Kuchyňský ostrůvek je situován tak, aby z hlavního prostoru nebyla vidět varná...

Kuchyňský ostrůvek je situován tak, aby z hlavního prostoru nebyla vidět varná zóna, ale majitelka měla přehled o dění v místnosti. Ke kulatému stolu s nerezovými nohami se pohodlně usadí šest osob. Kolem něj stojí legendární židle DSR navržená manželi Eamesovými už v roce 1950. | foto: Archiv studia Delicode

Fotbalista Mario Holek zrekonstruoval byt s terasou a super výhledem

Manželé Holkovi se znají od sedmnácti let. Sparťanský záložník Mario tehdy ještě nebyl úspěšným fotbalistou a Ivana teprve uvažovala o vysokoškolském studiu ekonomie. Před dvěma lety se přestěhovali z Brna do Prahy a intenzivně hledali nové bydlení.

Prostorným bytem s terasou si Holkovi splnili jeden z prvních životních snů. Původně nehledali nijak velký byt. Jedinou jejich podmínkou byla terasa, která by poskytovala dostatek soukromí. Když však objevili stočtyřicetimetrový prostor v novém rezidenčním komplexu v širším centru Prahy, okamžitě se do něj zamilovali.

Pracovní deska na jedné části přesahuje kuchyňský ostrůvek. Stačí tedy přisunout několik vyšších židlí a může sloužit jako barové sezení nebo snídaňový pult.

Může se hodit

Také intenzivně hledáte nové bydlení? Vyberte si svůj sen na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

„Přesvědčil nás úžasný výhled, terasa a fakt, že stejně blízko jako do centra je to i do přírody. Nic však není dokonalé. Dispozice bytu byla opravdu příšerná. Ten, kdo jej původně projektoval, interiér doslova rozkrájel příčkami. Například nebylo kam dát rozměrnější pohovku nebo větší stůl,“ říká Mario Holek.

Byt však díky jeho dalším přednostem nakonec koupili. Smířili se skutečností, že dispozice nebude dokonalá. V té době se však Mario Holek seznámil se slávistickým kolegou Marcelem Gecovem, který s architektem Václavem Dernerem založil studio Delicode. Slovo dalo slovo a z polotovaru se začal rodit elegantní interiér zařízený na klíč.

Když architekt naslouchá

„Se zástupci studia Delicode jsme se sešli několikrát,“ vysvětluje Ivana Holková.

„Trpělivě nás poslouchali a společně jsme pak hledali výslednou podobu interiéru, který by nám nevnucoval nouzová řešení a v němž bychom se cítili dobře. Mám ráda tlumené barvy, praktičnost a moderní nadčasový design. V tom jsme si naprosto sedli.“

Holkovi na spolupráci nejvíce oceňují dokonalý servis. „Byla jsem mnohem klidnější, když jsem věděla, že na mě nikdo netlačí, abych nejpozději zítra vybrala například barvu a materiál podlahy nebo typ koupelnové baterie. Mohli jsme o všem v klidu diskutovat a architekt Derner s námi dokonce chodil do obchodů, abychom se s ním mohli radit při výběru nábytku.“

Pracovna je dispozičně, ale i funkčně (posuvnými dveřmi) oddělena od hlavní obytné části, takže poskytuje dostatek soukromí. Křeslo Togo od firmy Ligne Roset navrhl Michalel Ducaroy v roce 1974. Autorkou akrylu na stěně je Ira Svobodová.

Výsledkem se stal vzdušný prostor, jehož větší část tvoří obytná zóna spojená s kuchyní. Na jedné straně místnosti stojí knihovna, která místnost předěluje. „Tu jsem si vyloženě prosadila,“ říká Ivana Holková. „Původní návrhy byly klasicky pravoúhlé, ale já jsem chtěla dostat do interiéru i oblé tvary.“

Architekt Derner přišel s nápaditým řešením. Z jedné strany máme knihovnu, z druhé je to klidný pracovní kout. „Mohu se tam bez problémů učit, ale nejsem odříznuta od zbytku bytu a rodiny,“ pochvaluje si Ivana

Oblé boky polic jsou zakryty a ukrývají bar. Stejně diskrétní jsou všechny úložné prostory celého bytu. Architekt Derner považuje správný rytmus rozložení jednotlivých zón a bezchybně řešené úložné prostory za klíčové pro každý interiér.

