Jak hned šetřit energii

Zdražování energií vyvolává různé reakce včetně paniky. Někdo uvažuje o výměně plynového kotle za kamna na uhlí, jiný začne studovat příručky o otužování. Uvažovat je možné i trochu jinak. Se stejným kotlem lze mít teplo, a dokonce i za stejné peníze jako vloni. Dům ovšem nesmí být jako děravý cedník a vypouštět teplo vesele ven. Zateplení domu nemusí začínat nákladnou izolací fasády. Je totiž smutnou pravdou, že kolem 30 až 45 procent ztrát mají na svědomí okna a dveře. Jejich úpravy, alespoň ty základní, můžete pořídit i za pár set korun.
Začít okny

První úpravy by se měly týkat právě těch nejkritičtějších míst. "Největším problémem staveb bývají takzvané tepelné mosty. To jsou místa, kde je oslabena tepelná izolace, například kolem okna nebo pod stropy," vysvětluje Roman Šubrt, konzultant českobudějovického sdružení Energy Centre, které se specializuje na bezplatné poradenství v oblasti úspor energií. "Utěsnil jsem spáry mezi rámem okna a zdí a mezi rámem a křídlem okna," svěřuje se Josef Petr z Plzně, kterému unikalo spousta tepla okny. "V prvním případě jsem použil montážní pěnu a tmel, kterými jsem spáru vyplnil. Mezi rám a křídla okna jsem nalepil profilové těsnění." Tyto práce nejsou příliš náročné a podle návodu je zvládne každý kutil (viz tip pro vás). Nemělo by se však zapomenout na dostatečné větrání, protože by se mohla zvýšit relativní vlhkost vzduchu. Vodní pára začne kondenzovat na studených zdech a vznikají plísně. Jednoduché vnější sklo v oknech si můžete nechat vyměnit za dvojsklo nebo vnitřní sklo opatřit reflexní fólií. Ta pak plní několik funkcí. V zimě odráží teplo zpět do místnosti, v létě (i v zimě) dovnitř nepropouští sluneční paprsky. V horkých dnech může snížit teplotu v místnosti až o pět stupňů Celsia. Tuto práci by však měl provádět pouze odborník, protože nalepování fólie není jednoduché. "Výměnou skla můžete ušetřit patnáct až sedmnáct procent tepelné energie, která by jinak zmizela plochou okna ven," říká Eduard Palata, specialista na fasádní systémy z firmy Alsecoo, která je členem Cechu pro zateplování budov ČR. Pokud však můžete do oprav investovat více peněz, pak je nejvhodnější vyměnit stará okna za nová, tentokrát s izolačními dvojakly. Jedno okno přijde asi na sedm tisíc korun včetně montáže, záleží ovšem na typu okna a výrobci. Teplo v místnosti pomohou alespoň částečně udržet i zatažené těžší závěsy či lamelové žaluzie před či za sklem, pokud však nepřikrývají radiátor. Díky vzduchové kapse, která se vytvoří, tak vzniká další izolační vrstva. V létě do místnosti tolik neproniká horko.

Stropy, podlahy a zdi

Teplo utíká i stropem dělícím obytné místnosti od půdy. "Položil jsem čtyři centimetry polystyrenu (je možné použít desky z minerálních vláken) na podlahu půdy," říká Martin Myška z Poděbrad. Tímto způsobem se může uspořit sedm až deset procent tepla. Řešením, které neomezí provoz na půdě, je také vyplnění mezer mezi stropními trámy tepelnou izolací (například climatizér nebo kuličky pěnového polystyrenu), kterou lze nafoukat malými montážními otvory. Neměli byste zapomínat také na podlahu nad terénem či strop mezi sklepem a obytnou částí. Tepelná izolace podlahy nad terénem by měla být součástí skladby podlahy. U nových domů 15 až 20 centimetrů, při podlahovém vytápění i více. Strop suterénních místností lze dodatečně zateplit třeba čtyřmi centimetry jakékoliv tepelné izolace, kterou můžete nalepit zespodu. Místo oprav omítky se někdy vyplatí investovat do zateplení fasády. Nové omítky stojí kolem čtyř set korun za metr čtvereční, zateplení asi od devíti set korun za metr čtvereční - rozhodně však ušetříte. Konkrétní ztráty, řešení a návratnost výdajů pouze pro vaši situaci vám propočítají odborníci. Nejen dobře navržená tepelná izolace, ale i orientace domu a jeho místností ke světovým stranám, má velký vliv na spotřebu tepla. Například příliš mnoho oken na severní straně objektu vytápění opravdu nepomůže, ovšem pokud je takto upravena jižní strana, pak tím můžete jen získat - pomáhá slunce. A jaký je ideál`? "Snahou každého, kdo vlastní dům nebo jej opravuje, by mělo být co největší přiblížení k takzvanému nízkoenergetickému domu. To znamená, že by měl mít spotřebu tepla maximálně pět až pět a půl MWh za rok na takzvaný měrný byt či dům," uzavírá Eduard Palata. "Pod pojmem měrný byt si představte byt s 62 metry čtverečními, což představuje 200 metrů krychlových obestavěného prostoru."

Orientační ceny možných úprav

do 500 korun

- profilové těsnění do oken - jedno křídlo okna 120 x 150 centimetrů vyjde asi na 50 korun - lze provádět v zimě
- utěsnění spár mezi zdí a rámem okna - lze provádět v zimě
- různé závěsy a žaluzie - lze provádět v zimě

do 5000 korun

- opatření vnitřního skla okna fólií - kolem 300 korun za metr čtvereční (záleží na tloušťce a zabarvenosti) - lze provádět v zimě
- výměna vnitřního skla okna za speciální izolační sklo - asi od 500 korun za metr čtvereční Ize provádět v zimě
- položení tepelné izolace na půdní podlahu - při použití polystyrenu 60 korun za metr čtvereční - lze provádět v zimě

od 5000 korun

- zateplení fasády dodatečnou tepelnou izolací - od 900 korun za metr čtvereční - nelze provádět v zimě
- výměna oken - nelze provádět v zimě

Dotazy ohledně možnosti úspor energie - vody, plynu, elektřiny můžete poslat do redakce nebo na e-mailovou adresu dumabyt@mfdnes.cz. Mnohé z nich zodpovíme ve speciální příloze 26. ledna 2001

Energy Centrum v Českých Budějovicích nabízí bezplatné poradenství v oboru úspor energie. Bližší informace můžete získat na internetových stránkách www.eccb.cz.