Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dveře, které mizí ve stěně, bez zárubní i takové, které odolají ohni

  1:00aktualizováno  1:00
Speciální vlastnosti dveří dnes nejsou nijak výjimečné. Bezpečnostní vchodové dveře včetně protipožární úpravy jsou již běžné, ale i interiérové dveře nabízejí řadu nadstandardních výhod.

Posuvný systém Trix Zero v dvoukřídlém provedení dřevěných dveří. Cena od 14 157 Kč. | foto: J. A. P.

Pod pojem "speciální dveře" patří šest následujících kategorií dveří s přidanou funkcí:

 • bezpečnostní dveře
 • požární a kouřotěsné dveře
 • zvukově izolační dveře
 • voděodolné dveře
 • klima dveře
 • rentgenové dveře
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Klíčový ochranný prvek proti vloupání představují bezpečnostní vchodové dveře s bezpečnostní zárubní. Jejich konstrukce může být i ze dřeva, ale vyšší stupeň zabezpečení přinášejí dveře s kovovým jádrem. Jde o systémové řešení: nezáleží jen na odolnosti samotného kování, ale na celé vnitřní konstrukci.

Celkem se rozlišuje šest bezpečnostních tříd (RC – resistance class), jejichž parametry předepisuje evropská norma ENV 1627 pro stavební výplně. Do obytných budov jsou praktické především třídy RC 3 a RC 4. Pokud chcete zabezpečení ve 4. třídě, vyplatí se obrátit na specialisty (Sherlock, Next, Adlo a další).

Zbytečně neupozorňovat

Kovové i dřevěné bezpečnostní dveře se osazují do kovových zárubní. Zárubeň by měla být po celém obvodu vylitá betonem, aby nešla rozepřít. Kovové bezpečnostní dveře mají uvnitř kovové jádro s rozvorovým trezorovým mechanismem, jehož bezpečnostní čepy se zasouvají do kovové zárubně. Tím zajišťují celý dveřní otvor.

Mechanicky odolné otočné dveře Swing 48 z hladkého bílého laminátu CPL s

Mechanicky odolné otočné dveře Swing 48 z hladkého bílého laminátu CPL s pískovaným sklem. Cena 7 248 Kč.

Může se hodit

Jakýkoliv typ interiérových dveří na míru poptejte zdarma na AAAPOPTAVKA.CZ a ušetřete až 30% z ceny.

Účelný je výběr jiné povrchové úpravy na každé straně dveří, což se uplatňuje především u panelákových vstupních dveří do bytu. Zvenčí umělý povrch dveří zbytečně nebudí zájem nezvaných hostů, vnitřní strana může být luxusněji sladěna s interiérem.

Dřevěné bezpečnostní dveře (jen RC 2) tvoří obvodový rám z tvrdého dřeva a pomocí dřeva je řešeno i jejich vnitřní jádro, což je hlavní rozdíl oproti klasickým bezpečnostním dveřím. "Bezpečnostní dveře s kovovým jádrem jsou stálicí našeho sortimentu již několik let, ale chtěli jsme nabídnout inovativní řešení, což odolné dřevěné jádro zcela splňuje," vysvětluje zavedení novinky v sortimentu David Vítek, vedoucí marketingu ve firmě Sapeli.

Fotogalerie

Vícebodový bezpečnostní zámek s pasivními čepy na závěsové straně zamezí vypáčení a vysazení dřevěných dveří. I zde lze zvolit pro každou stranu dveří jiný vzhled.

Nepronikne ani plamínek

Zamezit šíření požáru v objektu, to je hlavní úkol protipožárních dveří. Osazují se do protipožární obložkové či kovové zárubně nebo (v případě skleněných dveří) do protipožární rámové prosklené stěny. Všechny varianty splňují náležitosti pro požární uzávěr dané odolnosti, které definuje ČSN 73 0810/2009.

Normové hodnoty uzávěrů EI (celistvost a izolace) nebo EW (celistvost a radiace) s číselným údajem vyjadřují zaručenou odolnost proti účinkům ohně po uvedený počet minut (od 15 do 180). Pro obytné interiéry se nejčastěji používají dveře s hodnotou EI (EW) 15 nebo 30, což by měla být doba dostačující pro opuštění budovy.

