá kde ulpět a stéká. Současně povrchová úprava zabraňuje tvorbě vodního kamene.

Prostor a pohodlí
„Trendem v koupelně není ani futurismus, ani neofunkcionalismus, ani návrat k časům našich babiček,“ ujišťuje Michal Trenkler z pražské firmy Sanitop.

„Trend nespočívá v designu umyvadla, řešení odtoku či použitých materiálech, nýbrž v celkovém pojetí prostoru! Koupelna už není malá účelová špeluňka, ale plnohodnotný prostor bytu, součást domova. A to je trend: velký estetický prostor, ve kterém lze odpočívat. V koupelně trávíme daleko více času než dřív – ale ne úklidem, nýbrž relaxací.“

Jde tedy o jediné: udělat vše pro to, abyste se ve své koupelně cítili opravdu dobře.

Podmateriál
Trendy z pohledu odborníka

Stejně jako v oblékání i v keramice najdete módní trendy. K těm nejaktuálnějším nyní patří návrat do sedmdesátých let. Pro náročné jsou určeny bílé koupelny se zdobnými prvky od světoznámých malířů - třeba Kandinského, nebo květy zalité pod sklem či květy růží s kapkou rosy. To nabízí například španělská firma Keraben.

Zajímavosti? Zdobné prvky se velmi často kladou vertikálně. Obklady a dlažby se ale především vyrábějí v několika velikostech, aby se zdobným prvkem stala jejich skladba. Barevnost obkladů a dlažeb je poměrně tlumená, to proto, aby vynikl nábytek a ostatní zařizovací předměty. Vyrábí se dokonalé napodobeniny kamenů a mramorů, které mají lepší technické vlastnosti než přírodní.

Kvalita se vůbec neustále zvyšuje. Je to vidět třeba na tom, že se keramika „zpřesňuje“ (rektifikuje) oříznutím vyrobené dlaždice. Spára díky tomu bývá minimální, neruší a místnost působí opticky větším dojmem. Z tohoto důvodu se formáty dlaždic zvětšují, běžný formát obkladu se pohybuje kolem 33 x 60 a dlažeb 50 x 50 centimetrů. A rada z praxe? Opticky prostor zvětší pokládka obdélníkového formátu naležato.


LIVING

Koupelna

Koupelna s nezbytnou mozaikou (MARMITALIANI)

Sdružení Anfacer představilo v Bologni několik brazilkých porcelánek. Koupelnu v duchu Mondrianových obrazů navrhla Laura da Almeida Simeos

Pohled do jednoduše zařízené koupelny

Modrá koupelna

Dámská koupelna je ve znamení skla

Hlavním motivem pánské koupelny je kámen

Koupelna ve znamení čistoty (bílá) a vody (modrá)

Koupelna a WC v námořnických barvách

Koupelna s rohovou vanou

Koupelna v podkroví

Za stěnou se zrcadlem se z jedné strany skrývá vana a z druhé WC a bidet

Techno koupelna

Moderní trendy v koupelně.
Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Prestižní cenu EDIDA získal designér René Novák za koupelnový nábytek

Horní deska může být z corianu nebo z kaleného skla.

Důraz na detail a zároveň jednoduché a oblé tvary. To přineslo René Novákovi ze studia Le Bon ocenění EDIDA - Elle...

Dům plný koupelen aneb když majitelé milují vodu ve sprše i víno

Koupelně rodičů dominuje tenkostěnná prostorná vana Laufen z kolekce Palomba...

Josef a Milada hledali pro svůj dům klidné místo, které jim nabídne krásný výhled a prostornou zahradu. Na rozdíl od...

Čtrnáct let stará koupelna po proměně aneb co dokáže mozaika

Koupelna po rekonstrukci: oživení místnosti zajistila mozaika Black a Red ze...

Zatímco dům či byt bývá po deseti letech „v plné kondici“, o jeho vybavení to platit nemusí. I když věci fungují,...

Najdete na iDNES.cz