Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byt výtvarníka: má bílé období a skvěle kombinuje drahé s levným

  1:00aktualizováno  1:00
Výtvarník Dominik Mareš se věnuje malbě přes dvacet let. Jako studenta gymnázia ho inspirovala syrovost industriální Ostravy, ve které vyrůstal. Jeho pražský byt odráží i řadu jiných vlivů. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Centrem hlavního obytného prostoru je pohovka s odkládací plochou, za kterou je malá knihovna vyrobená z polic podepřených na bílo natřenými cihlami. Důležitým prvkem je zrcadlo na stěně, jež prostor opticky zvětšuje a prohlubuje. | foto: Iveta Kopicová

Dominik procestoval východní Asii, dalším zásadním tématem se pro něj stalo velkoměsto, které zpracoval v sérii Cities, právě teď je fascinován bílou barvou.

Dominik Mareš je zjevně velmi otevřený různorodosti světa. Jeho schopnost uchopit natolik odlišné vlivy je patrná i ze způsobu, jakým se zabydlel ve svém novém bytě v pražských Holešovicích.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Po patnácti letech obývání dvousetmetrového bytu v Dejvicích chtěl Dominik změnu. Chvíli uvažoval o tom, že si postaví minimalistický dům ze skla, dřeva a betonu.

Jako dítě totiž snil o tom, že se stane zahradníkem a k rostlinám má dodnes velmi vřelý vztah: "Když je zalévám, povídám si s nimi a rád se dotýkám jejich listů. Lákala mě představa, že bych mohl z ložnice vyjít přímo na zahradu. Dům však vyžaduje neustálou údržbu, která zabere hodně času stejně jako dojíždění do centra Prahy, kde mám ateliér."

Rozhodl se tedy pro byt s terasou, která by mu zahradu alespoň částečně vynahradila. Další podmínkou byl otevřený výhled, především však hledal byt ve stavu k rekonstrukci, aby prostor mohl zcela přizpůsobit svému vkusu a potřebám. Proces proměny a zařizování ho baví natolik, že se začal realizacím interiérů věnovat i na zakázku. Dlouho před výsledkem je schopný rozpoznat potenciál prostoru, který je někdy hodně skrytý, a tak našel byt se stěnami natřenými zelenou a oranžovou barvou, plný nevyužitých chodbiček a zbytečných příček.

Bourat a stavět

V první fázi rekonstrukce bylo nutné zbourat příčky u vstupu do bytu, spojit tak kuchyň a jídelnu s obývacím pokojem a celý prostor otevřít. Následovala výměna stoupaček, pokládka podlah, štukování zdí a jejich výmalba.

Stůl je pro Dominika důležitou součástí interiéru, rád u něj sedí se svými

Stůl je pro Dominika důležitou součástí interiéru, rád u něj sedí se svými přáteli a dobře se baví při dobrém jídle. Nad posuvným vozíkem visí plakát hudební skupiny Fun Lovin´ Criminals, který Dominikovi věnovali přímo členové kapely – jeho kamarádi.

"Rád bych zmínil, že je velmi důležité zvolit si kvalitní stavební dozor. Já jsem oslovil Jiřího Volfa a díky jeho obdivuhodné pracovitosti jsem se mohl nastěhovat už dva měsíce po nákupu bytu, i když rekonstrukce byla poměrně rozsáhlá," vysvětluje Dominik.

Za nejpodstatnější prvky interiéru považuje podlahy a osvětlení. "V našich zeměpisných šířkách je půl roku skoro pořád tma. Právě světlá podlaha a dobře rozmístěné umělé osvětlení můžou prostor opticky prosvětlit."

Fotogalerie

Výmalba je v odstínech šedé barvy, která je tím nejlepším neutrálním podkladem pro cokoli barevného, co by v prostoru mělo vyniknout, a protože Dominik se zabydluje i obrazy, lépe si nemohl vybrat.

Umístěním zásadních kusů nábytku si byl jistý už při první prohlídce bytu. Například hned věděl, kde se mu bude nejlépe spát, a že je to zrovna v místě, kde jsou dveře do koupelny, pro něj nebyla žádná překážka.

Dnes by nikdo nepoznal, že čelo postele je připevněno ke zdi právě tam, kde byl vstup do koupelny. Současné řešení působí naprosto přirozeně a zároveň je praktické.

Může se hodit

Hledáte byt, který by vyhovoval Vašim přestavám? Na Reality.iDNES.cz si můžete vybrat z široké nabídky bytů po celé ČR.