Posuvné dveře Stylus, čiré sklo s pískovaným a gravírovaným vzorem. Cena 23 400

Posuvné dveře Stylus, čiré sklo s pískovaným a gravírovaným vzorem. Cena 23 400 Kč.

Plné i prosklené protipožární dveře dokážou po stanovenou dobu odolávat extrémně vysoké teplotě, která ve 30. minutě požáru dosahuje hodnoty až 900 °C. Protipožární vlastnosti můžete ještě doplnit kouřotěsnou úpravou dveří, při které musí být dveře osazeny do zárubně vybavené těsněním. To je obzvlášť důležité u kovové zárubně, kde těsnění není samozřejmostí.

Skleněné výplně u protipožárních dveří a stěn v rámové konstrukci jsou složeny z několika vrstev se speciálním gelem, který zvyšuje ochranu proti požáru a zároveň odolnost vůči nárazům. Protipožární a kouřotěsná úprava však vůbec neznamená, že byste se museli omezovat v designu dveří. Například u největšího českého výrobce Sapeli mohou být tyto speciální uzávěry sladěny s ostatními dveřmi podle přání zákazníka.

Jak vytěsnit hluk

Komfort bydlení podstatně zvyšuje zvuková izolace dveří. Nemá ovšem kloudný smysl pořídit si ve zvýšeném zvukovém standardu jen dveře: zvuková izolace obytného prostoru je komplexní vlastnost, která se řídí předepsanými hodnotami útlumu hluku (ČSN 73 0532) a zahrnuje izolace stěn, stropů, oken a dveří.

Při návrhu dveří do interiéru je vždy nutné zohlednit provoz daných prostor. Největší důraz na zvukovou izolaci je třeba klást u ložnic, dětských pokojů a odpočinkové zóny bytu, ale praktický je útlum hluku také u vstupu do pracovny. Své opodstatnění má i u dveří do garáže a všude tam, kde chcete obytné části zvukově oddělit od provozních prostor v domě.

U vstupních dveří zvukovou izolaci přímo předepisuje zmíněná norma. Ta rozlišuje u dveří pět úrovní zvukového útlumu (22 dB, 27 dB, 32 dB, 37 dB a 42 dB), přičemž tři nejvyšší kategorie již představují zvukově izolační dveře.

Dveře vždy doplňuje zárubeň a výše útlumu odpovídá celému speciálnímu dveřnímu kompletu. Pro bližší představu je dobré vědět, že lidské ucho vnímá zvýšení zvukové hladiny o 3 dB jako zdvojnásobení hluku, zvýšení zvukového útlumu o 3 dB vám hluk pocitově sníží na polovinu.

Dveře se skrytou zárubní Xinnix vytvoří v interiéru nerušenou atmosféru a

Dveře se skrytou zárubní Xinnix vytvoří v interiéru nerušenou atmosféru a jednoduše splynou se stěnou. Cena zárubně od 12 000 Kč.

Základ kvalitních zvukově izolačních dveří tvoří dva komponenty: celoobvodové těsnění dveřního křídla a konstrukce dveří, kde klíčovou roli hraje kvalita dveřní výplně (několik nesourodě vibrujících částí, které působí proti sobě a tlumí zvukovou vlnu).

Značnou pozornost je třeba věnovat utěsnění spodní hrany dveří. "Abychom dostáli moderním bezbariérovým bytovým trendům, je využíván zvukově izolační mechanický práh, který je stabilní skrytou součástí zvukově izolačního křídla," uvádí David Vítek ze Sapeli.

Správně utěsněný mechanický práh by měl v celé své ploše dosednout na podlahu. Problémy mohou nastat v případě nerovně položené a špatně vyspárované dlažby nebo tehdy, když příliš velký stavební otvor pro dveře zanechá pod křídlem mezeru více než 10 mm.

Dveře Alegro od Sapeli jsou v provedení dýha (třešeň a javor), v úpravě klima.

Dveře Alegro od Sapeli jsou v provedení dýha (třešeň a javor), v úpravě klima.

Chcete prima klima?

