Voda zaplavila obec Lichnov na Novojičínsku. (24. června 2009)

Voda zaplavila obec Lichnov na Novojičínsku. (24. června 2009) | foto: Jaluvkova Iva, MF DNES

Izolaci u dřevostaveb můžete po vytopení usušit jako prádlo

  • 12
Promáčení staveb vodou není nic výjimečného. Vedle záplav totiž někdy postačí chyby vnitřních rozvodů nebo nepozornost sousedů. Přitom promáčení konstrukce domu je pro statické vlastnosti stavby velmi nebezpečné.

Na prvním místě je samozřejmě nutné co nejrychleji odčerpat vodu z domu. Pak se musí zjistit míra promáčení, aby se mohlo začít s vysoušením stavby. Zde jsou ve výhodě majitelé dřevostaveb.

Ti totiž v případě promáčení konstrukcí mohou sejmout ze všech stěn, které byly pod vodou, deskový materiál z vnitřní strany stěny. Většinou jde totiž o sádrokartony a dřevotřískové materiály.

Postup vysoušení

Než se zahájí celoplošná demontáž, je vhodné provést v jednotlivých stěnách sondy, protože ne vždy se voda opravdu dostane do vnitřní konstrukce (izolace), velmi proto záleží na konstrukčním řešení stavby a délce zaplavení objektu.

Po zjištění stavu promáčení konstrukcí a otevření stěn se kompletně vyjme promáčená izolace. Pokud je to možné, pokuste se ji vysušit. Nejčastěji se doporučuje uložení na provizorní rošty v řádně odvětraném prostoru. Případně - pokud to dovolí počasí - přímo na slunci.

Dřevěnou konstrukci je třeba "odhalit"

Dřevěnou konstrukci je třeba "odhalit"

Demontáží desek a vyjmutím izolace se odhalí vlastní dřevěná konstrukce. Tu vysušíme pomocí vysoušecích agregátů nebo minimálně řádným odvětráním. Po vysušení konstrukce na objemovou vlhkost maximálně 15 až 18 procent je nutné ošetřit dřevo proti možných houbovým chorobám a dřevokaznému hmyzu. Zvlhnutí dřeva totiž zvyšuje riziko napadení.

Pro chemickou ochranu se používá koncentrovaný chemický roztok, například přípravek Lignofix (na internetu lze nalézt další). Je třeba dodržet návod na aplikaci, ale pokud jde o koncentraci, tu bývá nutné několikanásobně zvýšit. Jestliže váháte, je možné před aplikací kontaktovat odborníka, který podle míry poškození poradí.

Specialisty najdete například ve VVÚD Praha nebo MZLU Brno - fakulta lesnictví, případně se můžete obrátit na sanační firmy, znalecké kanceláře a podobně. Po sanaci se provede opětovné vysušení na doporučenou vlhkost kolem 12 až 15 procent.

Tatáž vlhkost platí i pro deskové materiály, které na konstrukci zůstaly. Teprve pak můžete vrátit zpět vysušenou nebo novou izolaci a zpětně osadit deskové materiály (OSB, sádrokartony aj.). Závěr patří dokončení povrchových úprav a výmalbě. Stejný postup demontáže a vysoušení stěn provedeme i u podlah, případně stropů. Celý proces by v letním počasí neměl trvat déle než tři měsíce.

Po vysušení lze izolaci vrátit zpět, případně vyměnit

Po vysušení lze izolaci vrátit zpět, případně vyměnit

Mnohem horší situace nastane u klasické stavby, kdy musí dojít k postupnému vysoušení pomocí agregátů a pravidelného větrání. Po posledních povodních některé domy v problematických lokalitách vysychaly až tři roky.

Na základě zkušeností lze celý proces urychlit a zkrátit přibližně na polovinu, a to přehříváním místnosti asi na 50°C a nárazovým vyvětráním. Tento postup je nutné několikrát denně opakovat. Jeho nevýhodou je vysoká energetická, a tím i finanční náročnost. I zde je nutná alespoň metodická pomoc odborníka.