Velký obytný prostor rozděluje polopříčka s krbem a televizorem.

Velký obytný prostor rozděluje polopříčka s krbem a televizorem. | foto: Archiv majitelů

Jak bydlí slavný fotbalový trenér: má výhled na Dunaj i rodinu

  • 21
Byl u Panenkova "dloubáku" i u bronzové medaile z mistrovství Evropy. Prostě člověk pro kolektiv. Bydlení tří generací pod jednou střechou mu tak dělá jen radost. Jozef Vengloš, úspěšný československý fotbalový trenér i reprezentant, dnes bydlí v Bratislavě s nádherným výhledem na Dunaj.

S pomocí nadstavby dokázal architekt vytvořit v domě Venglošových tři bytové jednotky, které poskytují dostatek soukromí pro každého člena velké fotbalové rodiny. Není to žádná novostavba, starší rodinný dům získal nadstavbou a titanzinkovou fasádou moderní, nadčasový vzhled.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svého snu? Najděte si své vysněné bydlení na Reality.iDNES.cz.

Na velkoryse pojatých terasách z kompozitního materiálu, které jsou u každého bytu, si domácí vychutnávají výhled do údolí Dunaje.

Většinu mladých lidí, kteří se odstěhují od svých rodičů, ani ve snu nenapadne, že se by se po pár letech vrátili bydlet do rodného domu. V tomto případě však mezi rodiči a mladými fungovaly velmi dobré vztahy.

Výhled do údolí Dunaje z terasy je neuvěřitelný.

"Sice jsme měli nedaleko od rodičů svůj vlastní dům, ale připadal nám příliš velký, proto jsme ho raději prodali. Vycházíme spolu dobře, společné bydlení nám nedělá problémy," říká zástupce střední generace a majitel bytu, který vznikl nadstavbou.

Vedle pohodových vztahů je na myšlenku vícegeneračního bydlení přivedla i skutečnost, že starý rodinný dům je dost velký pro všechny a zároveň má v suterénu relaxační zázemí s bazénem, wellness i fitness. V domě dnes bydlí Jozef Vengloš, jeho syn i vnuk.

Bytové jednotky propojuje venkovní schodiště

Rodina při plánování společného bydlení oslovila známého architekta Norberta Šmondrka, s nímž dokázali výborně skloubit své požadavky a jeho zkušenosti. Architektonický návrh počítal s klasickým vícegeneračním bydlením se třemi samostatnými bytovými jednotkami, spojenými venkovním schodištěm.

Ze společných prostor se každý majitel bytové jednotky dostane nejen do svého bytu, ale i do wellness a garáže. "Vznikl tak koncept bytového domu s individuálním přístupem do bytových jednotek z komunikačního systému, v tomto případě vnějšího schodiště, které je samostatné a vytáhnuté ven z pláště domu," popisuje architekt Norbert Šmondrk.

U velkého stolu se schází celá rodina.

Velkorysý prostor

Dispoziční řešení bytových jednotek poskytuje majitelům dostatek prostoru i soukromí. V přízemí a v prvním patře jsou dva třípokojové byty s rozlohou přibližně 140 m2, přičemž ze společných prostor se majitelé dostanou do garáže.

V přízemním čtyřpokojovém bytě, který obývají rodiče, vznikla odstraněním schodiště do suterénu možnost reorganizace sociálního zázemí a vytvoření další místnosti, pracovny. Základní dispozice obývacího pokoje, jídelny, kuchyně a ložnice zůstala zachována. Nejmenší byt v suterénu obývá nejmladší člen rodiny, vnuk. Ten nejvíc ze všech využívá "fitko" a wellness zázemí.

Moderní fasáda splňuje funkci estetickou i užitnou

Při realizaci nadstavby domu byly použity méně tradiční materiály a postupy. Z hlediska menšího zatížení původní stavby domu zvolil architekt pro nadstavbu ocelovou konstrukci bez použití železobetonu.

Dům je také zajímavý titanzinkovou fasádou, která vybočuje od té klasické s omítkou. Titanzinkové fasády mají delší životnost a jsou do lokality, kde déšť vždy doprovází vítr, vhodnější.

