Rodina si za městem postavila vilku. Zachránila stromy i peněženku

  1:00aktualizováno  1:00
Mladá rodina se dvěma malými dětmi si v sadu v severoitalském městečku Fagnano Olona postavila vilku, která všem poskytuje maximální komfort a směle hledí do budoucnosti.

Manželé si dům postavili na okraji severoitalského městečka Fagnano Olona. | foto: Oasi Architects

Manželé svěřili stavbu dvojici architektů tvořících pod značkou OASI. Pietro Ferrari a Francesco Enea Castellanza vymysleli jednoduchý koncept prostého a velmi praktického rodinného domu o celkové rozloze 150 metrů čtverečních.

Ferrari a Castellanza tvrdí, že cílem jejich práce je „oáza“. Pracují tak, aby nově vzniklý prostor poskytoval obyvatelům klid a pohodlí. K vytouženému výsledku vede cesta, která je pro oba architekty stejně důležitá jako finální stavba, často také upravují původní vizi v závislosti na rozpočtu i přáních a časových možnostech klienta.

Novostavba, které kraluje betonová šeď, od samého začátku vzorně pracovala se vzrostlou zelení na pozemku. Dům se stromům přizpůsobil tak, aby nemuselo dojít ke zbytečnému kácení.

Prostý půdorys tří propojených obdélníků odpovídá dělení na tři základní funkční zóny: hlavní obytný prostor s jídelnou a kuchyní svírají z obou stran soukromé pokoje ložnic a sociální zázemí.

Fotogalerie

Ačkoliv jsou děti majitelů ještě v předškolním věku, už při stavbě bylo myšleno na záložní varianty, které přijdou ke slovu, až dospějí. Část domu lze zcela stavebně oddělit včetně vlastního vchodu tak, aby vzniklo dvougenerační bydlení s maximálním soukromím.

Jedním z nejdůležitějších přání majitelů bylo, aby stavba přiznala materiálovou i tvarovou nadčasovost a nevyžadovala vysoké finanční náklady na údržbu. To, že si majitelé rozhodně nepotrpí na velikášská gesta, ale sledují především praktičnost výsledku, dokazuje i jednoduchý, ale funkční bazén na zahradě, který lze po sezoně snadno sbalit.

Členitost řešení umožnila vznik hned několika přívětivých zelených zákoutí, která však běžný kolemjedoucí při pohledu z ulice nemá šanci odhalit. Dalším bonusem je i západně orientovaná čtyřicetimetrová střešní terasa, která taktéž nabízí možnost dalšího rozšíření obytné plochy.

Velká okna, velkorysé volné plochy, strohá barevnost a minimalistické tvary, takový je pocit z interiéru vilky. Hravost nechybí ani vybavení domu, betonové schodiště do patra zčásti tvoří mobilní dřevěné schůdky, které lze využívat jako sedátko nebo zcela schovat do vylité konstrukce a snadno tak zamezit přístupu dětí do patra.

Autor: pro iDNES.cz
Témata: budova

Nejčtenější

Místo stáje postavili dům, který se takřka vznáší nad rybníkem

Dům stojí v místě bývalých stájí postavených z vepřovic. Jeho fasáda získala v...

Úcta a vztah k rodinným domům či venkovským usedlostem mají v tuzemsku dlouhou tradici. I proto bývá rozhodování o...

Každému jeho vlastní šuple. Perla Beskyd má pro návštěvníky nové lákadlo

Nové apartmány vyrostly na úpatí hory Kyčera v Těšínských Beskydech.

V Polsku, nedaleko českých hranic, vyrostly na úpatí hory Kyčera nezvyklé apartmány. Stavba je koncipována jako komoda,...

Dům v Písku po pradědečkovi vkusně zateplili. Fasáda pořádně prokoukla

Rodinný dům si nechal v Písku v roce 1913 postavit učitel František Racek s...

František Racek si v roce 1913 nechal v Písku postavit rodinný dům za 14 tisíc zlatých. Se svou manželkou na něj...

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Dětský nábytek a hračky, které budou rodiče dětem někdy i závidět

Postýlky pro děti vyrábí malá rodinná firma na severu Čech.

Mini festival designu, který je svým sortimentem zaměřený na děti, se koná dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, či...

Další z rubriky

Dětský nábytek a hračky, které budou rodiče dětem někdy i závidět

Postýlky pro děti vyrábí malá rodinná firma na severu Čech.

Mini festival designu, který je svým sortimentem zaměřený na děti, se koná dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, či...

Ve světě slaví úspěch česká sexy křesla i vibrátory. Podívejte se

Chips staví na měkkých křivkách. Je to solitér s vlastním charakterem a...

Mnozí čeští designéři a výrobci patří ke světové špičce. V některých oborech určují i trendy. Platí to o sklářích, ale...

Jak se proměnila Praha za 100 let. Krásné srovnávací fotky

Na první pohled to možná může vypadat, že se Praha za 100 let moc nezměnila,...

Na první pohled to možná může vypadat, že se Praha za 100 let moc nezměnila, ale když se zadíváte na fotografie,...

Najdete na iDNES.cz