Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha má novou atrakci, přelety nad domy známých lidí. Podívejte se

  10:49aktualizováno  10:49
Zpěvačka Iveta Bartošová žije v nenápadném domě v Uhříněvsi, herečka Jiřina Bohdalová má vilku v Hostivaři a v Jesenici u Prahy stojí opulentní sídlo podnikatele Tomáše Pitra. Atrakce Celebrity flight nabízí čtyřicetiminutový let nad domy, které jsou spojené se známými jmény.

Za 2 850 korun získáte vyhlídkový let nad sídly známých lidí. Letí se Cessnou 172 s pilotem, který je zároveň i průvodcem.

V nabídce je návštěva deseti nemovitostí. Mezi nimi například vila zpěváka a skladatele Michala Davida v Křeslicích na okraji Prahy, dům, ve kterém žila Vendula Svobodová, a domek herce Václava Postráneckého v Říčanech u Prahy.

Lety pořádá společnost Pilotem na zkoušku, která se snaží touto nabídkou oslovit i jinou kategorii klientů než obvykle. "Přemýšleli jsme, jak nalákat méně dobrodružné lidi na lety letadlem a udělat létání zajímavějším," řekl Martin Kuba, zástupce firmy.

Přelety nad domy slavných

Domy vybírali tak, aby byly za sebou a vytvořily trasu v Praze a okolí. Informace o nemovitostech známých lidí získali z bulváru.

"Rozhodně nechceme být nějakými paparazzi. Chceme ukázat lokalitu a genius loci místa, které si slavné osobnosti vybraly pro své bydlení. Létáme 300 metrů nad nemovitostí." Martin Kuba prohlašuje, že jejich cílem není primárně někoho zahlédnout, ale podívat se na stavby i z architektonického hlediska. Vyhlídkové lety nad domy celebrit považuje za zajímavý druh atrakce.

Rádi by létali i nad jinými domy známých lidí. "Určitě uvítáme další tipy, třeba zpěvačka Lucie Bílá má krásné sídlo, ale je již daleko a cena letu by se prodražila." Nyní tedy společnost létá nad Prahou a blízkým okolím. Do budoucna plánují spíš některé lokality z nabídky přeletů vyřadit.

Dům zesnulého Karla Svobody v Jevanech, ze zahrady lze vyjít rovnou na molo nad...

Dům Karla Svobody v Jevanech, ze zahrady lze vyjít rovnou na molo nad rybníkem.

Známé osobnosti, nad jejichž domy se lety pořádají, z atrakce nadšené nejsou. Martin Kuba se ale dušuje, že jeho vyhlídkové lety rozhodně nemají narušovat soukromí majitelů. "Spálili jsme se s novinářem z deníku Aha. Vzal si kvalitní fotoaparát a udělal s ním velmi detailní snímky. To ale nechceme."

Kuba se také vyjádřil k rozhořčeným celebritám. "Nelíbilo se jim, že jsme s nimi nabídku přeletů nekonzultovali, že o ní předem nevěděli. Z leteckého hlediska to ale problém není, z hlediska ochrany soukromí by to byl problém, pokud by se z toho udělaly paparazzi snímky," prohlašuje Kuba a dodává, že zatím žádné žaloby nedostali. 

Problémem by bylo masové létání

Některé osobnosti protestují a odvolávají se na ochranu soukromí. "Vůbec se k tomu nechci vyjadřovat. Je to ale hanba," rozčílila se Jiřina Bohdalová pro deník Aha. "Právní kroky podnikat nebudu, ale prostě je upozorním, že tam být nechci. Pokud to nestáhnou, tak pak už bych právní kroky udělal," prohlásil zpěvák Michal David pro stejný deník.

"České právo tuto konkrétní situaci neupravuje. Existuje obecná ochrana soukromí, která plyne z obecných právních zásad, jako například koukání přes okna do bytu či domu," vysvětluje advokát Tomáš Pelikán z kanceláře Pelikán Krofta Kohoutek.

