Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak bydlí milionáři v Londýně: mají peníze, vkus, ale také strach

  1:00aktualizováno  1:00
Kdo má peníze, může mít všechno. Tedy kromě luxusního domu či bytu v Londýně s "dobrou adresou". Ani miliony liber, které jsou superbohatí ochotni zaplatit, často nepomohou. Britské metropoli sice nedochází dech, zato atraktivní místa pro bydlení.

Bydlení v Londýně láká tisíce milionářů, od obchodníků až po světové celebrity. Důvod? Je to obchodní i kulturní centrum s transparentním realitním trhem, místo, kde se respektuje právo i soukromí.

Ve městě, kde žije 12 % obyvatel Velké Británie, kteří vytvářejí více než 21 procent hrubého ekonomického "výkonu" státu, se však už těžko hledají domy a byty v atraktivních lokalitách. I kvůli tomu, že zájemci mají hodně vysoké požadavky.

Byty a domy musejí mít klimatizaci, pokoje pro personál, domácí kino, spoustu koupelen i bazén. Obrovský důraz se klade na bezpečnost a soukromí. A především na tzv. dobrou adresu.

I dnes se nabízejí luxusní byty zařízené stylovým nábytkem

I dnes se nabízejí luxusní byty zařízené stylovým nábytkem

Nejlepší adresa už 200 let

Když se před více než dvěma stoletími začal přestavovat Buckinghamský palác, londýnské sídlo britského panovníka, byly v jeho okolí leda pastviny a bažiny.

Tehdy napadlo Roberta Grosvenora, druhého markýze z Westminsteru, že jednou půjde o velmi atraktivní adresu. Měl geniální nápad, na němž hodně vydělal.

Postupně zde jeho hlavní stavitel Thomas Cubitt ("Donald Trump své doby") vytvořil na prostoru o velikosti více než 100 akrů čtvrť Belgravii. Ta se stala nejlepší londýnskou adresou, tedy kromě již zmíněného Buckinghamského paláce. A zůstala jí dodnes.

Tento typ vstupu do domu v Belgravii už milionářům nevyhovuje, jsou tu příliš zranitelní

Tento typ vstupu do domu v Belgravii už milionářům nevyhovuje, jsou tu příliš zranitelní

Její tři velká náměstí (Belgrave, Chester Square a největší Eaton) lákala všechny: ty nejbohatší z bohatých, umělce i předsedy vlád.

V typickém bílém domě se štukovými ozdobami a černými dveřmi bydlí dodnes na Chester Square i bývalá ministerská předsedkyně, "železná lady" Margaret Thatcherová. Na stejném náměstí si koupil dům i Roman Abramovič, ruský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea.

Uniformita bílých štuků a černých dveří v Belgravii nevznikla náhodně, lidé rádi bydleli tam, kde měli pocit, že vedle nich žijí sousedé ve stejném postavení a se stejnými příjmy.A právě tomuto pocitu napomáhal jednotný vzhled domů.

Černobílá uniformita Belgravie přetrvala do dnešních dnů

Černobílá uniformita Belgravie přetrvala do dnešních dnů

Jenže tolik obdivovaná a léta respektovaná tradice už současným milionářům nevyhovuje. Ulice vznikly v době, kdy neexistovala auta. Chybějí tady garáže i vjezdy pro limuzíny, vstupy jsou rovnou na chodník.

Úzká schodiště nikdo nechce, ani kuchyně v suterénu (ty při rekonstrukcích nahrazují bazény, vaření se přemisťuje do blízkosti jídelen). Vadí i dříve tak typické pokoje pro služebnictvo v horních podlažích, protože majitelé přicházejí o své soukromí.

Staré domy nevyhovují novému životnímu stylu a marně čekají na kupce

Staré domy nevyhovují novému životnímu stylu a marně čekají na kupce

Velký problém představuje také tolik vyžadovaná klimatizace. "Její instalace do památkově chráněného domu je často nemožná," tvrdí zkušený realitní odborník Paul Taylor.

A památkově chráněné jsou v Belgraviii takřka všechny - navíc na rozdíl od některých jiných zemí se zákony ve Velké Británii dodržují.

