Dům nenechává nikoho klidným, jeho podoba vede k diskuzím a otázkám, hemží se...

Dům nenechává nikoho klidným, jeho podoba vede k diskuzím a otázkám, hemží se vtipnými příměry. | foto: Michael Sieber a GG-loop

Pro rodiče nechtěl nic nudného. Dům jim předělal na červenou senzaci

  • 129
Mladý italský architekt Giacomo Garziano se rozhodl, že starý dům jeho rodiny, který stojí v městě Altamura, radikálně předělá. Unavenou otlučenou stavbu strhl a na jejím místě postavil raritní geometrickou nemovitost s lesklou červenou fasádou. Domov v ní našli jeho rodiče i současné umění.

Výjimečná stavba stojí v sedmdesátitisícovém historickém městě Altamura na jihovýchodě Itálie, ve slunné Apulii. Architekt si místo nevybral náhodou. V původním domě má hluboko zapuštěné kořeny celý jeho rod. Na nároží žijí už čtyři generace Garzianů, konkrétně Giacomovi rodiče od roku 1977. O městě, jeho okolí a geniu loci středověkých uliček tak nemusel nic náročně studovat. Vše měl vryto hluboko pod kůží.

Jeho tvorba odráží hlavní rysy dnešní tvůrčí generace. Se svým týmem tvoří poslední tři roky v Nizozemsku, ale nejlepší dosavadní projekt vytvořil tam, kde se narodil. Do rodiště se dokonce na celý rok, kdy na přestavbě intenzivně pracoval, přestěhoval zpět, aby měl veškeré dění plně pod kontrolou.

Každá nově vzniklá realizace podle něj musí být postavena na silném příběhu, který dokáže dům vyprávět, ať už ho kolemjdoucí či obyvatelé interpretují každý po svém podle své nátury. Domy, u kterých tvůrci nepracovali s žádnými idejemi, jsou podle Garziana jen prázdnými skořápkami, neboť všechny prostory si v sobě nesou vlastní historii.

Pro Garziana je stejně jako estetika křivek důležitá i libozvučnost tónů. Inspirace tak přicházela nejen z historie a literatury, ale také z hudby. Architekt vyzdvihuje zejména britskou rockovou kapelu King Crimson a jejich debutové album z konce šedesátých let minulého století, The Court Of The Crimson King.

Přebal desky, který navrhl počítačový programátor, působí ambivalentním způsobem. Teplé červené tóny střídá chladná modř a tvář s otevřenými ústy doplňuje teskný pohled očí. Takové emoce se pokusil Giacomo Garziano dostat pomocí barev i tvarů do realizace rodinného domu.

Může se hodit

Domy Štěrboholy

Domy Štěrboholy - stylové bydlení na Praze 10.

Další domy k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Červená barva fasády byla v Apulii po staletí symbolem důležitých a veřejných budov, jako byly radnice nebo oficiální sídla a úřednické paláce. Garziano se rozhodl upoutat pozornost také organicky rozbujelou fasádou s trojúhelníkovým motivem, který v sobě nese symboliku rodinné pospolitosti: otce, matky a jejich dětí, tedy Giacoma a jeho dvou sester.

Zatímco exteriér žhne rudě a funguje i jako ochranný, interiéry jsou o poznání klidnější a dávají vzniknout novým aktivitám. Masivní dřevěná podlaha tvoří základ pro bílé členité stěny s vestavěnými knihovnami, kterým sekundují odstíny bílé a modré barvy na dalším nábytku.

Giacomo Garziano nechal vybavení vyrobit na míru. Sofistikovanou podobu vestaveb i solitérů jeho studio GG-loop navrhlo ve spolupráci s architektem Matteem Garbagnatim ze studia Mgarba.

Některé kousky jsou určeny i k dalšímu prodeji a představily se na světových nábytkářských veletrzích. Sametem čalouněné křeslo organických tvarů, nazvané Vibrio, je k dostání v přepočtu za osmdesát osm tisíc korun. Je stejně jako každý další detail v domě pečlivě promyšlený. Tvar modulárního křesla vychází z principů posvátných mandal a dokáže se volně transformovat v prostoru dle potřeby.

Rodinný nárožní dům proměnil v byt rodičů a moderní multifunkční galerii.

Dům se stal centrem uměleckého představení, které propojovalo minulost s budoucností a otevíralo cesty k novým perspektivám. Galerijní produkce se představila ihned po dokončení, v říjnu 2015 a propojovala světelné a zvukové instalace, video projekce i herecké kostýmované performance.

Prostory, které nabyly na popularitě, rodina pronajímá zájemcům z umělecké i komerční branže.

Garzianovi se podařilo s originálním projektem revitalizace spojujícím rodinné sídlo a uměleckou instituci prorazit i v mezinárodní soutěži Inspireli Awards, ve které zvítězil nad tisícovkou mladých architektonických talentů z devadesáti devíti zemí celého světa a získal první cenu.

Dům nenechává nikoho klidným, jeho podoba vede k diskuzím a otázkám, hemží se vtipnými příměry. Architekt dodává, že jeden z nejvtipnějších, jaké slyšel, byla otázka, zda dům nemá něco společného se slavnou extravagantní zpěvačkou Lady Gaga.

, pro iDNES.cz