"Staré domy v Bratislavě, které používaly azbestocementové desky proti dešti, mají problém se zatékáním. Architekta proto vždy potěší, když se najde investor, který je ochotný financovat takovouto fasádu," uvedl Norbert Šmondrk.

Údržba fasády je jednoduchá, jen je potřeba dávat pozor na mechanické poškození, a aby se fasáda nedostala do kontaktu se silnými chemikáliemi. Rekonstrukci u původního domu tvoří kombinace železobetonové stavby vyplněné zdivem.

Televizor i krb mají v rodině Venglošových zcela rovnocenné postavení.

Terasy zvou k příjemnému posezení

Rodina si užívá zrekonstruovaného domu už rok. V plánu jsou ještě menší úpravy v zahradě a doladění interiéru, ale stometrové terasy jsou dokončeny a lákají k příjemnému posezení s nádherným výhledem do údolí Dunaje. Výhled na okolní přírodní scenérii umožňuje mimochodem také velkoplošná prosklená fasáda.

Při realizaci bylo třeba zapojit technický důvtip, jelikož terasa rodičů má organický tvar – půlkruh. Důležitý byl i výběr podkladového profilu. Vzhledem k tomu, že se terasy z materiál Twinson Terrace instalovaly na netradiční železnou konstrukci, kde podklad tvořily OSB desky, zvolila realizační firma Klempi nosný hliníkový profil. Díky tomu se zabezpečila dostatečná pevnost a optimální výška.

Instalace byla rychlá. Majitelé po ročních zkušenostech oceňují jednoduchou údržbu a elegantní vzhled terasy, na které díky výhledu tráví každou volnou chvíli.

Terasy lákají k posezení a odpočinku.

"Desky se na hliníkové rošty snadno skládaly a bez problémů jsme zvládli i technicky náročnější zaoblení spodní terasy," hodnotí Ľubomír Pír z firmy Klempi. Z kompozitního materiálu Twinson si majitelé dali na míru vyrobit i květináče, které oddělují terasu od ulice a nahrazují plot. Podařilo se tak vytvořit originální a stylový exteriérový doplněk.

Spojením tří bytových jednotek v jednom domě se snížili též celkové provozní náklady na bydlení i péči o zahradu. Energetickou náročnost domu snižuje systém solárních panelů, z nichž vyrobená elektrická energie se používá hlavně na provoz bazénu.

Jozef Vengloš

* 18. února 1936, Ružomberok, bývalý československý fotbalista. Hrál za Slovan Bratislava – 12 let, reprezentoval Československo (33 startů).

Trenérská kariéra:

1967 – 1969 Hlavní trenér FC Sydney Prague, vítěz Australského poháru
vítěz Australské ligy, trenér Australské reprezentace

1969 – 1971 hlavní trenér VSS Košice, 2. a 3. místo v československé 1. lize

1970 – 1972 trenér československé reprezentace do 23 let mistr Evropy

1973 – 1976 hlavní trenér Slovanu Bratislava, dvakrát vítěz ligy

1973 – 1978 asistent reprezentačního trenéra Československa - mistr Evropy v roce 1976 

1978 – 1982 hlavní trenér československé fotbalové reprezentace 3. místo na mistrovství Evropy 1980
1981 – 1982 trenér výběru Evropy – proti výběru světa v New Yorku, proti Itálii v Římě (s trenérem J. Derwallem)
1983 – 1984 hlavní trenér Sportingu Lisabon

1985 – 1987 hlavní trenér FT Kuala Lumpur

1986 – 1987 Hlavní trenér reprezentace Malajsie
1987 – 1990 hlavní trenér reprezentace Československa
1990 – mistrovství světa – čtvrtfinále

1990 – 1991 první zahraniční manažer – trenér v premiership, v Aston Villa, Anglie
1991 – 1993 Hlavní trenér Fenerbahce Istanbul 

1993 Trenér výběru světa v Hong Kongu s Borem Milutinovičem
1993 – 1995 hlavní trenér slovenské národní reprezentace
1996 – 1997 hlavní trenér reprezentace Ománu
1998 – 1999 hlavní trenér Celticu Glasgow 2. místo v lize

1999 trenér výběru světa v Jihoafrické republice
2002 – trenér Jef United, Ičihara, Japonsko

Zdroj: Wikipedia