Byt výtvarníka: má bílé období a skvěle kombinuje drahé s levným

  1:00aktualizováno  1:00
Výtvarník Dominik Mareš se věnuje malbě přes dvacet let. Jako studenta gymnázia ho inspirovala syrovost industriální Ostravy, ve které vyrůstal. Jeho pražský byt odráží i řadu jiných vlivů. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Centrem hlavního obytného prostoru je pohovka s odkládací plochou, za kterou je malá knihovna vyrobená z polic podepřených na bílo natřenými cihlami. Důležitým prvkem je zrcadlo na stěně, jež prostor opticky zvětšuje a prohlubuje. | foto: Iveta Kopicová

Dominik procestoval východní Asii, dalším zásadním tématem se pro něj stalo velkoměsto, které zpracoval v sérii Cities, právě teď je fascinován bílou barvou.

Dominik Mareš je zjevně velmi otevřený různorodosti světa. Jeho schopnost uchopit natolik odlišné vlivy je patrná i ze způsobu, jakým se zabydlel ve svém novém bytě v pražských Holešovicích.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Po patnácti letech obývání dvousetmetrového bytu v Dejvicích chtěl Dominik změnu. Chvíli uvažoval o tom, že si postaví minimalistický dům ze skla, dřeva a betonu.

Jako dítě totiž snil o tom, že se stane zahradníkem a k rostlinám má dodnes velmi vřelý vztah: "Když je zalévám, povídám si s nimi a rád se dotýkám jejich listů. Lákala mě představa, že bych mohl z ložnice vyjít přímo na zahradu. Dům však vyžaduje neustálou údržbu, která zabere hodně času stejně jako dojíždění do centra Prahy, kde mám ateliér."

Rozhodl se tedy pro byt s terasou, která by mu zahradu alespoň částečně vynahradila. Další podmínkou byl otevřený výhled, především však hledal byt ve stavu k rekonstrukci, aby prostor mohl zcela přizpůsobit svému vkusu a potřebám. Proces proměny a zařizování ho baví natolik, že se začal realizacím interiérů věnovat i na zakázku. Dlouho před výsledkem je schopný rozpoznat potenciál prostoru, který je někdy hodně skrytý, a tak našel byt se stěnami natřenými zelenou a oranžovou barvou, plný nevyužitých chodbiček a zbytečných příček.

Bourat a stavět

V první fázi rekonstrukce bylo nutné zbourat příčky u vstupu do bytu, spojit tak kuchyň a jídelnu s obývacím pokojem a celý prostor otevřít. Následovala výměna stoupaček, pokládka podlah, štukování zdí a jejich výmalba.

Stůl je pro Dominika důležitou součástí interiéru, rád u něj sedí se svými

Stůl je pro Dominika důležitou součástí interiéru, rád u něj sedí se svými přáteli a dobře se baví při dobrém jídle. Nad posuvným vozíkem visí plakát hudební skupiny Fun Lovin´ Criminals, který Dominikovi věnovali přímo členové kapely – jeho kamarádi.

"Rád bych zmínil, že je velmi důležité zvolit si kvalitní stavební dozor. Já jsem oslovil Jiřího Volfa a díky jeho obdivuhodné pracovitosti jsem se mohl nastěhovat už dva měsíce po nákupu bytu, i když rekonstrukce byla poměrně rozsáhlá," vysvětluje Dominik.

Za nejpodstatnější prvky interiéru považuje podlahy a osvětlení. "V našich zeměpisných šířkách je půl roku skoro pořád tma. Právě světlá podlaha a dobře rozmístěné umělé osvětlení můžou prostor opticky prosvětlit."

Fotogalerie

Výmalba je v odstínech šedé barvy, která je tím nejlepším neutrálním podkladem pro cokoli barevného, co by v prostoru mělo vyniknout, a protože Dominik se zabydluje i obrazy, lépe si nemohl vybrat.

Umístěním zásadních kusů nábytku si byl jistý už při první prohlídce bytu. Například hned věděl, kde se mu bude nejlépe spát, a že je to zrovna v místě, kde jsou dveře do koupelny, pro něj nebyla žádná překážka.

