Pokud kupujete dostavěný byt, je dobré v něm strávit  třeba tři hodiny. Pak

Pokud kupujete dostavěný byt, je dobré v něm strávit třeba tři hodiny. Pak poznáte, jak se hluk nese zvenku, z ostatních bytů nebo z garáží. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na nákup bytu musíte chytře. Řiďte se naším seznamem a neuděláte chybu

  • 51
Nové bytové domy, řadovky, rodinné domky, vily. Už pohledem na nabídku realitních kanceláří je jasné, že v žádném jiném regionu v zemi se nestaví tolik jako ve středních Čechách. A to nejen v nejbližším prstenci kolem Prahy. Jak si ale mezi nabídkami podanými v superlativech vybrat a pak nelitovat?

Únavný reklamační boj s developerem vedou majitelé nových vil v Nymburce, jejichž příběh MF DNES nedávno popsala. Investovali do bydlení, které uspělo v soutěži Best of Realty, ale objevili řadu chyb, které od domů za čtyři i pět milionů korun nečekali. Dovnitř jim dokonce i zatékalo. (viz článek Do oceněných vil za čtyři miliony teče, majitelé je reklamují marně)

Takových příběhů je víc. Česká televize upozornila na nešťastné kupce nových domků ve Zlončicích na Mělnicku, kde stavěla firma Azaron. Tam se například lidé po dešti brodili domů vyplaveným obsahem jímek. V obou případech firmy nedodržely to, co naslibovaly v projektu. V Nymburce zákazníci firmy Gama Prague Development projektovou dokumentaci většinou nedostali, ač to ukládá stavební zákon.

Přinášíme inventář otázek, které by si měli lidé hledající nové bydlení položit. Sestavit je pomohl architekt Michal Šourek, který se podílí například na developerském bydlení připravovaném v Lysé nad Labem.

1.
Jaký byt potřebujeme?

Kde si budou děti hrát a kde se učit? Základní chybou podle Michala Šourka je, že si lidé koupí byt s rozložením místností, které jim nevyhovuje. "Laici si vlastně neumějí představit, jak takový byt má a může fungovat. Vycházejí z dosavadních zkušeností, které jsou omezené. Předtím někde bydleli, ale smířili se s tím, jaký to byl byt," říká architekt.

Zhodnotit by měli to, jak jsou místnosti provázané. Jak daleko je třeba z ložnice rodičů k dětem. V noci k nim totiž budou muset vstávat.

"Dětské pokoje jsou typickou částí bytu, která se podceňuje. Největší ložnici dostanou rodiče a dětem přidělí menší ložnice nebo jednu pro dvě děti. Přitom pro děti je jejich pokoj zároveň ložnicí, obývacím pokojem i pracovnou," říká architekt.

2.
Uslyšíme seriály od sousedů, vzbudí nás přistání letadel?

Kdo kupuje byt, který má firma teprve postavit, těžko pozná, zda ho bude rušit sousedova televize. Měl by se tedy aspoň nad projektem poradit s odborníkem.

"Pokud kupuji byt z papíru, měl bych si vyžádat projektovou dokumentaci. Tu mi developer často nebude chtít dát, ale už to o něčem svědčí," říká Šourek.

Doporučuje také poctivě vyhodnotit lokalitu vzhledem k možnému hluku. Pozor třeba na letadla. Málo se ví, že pražské letiště má kromě běžných příletových koridorů i koridory náhradní, kudy vzlétají a přistávají letadla třeba tři dny v měsíci.

Kdo kupuje byt blízko hlavního města, měl by si to pohlídat. Pokud kupujete dostavěný byt, architekt doporučuje strávit v něm nejprve třeba tři hodiny. Pak poznáte, jak se hluk nese zvenku, z ostatních bytů nebo z garáží.

3.
Myslete nejen na teplo v zimě, ale i na chlad v létě

Trendem dneška jsou velká okna, a proto je velmi častým problémem přehřívání bytů v létě. Pokud jsou okna orientovaná na jih nebo západ, budou to obyvatelé bytu řešit zcela určitě. Kupující by si měl ověřit, zda mají okna možnost zastínění. Ideální jsou lodžie.

4.
Než převezmete byt, vezměte tam odborníka

"Laik přehlédne věci, které nejsou na první pohled zřetelné, ale jsou o to významnější v době užívání bytu," říká Šourek. Je proto dobré najmout si stavebního odborníka, pracovníka některého ze znaleckých ústavů nebo třeba projektanta. Samozřejmě takového, který s developerem nespolupracuje.

5.
Jděte na prohlídku bytu se seznamem otázek

I profesionál na řadu detailů, které je potřeba prověřit, zapomene, říká architekt. "Závěrečná rada je připravit se velmi pečlivě a konzultacemi s odborníkem si sestavit seznam, na co všechno se mám informovat a dát si pozor." 

Nedostatky najdete vždy, přiznávají firmy. Chtějte komfortní vybavení, radí

"Reklamacím nedostatků se asi bohužel nelze nikdy zcela vyhnout," říká Karel Svoboda ze společnosti PMS Poděbrady. Ta postavila nové byty v centru Mladé Boleslavi, staví v Lysé nad Labem, Poděbradech, připravuje byty v Nymburce.

"Zkvalitňování výstavby, a tím i omezování vzniku případných závad je nekončící proces. Myslím, že nejdůležitější je koupit si byt od společnosti s jasnými referencemi a historií," radí Svoboda.

"Před podpisem kupní smlouvy většina developerů umožňuje klientům prohlídku bytu, po které se případné vady opraví. Klienti mají samozřejmě možnost reklamovat i nově objevené vady poté, co si byt převezmou," říká Lada Kuncová z firmy Geosan Development. Tento developer nabízí bydlení v Kolíně a na několika místech v Praze. Firmy radí vybrat si byt, ke kterému developer nabídne i parkování, chtít komfort a kvalitu.

"Klient by měl upřednostňovat například vlastní kotel ústředního topení včetně ohřevu teplé vody, měřidla energií mimo byt, velkou koupelnu, větší chodbu-halu, balkon, terasu nebo předzahrádku, komoru v bytě. Z materiálů pak třívrstvé dřevěné podlahy, minimálně laminované dveře a obložky, umyvátko na WC, vanu se zástěnou nebo sprchový kout velký nejméně 90 centimetrů s oboustranně otvíratelnými dveřmi. Samozřejmostí dnes již je také výtah i v nízkopodlažní zástavbě," říká Svoboda.

"Vyberte si firmu, která má za sebou historii, a dejte na osobní zkušenosti, doporučení známých. Vím, že lidé také upřednostňují, když mají možnost něco v bytě či domě, který kupují, změnit nebo upravit," říká Lenka Tocháčková z firmy TSM Group. Tento stavitel i developer nabízí domky v Líbeznicích a Zdibech na Praze-východ.