Častým jevem u prostor s rozdílnými teplotami a vyšší vlhkostí (nevytápěné zádveří, spíž odvětrávaná ven, koupelna či prádelna) jsou ohnuté rohy dveří, jimiž táhne, nebo dokonce prohnuté celé dveřní křídlo. Problém přitom vůbec nemusí nastat: stačí vsadit na dveře se speciální klima úpravou.

V čem tkví kouzlo jejich odolnosti? Součástí vnitřní konstrukce klima dveří je hliníková vrstva, která dveře chrání proti deformacím způsobeným vlhkostním a teplotním přechodem. Základní úroveň klimatické ochrany by měly mít v sobě zabudovány všechny kvalitní interiérové dveře, ale podle potřeby můžete pořídit i dveře, které si poradí s výrazně zvýšenou vlhkostí a kontrastními teplotami.

Běžně klima dveře snesou teplotní rozdíl mezi dvěma místnostmi až 10 °C a vlhkost až 65 %, ale můžete mít i takové speciální dveře, u nichž tvar a funkčnost dveřního křídla zůstanou plně zachovány při teplotním rozhraní s rozdílem 20 °C a vlhkosti až 80 %.

Takové dveře využijete mezi vstupní nevytápěnou chodbou domu a plně vytápěným obývacím prostorem. U bytů najdou klima dveře nejčastější využití v koupelně. Zde se navíc vyplatí zamyslet nad způsobem otvírání: pokud trpíte nedostatkem místa, zvolte posuvné dveře.

Nebojte se vody

Do extrémně vlhkého prostředí jsou ideální voděodolné dveře. Jejich křídlo i zárubně jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, který zaručuje stabilní a netečnou konstrukci dokonce i v případě přímého kontaktu s vodou, například u bazénů, ve sklepích nebo v potravinářských provozech.

Vnitřní materiál na bázi polyuretanu a laminátu zaručí dobrou tepelnou izolaci a nijak nereaguje na vlhkost. Povrch je zpravidla z vysoce odolného HPL laminátu. Zárubeň by měla mít kovolaminátový povrch a speciální úpravu do mokra.

Dveře Eclisse Ewoluto zmizí ve stěně a dopřejí vám více místa.

Dveře Eclisse Ewoluto zmizí ve stěně a dopřejí vám více místa.

Na čem nešetřete

Nekupujte dveře v marketu pro kutily. Na první pohled laik nepozná rozdíl, ale cena se odvíjí od vnitřní konstrukce dveří. Základ kvalitních dveří musí tvořit masivní dřevěný obvodový rámeček. V místech pantů a zámků má být rámeček doplněn dalšími vlysy, které rozšíří plochu pro usazení závitu pantu a kování zámku, takže se ani časem neuvolní.

Vyberte nejvhodnější způsob otvírání dveří. I když si za jiný než otočný systém připlatíte, může vám ušetřit spoustu místa i pohodlí v provozu domácnosti.Dbejte na praktické potřeby dveří v jednotlivých místnostech. Investice do speciálních vlastností uchrání dveře před mechanickým poškozením či deformací vlhkostí a prodlouží jejich životnost.

Povrch dveří by měl plně odpovídat materiálu na zárubni, anebo s ním tvořit designově ladící kontrast.

Dbejte na kvalitu kompletního kování: dveřních závěsů (pantů), zámku, protipólů pro zajíždění střelky zámku a kliky. Nejen klika a rozeta, ale celé kování by mělo ladit s dveřmi. Navíc dnes není problém sladit kování i celkový vzhled na všech typech dveří.

Při výměně dveří nezapomeňte na nevzhledné kovové zárubně. Pokud je nechcete vybourat, můžete je obložit novými dřevěnými. Čisté a rychlé řešení nabízí systém OKZ (obklad kovové zárubně) od Sapeli.

Dveře zasouvací do zdi (do stavebního pouzdra) lze vybavit "tichým dorazem". Tento komponent se montuje do horní pojezdové lišty a plynule a tiše tlumí dojezd dveřního křídla při jeho úplném vysunutí.

Omyly a chyby při výběru

Kresba a odstín dřeva nejsou ani v rámci jedné dřeviny nikdy naprosto stejné. Dřevo navíc postupem času vyzrává a zbarvuje se. Při výběru dýhovaných dveří s tím musíte počítat. Jestli vyžadujete opravdu jednolitý vzhled, dejte přednost ARO dýhám nebo umělým materiálům s dekorem dřeva.

