Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak bránit své pozemky před sesuvem půdy

  13:19aktualizováno  13:19
- Erozi, to je přirozené vymílání, obrušování zemského povrchu povětrnostními vlivy, se vyhnout nelze. Lidé ji znají a snaží se jí zabránit od nepaměti. Přesto se sesuv půdy deštěm nebo větrem často podceňuje. Nánosy naplavenin po bouřce často hyzdí nejednu zahradní terasu, chodníčky nebo příjezdové cesty. Málokde najdeme kolem rodinných domů tak ideální rovinu, aby nebylo nutné postavit alespoň malou opěrnou zídku.
Příjemné místo k posezení

Příjemné místo k posezení může být mezi záhony, které jsou odděleny zídkami. | foto: 

Svah je možné ošetřit mnoha způsoby. Jeho rozdělení na malé terasy a osázení šikmých částí vhodnou zelení bývá praktické i vkusné, vymílání však zcela nezamezí. Pokud má být plocha opravdu pevná, pomohou úpravy stavební. Nejčastěji se proto používají opěrné zdi a zídky nebo palisády - hradby z kůlů, dřevěných, kamenných nebo betonových.

Základ a odvodnění

"Postavil jsem na zahradě opěrnou zeď, která oddělovala svah od záhonů. Časem se stěna začala bortit. Statik mi řekl, že neměla dostatečný základ vzhledem ke svému zatížení," vzpomíná Jan Bočanský z Písku, který si po této zkušenosti nechal navrhnout a postavit zeď odbornou firmou. Jako každá stavba, i opěrná zeď by měla mít kvalitně provedený základ. Jeho hloubka závisí mimo jiné na použitém materiálu, ale i na tom, jestli je zeď šikmá, či svislá. Tloušťka zdi závisí hlavně na její výšce a velikosti zatížení. Například zděná zeď by měla mít kvůli své stabilitě základ až v 80 centimetrech pod terénem. To je hlouběji, než zem promrzá. Také je důležitá odolnost vůči vlhkosti. Voda se nejlépe odvádí drenáží, nejčastěji vrstvou štěrkopísku mezi stěnou a zeminou. Odtud se svede do stran zdi třeba speciální drenážní či děrovanou plastovou trubkou.

Beton

Čím dál tím oblíbenější se v současné době stávají svahové betonové tvárnice. Kus stojí asi od šedesáti korun. Jsou vhodné k nejrůznějším terénním úpravám. Většinou mají vylisované jakési drážky, které do sebe zapadají. Je možné z nich postavit stěnu kolmou nebo šikmou. U svislé opěrné zdi se tvarovky vyplňují zeminou. Přibližně po dvou a půl metrech se zpevňují svislou betonovou zálivkou na celou výšku sloupce. Případně lze beton doplnit ocelovou výztuží ukotvenou do základu. "Vyšší stěny je nutné posoudit. Záleží na geologických podmínkách a zatížení v daném místě. Pak je třeba jejich tvar doložit statickým výpočtem. Celá zeď se pak může vyztužit ocelovými pruty a zalít betonem," vysvětluje Miloslav Krátký z Velké Úpy, který se specializuje na stavby ve svažitém terénu. U nižších a nepříliš namáhaných zídek se tvárnice ukládají na podsyp z nenamrzavého materiálu, například štěrkopísku. Každá vrstva se zasypává půdou, která by se měla řádně zhutnit. "Statickou nosnost zdi je možné zvýšit vložením pásů geotextilie do zeminy zásypu. Hotovou zeď je pak možné osázet vhodnou vegetací," říká Tomáš Trkovský z nymburské firmy Horizont - Silidur, která vyrábí a dodává svahové prefabrikáty pro stavbu opěrných zdí. Výhodou těchto tvárnic je, že se mohou poskládat do libovolných tvarů a různě členit. Dělají se z nich například zídky u vjezdů do garáží, u vchodů do sklepa, stěny u násypů a svahových zářezů.

Kámen a dřevo

Nejlevnějším materiálem na zpevňování šikmých či kolmých břehů je kámen. Při konstrukci zídek takzvaně nasucho, to znamená bez jakéhokoli stavebního pojiva, většinou postačí jen malý základ - štěrkové lože, kudy se bude odvádět voda. Jeho hloubka bývá kolem dvaceti až třiceti centimetrů. Vhodnými druhy kamene jsou pískovec, opuka nebo břidlice, protože mají vrstevnatou strukturu a snadno se oddělují. Kameny by měly být skládány v mírném sklonu směrem do svahu. Výhodou těchto konstrukcí je celkem snadná a levná montáž. Kameny se navíc lehce rozebírají a mohou se pak použít jinde. Spáry lze osázet nejrůznější zelení. Aby byly zídky pevnější, je možné kámen spojovat betonem. V zahradách některých rodinných domů často působí nejpřirozeněji dřevěné palisády z hranolů nebo z kulatiny, většinou z jehličnanů. Kůly se oloupají a naimpregnují. Při osazení by se měly zapustit jednou třetinou do země. Nejdříve se vykope základová rýha. Na její dno přijde asi dvacet centimetrů štěrkopísku. Pak se teprve kůly do ní osazují, obsypou se vykopanou zeminou. Ta se důkladně upěchuje. Palisáda by také měla mít mírný sklon proti svahu. Horní část upěchované zeminy bývá vhodné vyplnit betonem. Za kůly je dobré vložit lepenku nebo fólii, která zabraňuje prosakování nebo vyplavování zeminy.


Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Soukromý ostrov s romantickým domem může být pro kupce zlatým dolem

Dům na soukromém ostrově v Branfordu v americkém Connecticutu je na prodej v...

Dům na soukromém ostrově v Branfordu v americkém Connecticutu je na prodej v přepočtu za 65,3 milionu korun. K sídlu...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...Najdete na iDNES.cz