Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na nákup bytu musíte chytře. Řiďte se naším seznamem a neuděláte chybu

  1:00aktualizováno  1:00
Nové bytové domy, řadovky, rodinné domky, vily. Už pohledem na nabídku realitních kanceláří je jasné, že v žádném jiném regionu v zemi se nestaví tolik jako ve středních Čechách. A to nejen v nejbližším prstenci kolem Prahy. Jak si ale mezi nabídkami podanými v superlativech vybrat a pak nelitovat?
Pokud kupujete dostavěný byt, je dobré v něm strávit  třeba tři hodiny. Pak

Pokud kupujete dostavěný byt, je dobré v něm strávit třeba tři hodiny. Pak poznáte, jak se hluk nese zvenku, z ostatních bytů nebo z garáží. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Únavný reklamační boj s developerem vedou majitelé nových vil v Nymburce, jejichž příběh MF DNES nedávno popsala. Investovali do bydlení, které uspělo v soutěži Best of Realty, ale objevili řadu chyb, které od domů za čtyři i pět milionů korun nečekali. Dovnitř jim dokonce i zatékalo. (viz článek Do oceněných vil za čtyři miliony teče, majitelé je reklamují marně)

Takových příběhů je víc. Česká televize upozornila na nešťastné kupce nových domků ve Zlončicích na Mělnicku, kde stavěla firma Azaron. Tam se například lidé po dešti brodili domů vyplaveným obsahem jímek. V obou případech firmy nedodržely to, co naslibovaly v projektu. V Nymburce zákazníci firmy Gama Prague Development projektovou dokumentaci většinou nedostali, ač to ukládá stavební zákon.

Přinášíme inventář otázek, které by si měli lidé hledající nové bydlení položit. Sestavit je pomohl architekt Michal Šourek, který se podílí například na developerském bydlení připravovaném v Lysé nad Labem.

Kde si budou děti hrát a kde se učit? Základní chybou podle Michala Šourka je, že si lidé koupí byt s rozložením místností, které jim nevyhovuje. "Laici si vlastně neumějí představit, jak takový byt má a může fungovat. Vycházejí z dosavadních zkušeností, které jsou omezené. Předtím někde bydleli, ale smířili se s tím, jaký to byl byt," říká architekt.

Zhodnotit by měli to, jak jsou místnosti provázané. Jak daleko je třeba z ložnice rodičů k dětem. V noci k nim totiž budou muset vstávat.

"Dětské pokoje jsou typickou částí bytu, která se podceňuje. Největší ložnici dostanou rodiče a dětem přidělí menší ložnice nebo jednu pro dvě děti. Přitom pro děti je jejich pokoj zároveň ložnicí, obývacím pokojem i pracovnou," říká architekt.

Kdo kupuje byt, který má firma teprve postavit, těžko pozná, zda ho bude rušit sousedova televize. Měl by se tedy aspoň nad projektem poradit s odborníkem.

"Pokud kupuji byt z papíru, měl bych si vyžádat projektovou dokumentaci. Tu mi developer často nebude chtít dát, ale už to o něčem svědčí," říká Šourek.

Doporučuje také poctivě vyhodnotit lokalitu vzhledem k možnému hluku. Pozor třeba na letadla. Málo se ví, že pražské letiště má kromě běžných příletových koridorů i koridory náhradní, kudy vzlétají a přistávají letadla třeba tři dny v měsíci.

Kdo kupuje byt blízko hlavního města, měl by si to pohlídat. Pokud kupujete dostavěný byt, architekt doporučuje strávit v něm nejprve třeba tři hodiny. Pak poznáte, jak se hluk nese zvenku, z ostatních bytů nebo z garáží.

Trendem dneška jsou velká okna, a proto je velmi častým problémem přehřívání bytů v létě. Pokud jsou okna orientovaná na jih nebo západ, budou to obyvatelé bytu řešit zcela určitě. Kupující by si měl ověřit, zda mají okna možnost zastínění. Ideální jsou lodžie.

"Laik přehlédne věci, které nejsou na první pohled zřetelné, ale jsou o to významnější v době užívání bytu," říká Šourek. Je proto dobré najmout si stavebního odborníka, pracovníka některého ze znaleckých ústavů nebo třeba projektanta. Samozřejmě takového, který s developerem nespolupracuje.

I profesionál na řadu detailů, které je potřeba prověřit, zapomene, říká architekt. "Závěrečná rada je připravit se velmi pečlivě a konzultacemi s odborníkem si sestavit seznam, na co všechno se mám informovat a dát si pozor." 

Nedostatky najdete vždy, přiznávají firmy. Chtějte komfortní vybavení, radí

"Reklamacím nedostatků se asi bohužel nelze nikdy zcela vyhnout," říká Karel Svoboda ze společnosti PMS Poděbrady. Ta postavila nové byty v centru Mladé Boleslavi, staví v Lysé nad Labem, Poděbradech, připravuje byty v Nymburce.

"Zkvalitňování výstavby, a tím i omezování vzniku případných závad je nekončící proces. Myslím, že nejdůležitější je koupit si byt od společnosti s jasnými referencemi a historií," radí Svoboda.

"Před podpisem kupní smlouvy většina developerů umožňuje klientům prohlídku bytu, po které se případné vady opraví. Klienti mají samozřejmě možnost reklamovat i nově objevené vady poté, co si byt převezmou," říká Lada Kuncová z firmy Geosan Development. Tento developer nabízí bydlení v Kolíně a na několika místech v Praze. Firmy radí vybrat si byt, ke kterému developer nabídne i parkování, chtít komfort a kvalitu.

"Klient by měl upřednostňovat například vlastní kotel ústředního topení včetně ohřevu teplé vody, měřidla energií mimo byt, velkou koupelnu, větší chodbu-halu, balkon, terasu nebo předzahrádku, komoru v bytě. Z materiálů pak třívrstvé dřevěné podlahy, minimálně laminované dveře a obložky, umyvátko na WC, vanu se zástěnou nebo sprchový kout velký nejméně 90 centimetrů s oboustranně otvíratelnými dveřmi. Samozřejmostí dnes již je také výtah i v nízkopodlažní zástavbě," říká Svoboda.

"Vyberte si firmu, která má za sebou historii, a dejte na osobní zkušenosti, doporučení známých. Vím, že lidé také upřednostňují, když mají možnost něco v bytě či domě, který kupují, změnit nebo upravit," říká Lenka Tocháčková z firmy TSM Group. Tento stavitel i developer nabízí domky v Líbeznicích a Zdibech na Praze-východ.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

Boj s plasty pokračuje, v Česku je problém hlavně s polystyrenem

Česko má největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě.

Kvůli zateplování budov je v Česku největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě, a stále stoupá. Jenže do roku 2030...

Třípodlažní chata s molem nabízí neuvěřitelný výhled na jezero

Nejvyšší patro chaty je vybudované nad úrovní korun okolních stromů.

Chata na Modrém jezeře (Blue Lake Retreat) texaského studia LakeFlato Architects je jednou z vítězných staveb oceněných...Najdete na iDNES.cz