Dnes by nikdo nepoznal, že čelo postele je připevněno ke zdi právě tam, kde byl vstup do koupelny. Současné řešení působí naprosto přirozeně a zároveň je praktické.

Dekorace s příběhem

V bytě není zbytečně mnoho nábytku a o to více v něm může být dekorací. Praktickou funkci plní zrcadla, která prostor zvětšují a prohlubují. Na první pohled zaujme kombinace symbolů západního křesťanství s východním buddhismem.

"Víra v boha mě posiluje a dává mému životu skutečný smysl. Nezáleží mi přitom na formě. Jako Evropan jsem ovlivněn křesťanstvím, ale na svých cestách jsem měl možnost proniknout také do dalších kultur, které mě silně ovlivnily," dodává Dominik.

Obraz v ložnici řemeslníci umístili příliš vysoko, a tak bylo nutné mezi něj a

Obraz v ložnici řemeslníci umístili příliš vysoko, a tak bylo nutné mezi něj a čelo postele zavěsit pár dalších obrazů, aby dekorace stěny získala rytmus a harmonii.

Skleněný kříž v ložnici dostal od kamaráda Oty Svobody ze studia Born in Bor zabývajícího se zpracováním skla. Sošky Buddhy má ze svých cest a nejde přitom o turistické suvenýry, každý kousek získal od někoho konkrétního, koho na svých cestách potkal. "Na cestování mě baví ta možnost potkávat nové lidi a poznávat jejich kulturu. Ke každému předmětu, který mám v bytě vystavený, se váže nějaký příběh."

Dominik Mareš

  • * nar. 18. 1. 1972 v Ostravě
  • malbě se začal věnovat během studia na gymnáziu v sedmnácti letech
  • vystudoval ekonomii
  • jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách mnoha galerií a soukromých sběratelů u nás i v zahraničí

Stejně zdatný jako v mísení stylů je Dominik v kombinování levného s drahým. "Například jídelní stůl nebo postel by měly být z kvalitních materiálů. Drobnější nábytek lze pořídit i za málo peněz. Například knihovnu za pohovkou v obývacím pokoji tvoří pár polic podpíraných na bílo natřenými cihlami."

Za nejpodstatnější součást interiéru však považuje obrazy. Stěny ozdobil nejen svými díly, ale také několika originály dalších současných umělců. Podařilo se mu vytvořit harmonii a řád ze zdánlivě nesourodých prvků a přinést tak do prostoru klid, který doma hledá především.

Strop v koupelně Dominik opticky snížil tmavou výmalbou.

Strop v koupelně Dominik opticky snížil tmavou výmalbou.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt č. 10/2013.

Autor:

Nejčtenější

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Místo velkého bytu si pořídili malý domek. Manžel si ho užívá

„Syn nám rozumně radil, abychom postavili dům zejména pro sebe, pro své...

Starší manželský pár prodal svůj velký byt a na důchod si postavil v Rusovcích jednoduchý pohodlný přízemní domek....

Chata v hlubokém lese dělá majitelce radost a ještě si na sebe vydělá

Velké prosklené plochy střídají plné panely jen tam, kde si je nezbytně...

Atraktivní moderní chata leží tři hodiny jízdy severovýchodně od Toronta. Majitelkou je spisovatelka a mediální...

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

Malý byt po rekonstrukci: vtipné detaily a světlá podlaha ho zvětšily

Moderní polyuretanová stěrka prostor skvěle prosvětlila.

Byty, do nichž předchozí majitelé takřka nic neinvestovali, působí depresivně. Nicnedělání má i své výhody,...

Další z rubriky

Obrovská změna. Byt v paneláku se proměnil ve světlý a vzdušný prostor

Paní Jitka by si přála proměnit panelákový obývací pokoj ve stylu Provence.

Paní Jitka má sen bydlet jako v Provence, žít v Novém Jičíně jako na jihu Francie. V bytě v panelovém domě by chtěla...

I rozkládací pohovka by měla mít lamelový rošt a vyměnitelnou matraci

Rohové pohovky lze snadno rozložit i pro příležitostné spaní.

Vánoce znamenají nejen dárky pod stromečkem, ale také návštěvy příbuzných. Radost ze setkání může zkazit zapeklitý...

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Najdete na iDNES.cz