Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak funguje odvlhčovač v mrazech

  15:18aktualizováno  15:18
Od srpnových povodní uplynuly téměř čtyři měsíce a deštivé počasí nedalo mnoha domům šanci vyschnout. Takže v nich proces vysušování bude probíhat po celou zimu. Velkou pomoc přinášejí přístroje zvané odvlhčovače. Nejvyšší výkon mají při vysoké vlhkosti a vysoké teplotě. To znamená teplotu kolem sedmadvaceti až třiceti stupňů Celsia a devadesáti až devadesátipětiprocentní vlhkost.
Kvalitní odvlhčovače pracují až do bodu mrazu. Jakmile je v odvlhčovaném prostoru pod nulou, přístroj přestává plnit svou funkci, modernější typy se rovnou vypnou. A platí: čím nižší teplota, tím horší výkon, menší množství odebrané vlhkosti z místnosti. Proto pokud chcete, aby odvlhčování v interiéru bylo co nejefektivnější, pak je nutné přitápět.

Princip odvlhčovačů
A jak tyto přístroje fungují? Odvlhčovače mají ventilátor, který prohání přístrojem vzduch. Ten se ochlazuje na výparníku pod hodnotu takzvaného rosného bodu, a tím voda na výparníku zkondenzuje. Vzduch se dále vede přes kondenzátor, kde se zahřeje na teplotu vyšší než původně. Z přístroje pak "vychází" teplejší vzduch, který vyhřívá místnost. Je to podobný princip jako u tepelných čerpadel. O tom, jak je přístroj účinný, vypovídá poměr spotřebované energie a nakondenzované vody. Sražená voda se shromažďuje v nádobce, kterou je pak nutné vylévat.

Pohodlnější jsou však ty přístroje, které mají také možnost připojení hadičky, jež ústí přímo do odpadu. Vodu pak nemusíte během dne vylévat. Vhodnější je mít ve větší místnosti více menších přístrojů. A jaký přístroj (nebo kolik odvlhčovačů) potřebujete zrovna do té vaší místnosti? Důležité je to, aby měl přístroj (nebo více přístrojů) správný výkon. To znamená, že by měl zvládnout přečerpat vzduch v místnosti asi třikrát za hodinu.

Zvláštním příslušenstvím je i hydrostat. Ten se nastaví na 55 až 60procentní vlhkost. Jakmile se prostor vysuší na nastavenou hodnotu vlhkosti, pak se přístroj jednoduše vypne. Poté, co vlhkost v místnosti opět stoupne, odvlhčovač se zapne. Díky tomu se šetří energie za provoz. Cena hydrostatu je asi tisíc korun. Moderní typy mají speciální řídicí automatiku.

Ta urychlí proces odvlhčování, a tím ještě sníží spotřebu elektrické energie. Jsou vybaveny provozními hodinami, signalizací případné poruchy stroje a funkcí umožňující sledovat celý odvlhčovací proces a správnou teplotu pracovního prostředí. Některé odvlhčovače mají zabudováno i topné těleso s výkonem asi dva kilowatty, kterým lze při nízkých teplotách přitápět, a tím zvýšit jejich účinnost.

Interiérové a průmyslové typy
V trvale vlhčích místnostech, ve starších domech a chatách můžete využít menší mobilní odvlhčovače, které jsou svým designem utvořeny pro interiéry. Bývají plastové s nízkou hlučností a maximální výkon je kolem dvaceti litrů za dvacet čtyři hodin. Cena se pohybuje mezi osmi až 19 tisíci korun. Druhým typem jsou průmyslové vysoušeče, které jsou také mobilní a mají transportní kolečka. Jsou plechové, poněkud "nevzhlednější" než interiérové, zato snesou drsnější zacházení třeba na stavbách. Ale výkon mají vyšší - 20 až 120 litrů za 24 hodin. To však platí i o ceně. Tady počítejte s částkou dvacet i šedesát tisíc korun.

Využití odvlhčovačů
Přístroje, jejichž úkolem je vysušování prostoru, vešly ve známost díky letošním povodním, kde význam jejich používání nepotřebuje žádný komentář. Ale jaké je jejich použití mimo podobné krizové situace? Můžete je využít například tehdy, když stavíte či rekonstruujete a potřebujete urychlit některé stavební procesy to znamená třeba při omítkách, malbách a podobně. Také vám pomohou, když například v domě praskne voda.

Avšak pro běžného uživatele se příliš nevyplatí přístroje kupovat. Jejich pořizovací cena není nejnižší. Proto je vhodnější si odvlhčovače půjčit. Půjčovné se pohybuje kolem sto padesáti korun za den, záleží však na firmě, která přístroje zapůjčuje, a na době, na kterou si je berete. Jejich koupě se vyplatí spíše tomu, kdo má například trvale vlhkou místnost. Tam se hodí spíše interiérové typy, které lépe vypadají a jejich výkon postačuje. Další možnosti využití viz. box. A nezapomínejte - proces vysoušení nesmí být moc rychlý mohlo by pak dojít k popraskání zdiva.

Kde všude je možné odvlhčovače využít

* sklepy, restaurace, suterénní prostory, studené či vlhké domy - zmenšují pocení stěn, zabraňují tvoření plísně

* prádelny, sušárny prádla, mandly - snižují vlhkost prostředí, zkracují dobu sušení a pomáhají odstranit nepříjemné zápachy

* koupelny, kuchyně - snižují vlhkost prostředí a pomáhají odstranit nepříjemné zápachy

* obytné místnosti a ložnice snižují vlhkost prostředí a umožní předejít loupání stěn a odlepování tapet

* knihovny, obrazové galerie, vinné sklepy, trezory v bankách, archivy a depozitáře - umožní předcházet škodám na dokumentech a cenných předmětech způsobených vlhkostí tím, že ji dokážou udržet na ideální úrovni

* malování - urychlují proces vysoušení po malování, čímž tyto malířské práce podstatně urychlují

* potravinářský obor - sušení salámů, ovoce a jiných potravin

* fitcentra, bazény, posilovny, kadeřnictví

* malé sušárny dřeva

* sklady železných materiálů, textilního zboží, papíru a elektroniky

Jak správně používat odvlhčovače

* při jeho provozu uzavřít vše - okna i dveře (nevětrat)

* ideální umístění je uprostřed místnosti, výše než je podlaha - třeba na stole

* do velkých místností je vhodnější umístit více menších odvlhčovačů
Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Omyl za 200 tisíc. Prodávající slíbil, že závady opraví, nic nedodržel

1

Milan Pospíšil si chtěl pořídit bydlení na okraji Olomouce. Vybral si sedm let starý byt, který mu prověřil inspektor...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Byt pro mladou dívku, dvě kočky a robota si vyžádal odolné materiály

Kuchyň s obývacím pokojem propojuje jednolitý dřevěný dekor podlahy. Prostor...

Každodenní dojíždění za prací do Prahy bylo únavné. Také platit nájemné v době, kdy měsíční splátky hypotéky nebyly o...

Najdete na iDNES.cz