Potřebujete zrekonstruovat byt či dům? Vyberte z nabídky firem z celé ČR a poptejte zdarma na AAAPOPTAVKA.CZ

Dekorace s příběhem

V bytě není zbytečně mnoho nábytku a o to více v něm může být dekorací. Praktickou funkci plní zrcadla, která prostor zvětšují a prohlubují. Na první pohled zaujme kombinace symbolů západního křesťanství s východním buddhismem.

"Víra v boha mě posiluje a dává mému životu skutečný smysl. Nezáleží mi přitom na formě. Jako Evropan jsem ovlivněn křesťanstvím, ale na svých cestách jsem měl možnost proniknout také do dalších kultur, které mě silně ovlivnily," dodává Dominik.

Obraz v ložnici řemeslníci umístili příliš vysoko, a tak bylo nutné mezi něj a

Obraz v ložnici řemeslníci umístili příliš vysoko, a tak bylo nutné mezi něj a čelo postele zavěsit pár dalších obrazů, aby dekorace stěny získala rytmus a harmonii.

Skleněný kříž v ložnici dostal od kamaráda Oty Svobody ze studia Born in Bor zabývajícího se zpracováním skla. Sošky Buddhy má ze svých cest a nejde přitom o turistické suvenýry, každý kousek získal od někoho konkrétního, koho na svých cestách potkal. "Na cestování mě baví ta možnost potkávat nové lidi a poznávat jejich kulturu. Ke každému předmětu, který mám v bytě vystavený, se váže nějaký příběh."

Dominik Mareš

  • * nar. 18. 1. 1972 v Ostravě
  • malbě se začal věnovat během studia na gymnáziu v sedmnácti letech
  • vystudoval ekonomii
  • jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách mnoha galerií a soukromých sběratelů u nás i v zahraničí

Stejně zdatný jako v mísení stylů je Dominik v kombinování levného s drahým. "Například jídelní stůl nebo postel by měly být z kvalitních materiálů. Drobnější nábytek lze pořídit i za málo peněz. Například knihovnu za pohovkou v obývacím pokoji tvoří pár polic podpíraných na bílo natřenými cihlami."

Za nejpodstatnější součást interiéru však považuje obrazy. Stěny ozdobil nejen svými díly, ale také několika originály dalších současných umělců. Podařilo se mu vytvořit harmonii a řád ze zdánlivě nesourodých prvků a přinést tak do prostoru klid, který doma hledá především.

Strop v koupelně Dominik opticky snížil tmavou výmalbou.

Strop v koupelně Dominik opticky snížil tmavou výmalbou.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt č. 10/2013.

Autor:Nejčtenější

Cihlu odmítli. V Beskydech si manželé postavili dobře promyšlený srub

Po čase získal srub patinu, jeho masivnost zjemňuje také květinová výsadba.

Původně měl být rodinným sídlem velký zděný dům. Jana se však nakonec zamilovala do srubu. Manžel s dřevostavbou...

Češi přecházejí od meruňkové ke skandinávské eleganci. Pozor na bílou

Kolekce White (Babeta Ondrová) - bílá loďka a modré proužky evokují...

Léto není jen čas prázdnin a dovolených, ale pro mnohé rodiny i obdobím, kdy nadchází čas pro radikální změnu nebo...Bláznivá sousedka podpálila byt. Její spolubydlící nás děsí svým řevem

1

Bydlím v domě s podivnou sousedkou. V bytě má nepořádek a hory papírů, navíc u ní přebývají různí bezdomovci a podobná...

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

Dům velký 60 metrů čtverečních rodina přifoukla pomocí chytré přístavby

Cihlová přístavba zlepšila tříčlenné rodině kvalitu života.

Tříčlenná australská rodina žila spokojeně ve starším bungalovu velkém 60 metrů čtverečních na melbournském předměstí...

Další z rubriky

Ústav pro idioty i obrazárna. Šternberský palác je barokním skvostem

Reprezentativní rodinné sídlo se v čase proměnilo v Ústav pro idioty, vojenskou...

František Josef, hrabě ze Šternberka, se společně s dalšími vlastenci rozhodl zpřístupnit obrazy české veřejnosti....

Došková chalupa z 11. století umí pořádně překvapit. Podívejte se

Došková chalupa v anglické obci Ludgershall je jednou z nejstarších dochovaných...

Došková chalupa v anglické obci Ludgershall je jednou z nejstarších dochovaných staveb, které sloužily zemědělcům ve...

Nábytek na míru a medový dub proměnily nudný byt v novostavbě

Obývací pokoj s kuchyňským koutem. Mramor se opakuje na obkladu u kuchyňské...

Ideální je koupit byt ještě předtím, než v něm developer stačí napáchat nevratné chyby v dispozici i v použitých...

Najdete na iDNES.cz