Středně velké historické domy stavěné podle starého životního stylu novým kupcům svými dispozicemi už nevyhovují. A tak některé na zájemce čekají marně. I přes svou "dobrou adresu".

Domy se prodávají i se zařízením

Domy se prodávají i se zařízením

Inspirace z Francie i hotelů

Londýn vedle nedostatku vhodných domů zasahuje navíc stále výrazněji i trend, který dává přednost velkému bytu před domem.

Důvod? Pro bydlení je mnohem pohodlnější to, co se odehrává v jedné úrovni. A tak developeři kupují stále častěji dva či tři domy vedle sebe a vzájemně pak spojují byty v úrovni jednoho podlaží.

Britové se tak musejí smiřovat s tím, že pro mnoho lidí je atraktivnější hodnotný byt než dům. Tento přístup, typický třeba pro Paříž, se v poslední době začíná zamlouvat i Britům zvyklým mít za svůj životní cíl rodinný dům.

Díky spojení tří domů mohou vzniknout velké byty včetně střešních teras

Díky spojení tří domů mohou vzniknout velké byty včetně střešních teras

Přistupují i na další trend, a to inspiraci hotelovými interiéry i službami. Luxusní bytové rezidence nabízejí servis obdobný jako pětihvězdičkové hotely. Zařídí vám recepci pro sto hostů, letenky do Itálie i lístky do La Scaly.

Byty v těchto rezidencích se i svým vybavením blíží hotelu. Spoustu věcí lze řídit dálkovým ovladačem, místnosti můžete spojovat a opět oddělovat pomocí posuvných dveří či stěn podobně jako je tomu ve velkých hotelových apartmánech.

Moderní interiéry luxusních bytů často připomínají hotelové apartmány

Moderní interiéry luxusních bytů často připomínají hotelové apartmány

A co je symbol opravdu kvalitního bydlení? Koupelny. Jde o čistě osobní luxus, který si žádá soukromí. Ke každé ložnici proto patří minimálně jedna (a opravdu velká).

Designové vany, vířivky a sprchy ovládané počítači tak odlišují bydlení milionářů od ostatních smrtelníků. Na to musí pamatovat každý dobrý developer nebo realitní makléř.

Vnitřní bazény s protiproudem, další požadavek bohatých, odpovídají nejen britskému sychravému počasí, ale také snaze o soukromí a bezpečnost.

Vnitřní bazén patří v domech pro bohaté ke standardu

Vnitřní bazén patří v domech pro bohaté ke standardu

Bohatí nestojí o publicitu, vědí, že jsou terčem zájmu bulváru – a mnohdy i konkurentů. Kamerové systémy kulku nezastaví. Proto vše, co se v domě odehrává, musí zůstat skryto zraku okolí.

A nerozhoduje, zda jde o plavání nebo příjezd autem. Nic a nikdo nesmí být viděn. Za splnění této podmínky jsou ochotni zaplatit třeba 25 milionů liber, tedy téměř 700 milionů korun. Když však bezpečnost není dokonalá, dům neakceptují.

Bazény si dnes bohatí lidé budují i ve velmi starých domech

Bazény si dnes bohatí lidé budují i ve velmi starých domech

Nechci být viděn, ale vidět

Protože Londýn leží v rovině, patří dobrý výhled k těm nejdražším atributům. Například majitel domu v hodnotě 1,5 milionu liber s unikátním výhledem na Londýn si mohl k jeho ceně klidně připočíst další milion liber.

Cena byla tak vysoká zejména proto, že vynaložil velké úsilí na to, aby nová výstavba takový výhled nezničila. Přitom před dvaceti lety za dům zaplatil pouze 120 tisíc liber.

Prodej domů a bytů však není jen o zisku, ale také o tom, že se bohatí lidé často stěhují. Domov je pro ně tam, kde právě žijí.

