Jak dopadla levná úprava panelákového bytu

  • 82
Představujeme vám první "proměněný" byt, který zahájil nový seriál iDNES o tom, jak si zařídit bydlení. Jako první ukázku si architektka vybrala panelákový byt 3+1 od čtenáře z Pardubic, který chtěl poradit se změnou svých pokojů tak, aby neutratil více než 230 tisíc korun. Co architektka vymyslela?

Článek je součástí poradny Jak zařídit byt.

Další proměny najdete - ZDE 

Na úvod musím čtenáře pochválit za perfektní přípravu, která usnadní práci a ušetří čas.

Dodal půdorys s rozměry, má poměrně jasnou představu, jak chce bydlet,  nastudoval typologii nábytku, předem si přesně vybral elektrospotřebiče. Osvícený klient je pro architekta požehnáním.

V každém případě doporučuji vybourat část příčky a propojit obývací pokoj s kuchyní. Prostor se opticky zvětší a prosvětlí.

Do této části bytu považuji za nejvhodnější jednolitou laminátovou plovoucí podlahu, která má velkou odolnost, dá se snadno setřít a je cenově přístupnější než dřevo.

Není třeba kupovat drahé zahraniční produkty, ale vyvarujte se i nejlevnější cenové kategorie, kterou nabízejí hobbymarkety. Spolehlivá bývá střední cesta - značková podlaha tuzemské výroby.

Protože dům se bude v budoucnosti pravděpodobně zateplovat a měnit okna, bude stavba ještě pracovat. Doporučuji proto podlahu s lepenými spoji. Při výběru dezénu je třeba myslet na nábytek.

Obývací stěna, kterou si majitel bytu již pořídil, má dubovou dýhu, vhodný je tedy dub (může mít mírně kontrastní odstín) nebo jiné listnaté dřevo žlutavého odstínu.

BYT PŘED REKONSTRUKCÍ

Než začala rekonstrukce čtěte - ZDE

Původní kuchyňskou linku nahradí rohová sestava z lamina. Tento materiál je levnější a odolnější než dýha, některé druhy lamina od něj napohled ani nerozeznáte. Ke zdi sousedící s koupelnou přiléhá chladnička a dřez s myčkou, delší část linky zaujme varné centrum.

V rohu WC vznikla nika pro pračku, oddělená příčkou z tvárnic Ytong. Je přístupná z koupelny, nahoře mohou být police (byt má málo úložného prostoru). Průchod mezi ložnicemi doporučuji vybourat a zazdít – není funkční.

Protože výměna dveří v paneláku je poměrně obtížná, postačí renovace speciálními fóliemi, kterou provádí na zakázku řada firem - obložení zárubní a renovace a prosklení křídel. Tím se prosvětlí tmavá předsíň. K  bílým oknům se nejlépe hodí bílé dveře.

BYT PO REKONSTRUKCI

Další informace o proměně - ZDE

Ložnice je úzká – tak tak se vejde dvojlůžko, naproti komody a v rohu šatní skříně, druhý pokoj zůstane na přání čtenáře zatím nezařízený.

Barevné ladění bytu spočívá v kombinaci vanilkové a světlé meruňkové. Zařízení interiéru jsem navrhla ve dvou variantách, každá má své výhody a nevýhody, lze je i zkombinovat. Při výběru nábytku je třeba držet styl – ke kuchyni, kde se hodně uplatní nerez, se bude hodit sedací nábytek a doplňky s nerezovými nebo chromovanými prvky.

Už příští pátek 27. ledna si budete moci přečíst o dalším bytě čtenáře, který si architektka vybrala k proměně.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Jak si zařídit byt. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Panelákový byt 3+1 před rekonstrukcí - ložnice.

Panelákový byt 3+1 před rekonstrukcí - ložnice.

Panelákový byt 3+1 před rekonstrukcí - pohled z kuchyně do obývacího pokoje.

Panelákový byt 3+1 před rekonstrukcí - kuchyně.

Panelákový byt 3+1 před rekonstrukcí - pohled z kuchyně do obývacího pokoje.

Panelákový byt 3+1 před rekonstrukcí - plánek.

Návrh nové kuchyňské linky podle přání čtenáře.

Rekonstrukce panelákového bytu 3+1 - současný stav a návrh změny.

Stěna do obývacího pokoje, kterou měl čtenář z Pardubic v pronajatém bytě a chce si ji přestěhovat do zrekonstruovaného bytu.

Varianta 1 - V obývacím pokoji zůstala stávající bytová stěna, sezení se skládá z dvoumístné pohovky a odkládacího stolku, zbylo místo na nízkou komodu (u okna) a jídelní stůl. Kuchyně je oddělena 105 cm vysokou barovou zídkou, za níž se skrývá pracovní stůl s počítačem. Odtud je dobrý výhled na televizi. Rohové kuchyňské lince dominuje vestavěný sporák s komínovou digestoří, horní skříňky jsou zvýšené (celková výška linky je 235 cm). Koupelnu a WC oddělují klasické 60 cm široké dveře, vedle je volná nika na pračku. Lze ji uzavřít dvoukřídlými dveřmi na míru na celou výšku místnosti. Výhodou tohoto řešení je kuchyně s velkou pracovní plochou, na druhou stranu k jídelnímu stolu je poměrně daleko a pracovní stůl v kuchyni není optimální.

Varianta 2 - Obývací pokoj je vybaven rohovým sezením (naproti opět stávající obývací stěna) a konferenčním stolkem. V rohu u okna stojí pracovní stůl 80x140 cm, pohled na monitor a kabely zakrývá 100 až 120 cm vysoký a 100 cm široký regál s knihami, květinami atd. Od stolu zůstává průhled na televizi. Jídelní stůl je situován mezi okny. Kuchyňská linka má výsuvnou digestoř (šetří místo i peníze) a oddělenou varnou desku a vestavnou troubu, umístěnou na výslovné přání klienta ve zvýšené poloze. Pod okny probíhá na celou šířku místnosti 35 cm široká deska, která částečně zakrývá pohled na radiátory a slouží jako odkládací plocha. Nad radiátorem je třeba do ní osadit větrací mřížku. Niku v koupelně zakrývají dvojdílné posuvné dveře z lamina a matného skla (na míru je vyrobí dodavatelé vestavěných skříní). Předností této varianty je zajímavé členění obýváku, monitor počtače ale bude odrážet okno. Pomohou žaluzie. Trouba ve zvýšené poloze ubírá pracovní plochu, za problematické považuji také otevírání okna v kuchyni.