Na podlahu celého bytu byl zvolen bělený dub. Pohovka je od společnosti Ligne Roset, navrhl ji francouzský designér Pascal Mourque. Před ní stojí stolek, který je prakticky zmenšenou verzí jídelního stolu navrženého na míru studiem Delicode.

Mysleli i na stěny

Hlavní ložnice získala prostornou šatnu, koupelna novou dispozici, stejně jako celý byt. Každá místnost se řešila s maximální péčí a s ohledem na konkrétní potřeby mladé rodiny. Studio Delicode šlo ve své službě dokonce až k zabydlení interiéru obrazy.

Některé stěny jsou sice pokryty dřevem, které koresponduje s materiálem kuchyně, ale ani ty zcela bílé prázdné dlouho nezůstaly. „Marcel Gecov nám doporučil Institut bytového designu, který hledal vhodné obrazy přímo v ateliérech autorů. Institut se snažil, aby se nám nejen líbily, ale také dokonale ladily s interiérem, stejně jako kterýkoliv jiný zařizovací předmět. Povedlo se,“ shodují se Holkovi.

K ložnici přiléhá prostorná šatna. Bezprostředně za pohodlnou postelí ale i kolem ní je řada úložných prostor. Samozřejmostí jsou integrované lampičky na čtení a ovládání osvětlení v dosahu ležící osoby.

Pokoj pro juniora

Jediné, co ještě projde změnou, je dosavadní hostinský pokoj. Stane se z něj pokojíček pro sedmiměsíčního syna. „Když jsme byt kupovali, ještě jsme malého Maria ani nečekali,“ říká Ivana.

Mario Holek

  • 27 let
  • fotbalový obránce klubu AC Sparta Praha (hraje na postu stopera) a reprezentant ČR
  • v roce 2008 až 2011 hrál za ukrajinský FK Dněpr Dněpropetrovsk
  • za mládežnické výběry ČR nastupoval od 17 let
  • stejně jako jeho manželka Ivana pochází z Brna

Ivana Holková (27) dálkově studuje ekonomiku a management na Vysokém učení technickém v Brně, pečuje o sedmiměsíčního syna Maria.

Manželé Holkovi

„Nebyl tedy důvod zařizovat dětský pokoj. Zatím spí v postýlce v naší ložnici, ale zanedlouho přijde řada i na jeho vlastní místnost. Jsem ráda, že až povyroste a začne běhat, nebude mu bránit ta spousta původních příček, volně stojící topná tělesa a spousta dalších věcí, které bychom asi bez doporučení architektonického studia neodstranili. Díky němu se tu cítíme opravdu doma. Náš byt už není polotovarem,“ dodává Ivana Holková.

Architektonické studio Delicode

„Delicode je kreativní studio zabývající se architekturou a designem nábytku. Je to i příběh. O tom, jak se tužka potkala s nepopsaným listem papíru,“ říká architekt Václav Derner.

Jeho setkání s investorem Marcelem Gecovem vedlo k založení studia, které sleduje nové trendy a proměňuje staré i nové byty v moderní interiéry vytvořené lidem opravdu na míru podle jejich představ a potřeb.

Podlaha terasy byla původně pokryta poměrně nevzhlednými dlaždicemi. Studio Delicode zvolilo sibiřský modřín - totožné dřevo použité na pergole. Terasa manželů Holkových je umístěna v nejvyšším patře celého rezidenčního komplexu.

Na žádost majitelů není spuštěna diskuse.