Je to stejné, jako když by si někdo založil podnikání na provázení lidí po adresách slavných osobností a nabízel za poplatek jejich údaje. I to by samozřejmě mohl být problém.

"Takové jednání sice nepožívá právní ochrany, ale je v rozporu s dobrými mravy. Zakázané to není, ale proti každému takovému jednání je možné se bránit. Já být na místě těch lidí, bránil bych se určitě," říká Tomáš Pelikán.

"Komplikací by mohla být intenzita přeletů nad dotčenými nemovitostmi. Pokud by se létalo jednou za měsíc, možná by v tom problém nebyl. Jiné by to bylo s masovým létáním. Pak by byla ochrana ze strany soudu žádoucí." Podle Martina Kuby se zatím okružní celebritové lety uskutečnily dvakrát.

Celebrity mají šanci

Jak to vidí občanský zákoník

§ 11

  Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

§ 12

(1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.

(2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.

(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.

§ 13

(1) Fyzická osoba má právo se zejména domáhat, aby bylo upuštěno od neoprávněných zásahů do práva na ochranu její osobnosti, aby byly odstraněny následky těchto zásahů a aby jí bylo dáno přiměřené zadostiučinění.

(2) Pokud by se nejevilo postačujícím zadostiučinění podle odstavce 1 zejména proto, že byla ve značné míře snížena důstojnost fyzické osoby nebo její vážnost ve společnosti, má fyzická osoba též právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích.

(3) Výši náhrady podle odstavce 2 určí soud s přihlédnutím k závažnosti vzniklé újmy a k okolnostem, za nichž k porušení práva došlo.

Autor:Nejčtenější

Bydlete v Chorvatsku, u moře se prodávají zajímavé byty i domy

Jadranska Hrvatska, Hvar, Chorvatsko. Vybavený apartmán 2+kk/T je na prodej za...

V posledních měsících je na prodej velké množství vil, domů i apartmánů v Chorvatsku, mnohdy s výhledem na moře....

Pořídili si dům na moravské vesnici, užívají si ve vnitřním bazénu

Velký jídelní stůl doplňují čalouněné židle (TON) s područkami, které zajišťují...

Tento moderní a maximálně komfortní dům čtyřčlenné rodiny nestaví svá pozitiva na odiv. Není nudný ani neviditelný a...Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...

Zlatý důl. Byt velký 40 metrů čtverečních stačilo natřít bílou barvou

Moje poslání je činit ze světa krásnější místo, píše na svém webu designérka...

Trochu domov, byznys, láska i kalkul. Mladá belgická designérka Anouk Taeymansová si zařídila originální domov, kde si...

Byt s terasou si majitelka zaplnila obrazy a jeleny, které zbožňuje

Obývací pokoj dekorují „rozteklé“ světadíly – originální dílo Vlada Matušiaka,...

Po dlouhodobém pobytu v Austrálii a životě v podnájmu se Eliška rozhodla pro perspektivní třípokojový byt s velkou...

Další z rubriky

Terasa na střeše starého domu vznikne díky soutěži iDNES.cz

Pohled na terasu z horní střechy - atika kolem je zaplechovaná, z ní ční...

Soutěž o terasu z materiálu Twinson v hodnotě 50 tisíc korun zná svého vítěze. Mezi soutěžícími zaujal porotu nejvíce...

Třípodlažní chata s molem nabízí neuvěřitelný výhled na jezero

Nejvyšší patro chaty je vybudované nad úrovní korun okolních stromů.

Chata na Modrém jezeře (Blue Lake Retreat) texaského studia LakeFlato Architects je jednou z vítězných staveb oceněných...

Postavili si dům v Dolním Rakousku. Mají rozumnější stavební předpisy

Jednoduchou, ale ne nezajímavou architekturu dřevostavby tvoří dvě na sebe...

Jaký dům vlastně člověk potřebuje? S dostatkem soukromí a prostoru pro rodinu, aby poskytoval pohodlí, útočiště a v...Najdete na iDNES.cz