Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dobře a pohodlně bydlet

  14:54aktualizováno  14:54
Jak bydlet dobře, pohodlně a krásně v prostředí odpovídajícím stále rostoucím požadavkům dnešní doby, zároveň vyhovět potřebám a možnostem člověka a měřítkům tradice kvalitní architektury? Lze s nadsázkou říci, že je to otázka až hamletovská: "Být, či nebýt, to je, oč tu běží." Na ni nehamletovsky, tedy ne pro divadlo, ale pro život, pro lidi, odpovídali dobří architekti mnohdy celý život.

Úloha architekta
Celoživotně se hledání nemůže věnovat každý. Jediný rok ze svého života by však stavebník při vytváření krásného a funkčního bydlení mohl věnovat spolupráci s takovým architektem, na jehož práci a přístupu je poznat, že mu nejde pouze o prodej vlastního projektu jako zboží.

Konkrétní příklady
Na periferii velkoměsta, na úzkém pozemku, na kraji zahrádek, na ostrohu bydlí rodina majitele dílny s dospělými dětmi. Ložnice jsou v intimním přízemí, obytná část "se vznáší v korunách stromů".

Na okraji vesnice, na prosluněném svahu sadů a vinohradů bydlí mladí manželé-právníci s dítětem. Nové věci mají být jako světlo. Světlo je promyšleně vpouštěno do domu, a tak má "bydlení ve vinici" jen minimální nároky na exkluzivitu zařízení nábytkem.

Přestože obě rodiny bydlí ve zdánlivě nezajímavých lokalitách, rozhodly se usilovat o kulturní bydlení. Důležité pro ně bylo, jak budou domy působit za desítky let - dům musí přežít více než pár leasingových období.¨

Hledání nadčasovosti
Díky dobrému vnitřního uspořádání interiéru můžete mít vybavení ve vzájemném souladu a pořádku. Krásně dopadající denní světlo, dobře vyřešená dispozice, kultivované povrchy a promyšlené umělé osvětlení svede víc než okázalé vystavování nejmódnějších výrobků, zařizovacích předmětů a zdánlivě luxusních materiálů.

I malá věc jako stůl, krb, židle, džbán může mít nadčasovou užitnost, krásu a svátečnost. Svátečnost prostoru, dobré proporce a v nich sladěně umístěné věci umožní povýšit bydlení nad pouhé zajišťování základních potřeb nebo reprezentace postavení ve společnosti.

Ekologie zde neznamená pouze chránit přírodní hodnoty. Znamená to co nejmenší náročnost stavby na energii, omezení plýtvání, aby trvanlivost, samozřejmost i prostota byly nadřazeny soudobým technologickým trendům, často vídaným na výstavištích.

Má-li dům dobře fungovat a splňovat veškeré předpoklady kvalitního a nikoli předraženého bydlení, je třeba, aby dal někdo vznikající domov odborným způsobem do vzájemného souladu nejen s představami stavebníka, ale i jeho rodiny. I to je hlavním úkolem architekta v bydlení: usilování o dobro, kulturu a kvalitu s vysokou morální i faktickou životností.

Petr Hrůša

O architektovi
Ing. arch. Petr Hrůša


Narodil se v roce 1955 v Brně. Absolvoval Fakultu architektury VUT Brno, byl například hlavním architektem města Telče, člen památkové rady Pražského hradu, jedním ze zakládajících členů České komory architektů, je také členem mnoha spolků i vědecké rady Fakulty architektury VUT Brno.
Od roku 1992 spolupracuje v jedné projekční kanceláři s architektem Petrem Pelčákem pod názvem Hrůša & Pelčák, Ateliér Brno, s. r. o. Společně jsou autory více než sta architektonických a urbanistických projektů, úspěšných soutěžních návrhů, územních plánů i realizovaných staveb od rodinných domů přes shopping mall až po továrny. Jejich díla byla dvakrát (1995 a 2003) nominována na cenu Evropské unie za architekturu, mnohokrát vystavena v České republice i v zahraničí a jsou zastoupena ve stálé expozici současného umění Národní galerie v Praze.

Na okraji vesnice, na prosluněném svahu sadů a vinohradů bydlí mladí manželé - právníci s dítětem. I když bydlí ve zdánlivě nezajímavé lokalitě, rozhodli se usilovat o kulturní bydlení.
Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Nejlepší dřevěné stavby a projekty roku 2018. Hlasovat může každý

Dům v Neveklově pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím rodinného domu...

Ty nejlepší rodinné domy ze dřeva, ale také interiéry či dětská hřiště nebo dřevěné konstrukce roku 2018, to vše si...

Dům na Letné s mokřadem a květinami na střeše zabodoval v Teheránu

Kořenová čistička využívá přírodní mechanismy a zabírá celou střechu. Stála...

Dům Michala Šperlinga s mokřadní střechou zaujal na světovém vyhlášení Energy Globe Award. O ocenění za životní...

Vysokoškoláci v Praze získají skvělé bydlení, s grilováním i koly

V areálu najdou studenti také fitness centrum, venkovní sportovní hřiště a...

Největší projekt studentského bydlení vznikne v Praze v Holešovicích. Nabídne 529 apartmánů a také zajímavé služby,...

Najdete na iDNES.cz