Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na nákup bytu musíte chytře. Řiďte se naším seznamem a neuděláte chybu

  1:00aktualizováno  1:00
Nové bytové domy, řadovky, rodinné domky, vily. Už pohledem na nabídku realitních kanceláří je jasné, že v žádném jiném regionu v zemi se nestaví tolik jako ve středních Čechách. A to nejen v nejbližším prstenci kolem Prahy. Jak si ale mezi nabídkami podanými v superlativech vybrat a pak nelitovat?
Pokud kupujete dostavěný byt, je dobré v něm strávit  třeba tři hodiny. Pak

Pokud kupujete dostavěný byt, je dobré v něm strávit třeba tři hodiny. Pak poznáte, jak se hluk nese zvenku, z ostatních bytů nebo z garáží. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Únavný reklamační boj s developerem vedou majitelé nových vil v Nymburce, jejichž příběh MF DNES nedávno popsala. Investovali do bydlení, které uspělo v soutěži Best of Realty, ale objevili řadu chyb, které od domů za čtyři i pět milionů korun nečekali. Dovnitř jim dokonce i zatékalo. (viz článek Do oceněných vil za čtyři miliony teče, majitelé je reklamují marně)

Takových příběhů je víc. Česká televize upozornila na nešťastné kupce nových domků ve Zlončicích na Mělnicku, kde stavěla firma Azaron. Tam se například lidé po dešti brodili domů vyplaveným obsahem jímek. V obou případech firmy nedodržely to, co naslibovaly v projektu. V Nymburce zákazníci firmy Gama Prague Development projektovou dokumentaci většinou nedostali, ač to ukládá stavební zákon.

Přinášíme inventář otázek, které by si měli lidé hledající nové bydlení položit. Sestavit je pomohl architekt Michal Šourek, který se podílí například na developerském bydlení připravovaném v Lysé nad Labem.

Kde si budou děti hrát a kde se učit? Základní chybou podle Michala Šourka je, že si lidé koupí byt s rozložením místností, které jim nevyhovuje. "Laici si vlastně neumějí představit, jak takový byt má a může fungovat. Vycházejí z dosavadních zkušeností, které jsou omezené. Předtím někde bydleli, ale smířili se s tím, jaký to byl byt," říká architekt.

Zhodnotit by měli to, jak jsou místnosti provázané. Jak daleko je třeba z ložnice rodičů k dětem. V noci k nim totiž budou muset vstávat.

"Dětské pokoje jsou typickou částí bytu, která se podceňuje. Největší ložnici dostanou rodiče a dětem přidělí menší ložnice nebo jednu pro dvě děti. Přitom pro děti je jejich pokoj zároveň ložnicí, obývacím pokojem i pracovnou," říká architekt.

Kdo kupuje byt, který má firma teprve postavit, těžko pozná, zda ho bude rušit sousedova televize. Měl by se tedy aspoň nad projektem poradit s odborníkem.

"Pokud kupuji byt z papíru, měl bych si vyžádat projektovou dokumentaci. Tu mi developer často nebude chtít dát, ale už to o něčem svědčí," říká Šourek.

Doporučuje také poctivě vyhodnotit lokalitu vzhledem k možnému hluku. Pozor třeba na letadla. Málo se ví, že pražské letiště má kromě běžných příletových koridorů i koridory náhradní, kudy vzlétají a přistávají letadla třeba tři dny v měsíci.

Kdo kupuje byt blízko hlavního města, měl by si to pohlídat. Pokud kupujete dostavěný byt, architekt doporučuje strávit v něm nejprve třeba tři hodiny. Pak poznáte, jak se hluk nese zvenku, z ostatních bytů nebo z garáží.

Trendem dneška jsou velká okna, a proto je velmi častým problémem přehřívání bytů v létě. Pokud jsou okna orientovaná na jih nebo západ, budou to obyvatelé bytu řešit zcela určitě. Kupující by si měl ověřit, zda mají okna možnost zastínění. Ideální jsou lodžie.

"Laik přehlédne věci, které nejsou na první pohled zřetelné, ale jsou o to významnější v době užívání bytu," říká Šourek. Je proto dobré najmout si stavebního odborníka, pracovníka některého ze znaleckých ústavů nebo třeba projektanta. Samozřejmě takového, který s developerem nespolupracuje.

I profesionál na řadu detailů, které je potřeba prověřit, zapomene, říká architekt. "Závěrečná rada je připravit se velmi pečlivě a konzultacemi s odborníkem si sestavit seznam, na co všechno se mám informovat a dát si pozor." 

Nedostatky najdete vždy, přiznávají firmy. Chtějte komfortní vybavení, radí

"Reklamacím nedostatků se asi bohužel nelze nikdy zcela vyhnout," říká Karel Svoboda ze společnosti PMS Poděbrady. Ta postavila nové byty v centru Mladé Boleslavi, staví v Lysé nad Labem, Poděbradech, připravuje byty v Nymburce.

"Zkvalitňování výstavby, a tím i omezování vzniku případných závad je nekončící proces. Myslím, že nejdůležitější je koupit si byt od společnosti s jasnými referencemi a historií," radí Svoboda.

"Před podpisem kupní smlouvy většina developerů umožňuje klientům prohlídku bytu, po které se případné vady opraví. Klienti mají samozřejmě možnost reklamovat i nově objevené vady poté, co si byt převezmou," říká Lada Kuncová z firmy Geosan Development. Tento developer nabízí bydlení v Kolíně a na několika místech v Praze. Firmy radí vybrat si byt, ke kterému developer nabídne i parkování, chtít komfort a kvalitu.

"Klient by měl upřednostňovat například vlastní kotel ústředního topení včetně ohřevu teplé vody, měřidla energií mimo byt, velkou koupelnu, větší chodbu-halu, balkon, terasu nebo předzahrádku, komoru v bytě. Z materiálů pak třívrstvé dřevěné podlahy, minimálně laminované dveře a obložky, umyvátko na WC, vanu se zástěnou nebo sprchový kout velký nejméně 90 centimetrů s oboustranně otvíratelnými dveřmi. Samozřejmostí dnes již je také výtah i v nízkopodlažní zástavbě," říká Svoboda.

"Vyberte si firmu, která má za sebou historii, a dejte na osobní zkušenosti, doporučení známých. Vím, že lidé také upřednostňují, když mají možnost něco v bytě či domě, který kupují, změnit nebo upravit," říká Lenka Tocháčková z firmy TSM Group. Tento stavitel i developer nabízí domky v Líbeznicích a Zdibech na Praze-východ.

Autoři:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Nedostatečné větrání vadí nejen při učení, škodí i vlhkost v interiéru

Pokud bude koncentrace oxidu uhličitého ve třídě vyšší, než je maximální...

Nová okna, nový problém. I tak lze krátce popsat situaci, která dnes trápí řadu škol, ale i domácností. Nedostatečné...

Dům na Letné s mokřadem a květinami na střeše zabodoval v Teheránu

Kořenová čistička využívá přírodní mechanismy a zabírá celou střechu. Stála...

Dům Michala Šperlinga s mokřadní střechou zaujal na světovém vyhlášení Energy Globe Award. O ocenění za životní...

Najdete na iDNES.cz