Tento výhled byl oceněn na 1 milion liber

Tento výhled byl oceněn na 1 milion liber

Dům se střešní terasou koupil před dvaceti lety majitel za 120 tisíc liber, v roce 2006 jej nabízel za 2,5 milionu, na 1 milion z toho byl oceněn výhled na Londýn

Dům se střešní terasou za 2,5 mil. liber

I pohled na Temži a centrum Londýna je drahý, ale záleží na konkrétním místě. Pokud okolí domu nenabídne typické zázemí londýnského centra s kavárnami a obchody, shání se kupec obtížněji, zejména pokud jde o Brita. Ten vnímá centrum velmi citlivě.

Nová výstavba se snaží nabídnout atraktivní výhledy

Nová výstavba se snaží nabídnout atraktivní výhledy

Cizinci tolik nerozlišují – jenže zase mívají více prostředků na to, aby si vybrali bydlení zcela podle svých představ i finančních možností.

Za luxusní bydlení v centru tak klidně zaplatí v přepočtu i více než milion korun za metr čtvereční. A někdy ještě mnohem víc.

Domy či byty za tři, sedm, patnáct až dvacet pět milionů liber tak v Londýně nikoho nepřekvapí. Ačkoliv hospodářská krize rozhodně nekončí, Londýn si své unikátní postavení a vysoké ceny - po krátkém poklesu – stále udržuje.

Základem drahých interiérů bývá jedna barva doplněná o barevné akcenty

Základem drahých interiérů bývá jedna barva doplněná o barevné akcenty

Ceny začínají od jara 2009 dokonce opět lehce stoupat. Londýn tak svůj post města s nejdražšími byty a domy v Evropě neztratil, naopak zůstává i nadále barometrem evropského realitního trhu. Včetně trendu hledání "dobrých adres" na předměstí velkoměst.

bydlení milionářů

Jak bydlí milionáři v Londýně - druhý díl seriálu BBC - uvádí Česká televize v sobotu 19. září v 13:50 na druhém programu.


Autor:


Nejčtenější

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....
Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak multifunkční prostor pro nejrůznější oslavy a...  celý článek

Záchrana a obnova usedlosti čp. 12 v Kučerově. Usedlost čp. 12 v Kučerově...
NEJ zachráněné památky. Češi s láskou vrací historickým stavbám život

V renesančním zámku v Bučovicích byly vyhlášeny výsledky čtvrtého ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za pozitivní příklady dobré...  celý článek

Nevšední rodinný dům z bílých přepravních kontejnerů, za jehož designem stojí...
Zářivě bílý květ. V poušti vyroste úžasný dům z kontejnerů

Nevšední prázdninový dům z bílých přepravních kontejnerů, za jehož designem stojí londýnský architekt James Whitaker, brzy ozdobí poušť nedaleko kalifornského...  celý článek

U Lenky doma se servíruje na jejím něžném porcelánu, z něhož kromě produktů na...
Dům si navrhla jako galerii v bílé barvě. Může jej tak průběžně měnit

Poetičnost tvorby výtvarnice a designérky Lenky Sárové Malíské promlouvá od okamžiku, kdy stanete na prahu jejího domu. Z bílých ploch vystupují jemné akryly a...  celý článek

Pozvánka do neobvyklé cukrárny: dorty jsou vyrobené z odřezků dřeva z výroby...
Designblok bude ve znamení jídla. Třeba i dortů ze dřeva a laminátu

Jen za pár dní, 26. října, začíná v pražských Holešovicích už 19. ročník Designbloku. Jeho hlavním tématem je JÍDLO. K vidění bude hodně unikátních výrobků, od...  celý článek

Další z rubriky

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a provokativní modely. A přesně v tomto...  celý článek

Iveta je s proměnou spokojená. Všechny její požadavky návrhářka splnila.
Rodina cestovatelů má novou předsíň. Přeměna je vyšla na 30 tisíc korun

Iveta bydlí v domě na okraji Prahy se svým mužem a dospělým synem. Všichni milují cestování a velkou společnost. Dům je stále plný lidí a i proto se Iveta...  celý článek

V této kuchyni se žije. Rodina usedá na teakové židle okolo masivního teakového...
Do bytu v domě z roku 1860 použili mix starého a nového nábytku

V malebném domě, jehož kořeny sahají až do roku 1860, v lázeňském městě Teplice se Martin narodil. Svého času dům využíval i hrabě Esterházy jako své letní...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.