Jak jsem kupoval byt přes realitní kancelář

  • 72
Robin Michalík se přestěhoval do Prahy před třemi lety. Tehdy volil podnájem. Koncem minulého roku se však rozhodl pro koupi vlastního bytu. Začal tedy hledat v nabídkách realitních kanceláří, absolvoval několik prohlídek, až našel v Podolí bydlení podle svých představ: byt 2+1 ve starším cihlovém domě.
"Prakticky hned na místě jsem musel říct ano, nebo ne. Už druhý den se podepisovala dohoda o složení zálohy a směnka na dvě stě tisíc korun, která se vrací po složení peněz," vypráví Robin Michalík.

Neměl nic proti, ale chtěl vidět veškeré doklady k bytu. Některé realitní kancelář vůbec neměla. A co bylo nejhorší: byt byl sice zrekonstruován, jenže načerno. Následovalo tedy zpětné vyřizování a potom přišel na řadu tržní odhad. "Při něm se zjistilo, že byt má ve skutečnosti o 4 m2 méně, než je uvedeno v katastru," popisuje Michalík.

"I přesto jsem se nakonec rozhodl pro koupi a zaplatil zálohu." Ještě tu byl ale jeden problém. "Prodávající chtěl částku rozdělit na dvě - za byt a za vybavení," říká. Důvod? Aby nemusel platit příliš vysokou daň z převodu nemovitosti.

"S tím jsem nesouhlasil, a v dohodě je tedy jedna částka. Po složení zálohy však vyžaduje rozdělení platby znovu." Ve smlouvě ale nic takového není. Proto si Robin Michalík trvá na svém. A tak rozdíl nejspíš nakonec zaplatí realitní kancelář.

Poznámka: Klientovi bylo na požádání změněno jméno, neboť se obává případných nepříjemností. Redakce pravé jméno zná.


Každý rok se v České republice dokončí zhruba 25 tisíc nových bytů, ideální by však bylo 50 tisíc.