Jak vybírat barevnost? Jednoduché a zaručené pravidlo zní: buď sladit dveře do stejného dezénu, jaký ponese podlaha, nebo volit naprostý kontrast. Při měření stavebního otvoru pro zárubeň a dveře mnohdy vznikají nepřesnosti. Proto se vyplatí přenechat přesné zaměření odborné montážní firmě.

Nerezové kování Bari působí na skleněných dveřích velmi elegantně. Jednoduchá

Nerezové kování Bari působí na skleněných dveřích velmi elegantně. Jednoduchá montáž. Cena od 4 939 Kč.

Přechod dvou různých podlah, například plovoucí podlahy a dlažby, se vždy provádí pod dveřním křídlem a jeho řešení záleží na typu otvírání dveří.

Při výběru celé série dveří do interiéru byste se měli informovat o všech specifikách, jimiž mohou dveře zvýšit komfort prostředí.

Nejen bezpečnostní vchodové dveře, ale také provedení klima, zvukoizolační nebo protipožární pro koupelnu, prádelnu, kotelnu či sklep.

U posuvných dveří volte kování v podobě mušle, které vám umožní zasunout celé dveřní křídlo do stavebního pouzdra. Myslete i na případnou potřebu zamykání. U celoskleněných dveří se vám určitě osvědčí madlo.

Varianty otvírání

 • Otočné dveře – tradiční, levné a stále ideální řešení tam, kde je nutné místnost pevně uzavírat.
 • Posuvné dveře – buď podél stěny, nebo do stavebního pouzdra ve stěně. Pohodlné řešení, které šetří místo.
 • Zalamovací či lamelové dveře – atypický způsob úspory prostoru. Dveřní křídlo se může "lámat" svisle uprostřed či ve své třetině, nebo může jít o "harmonikový" systém více lamel.
 • Otočně-kyvné (otočně-posuvné) dveře – dveřní křídlo zůstává vcelku, ale vykonává dvojí pohyb najednou. Výsledkem je opět úspora prostoru.
 • Kyvné dveře (lítačky) – praktické pro maximálně volný pohyb, zcela nevhodné pro rodinu s malými dětmi. Měly by být dole vybaveny plechem, aby jim neublížilo ani kopnutí (tzv. okopný plech).
Zalamovací (lamelové) dveře šetří prostor a posouvají se v kolejničce.

Zalamovací (lamelové) dveře šetří prostor a posouvají se v kolejničce.

Možnosti zárubní

Polodrážkové – klasické obložkové zárubně, které i v uzavřeném stavu zachovávají plastický vzhled dveří. Mohou mít oblé či ostré hrany, které by měly korespondovat s tvarem hran dveřního křídla. Spoje v rozích obložky mohou být šikmé (na pokos) nebo svislé (na tupo).

 • Bezpolodrážkové – moderní řešení dveřního kompletu: při uzavření tvoří dveře jednotnou plochu se zárubní. Aby byl designový efekt dokonalý, měly by ho vždy podtrhovat spoje na tupo a skryté dveřní závěsy.
 • Skryté – varianta skryté zárubně je dotažením myšlenky bezpolodrážkového provedení. Specifická konstrukce obložky umožňuje zasazení jejího obrysu do jedné roviny s obrysem stěny. Součástí konstrukce je skrytá kovová "kontrazárubeň".
 • Rámové – uplatní se především u prosklených stěn, které je třeba ukotvit na zdi bez špalet, nebo jako předěl dlouhé chodby či dekorace průchozích otvorů bez dveřních křídel.
 • Obklad kovové zárubně – systém OKZ od Sapeli umožňuje bez bourání překrýt původní kovové zárubně novými zárubněmi ze dřeva. Díky skrytému plastovému spojovacímu profilu je systém variabilní a poradí si s nepřesnostmi stěn.
Kování Maximal nese v titanovém rámu kůži, dřevo nebo jiný materiál, který
Kování Maximal nese v titanovém rámu kůži, dřevo nebo jiný materiál, který

Kování Maximal nese v titanovém rámu kůži, dřevo nebo jiný materiál, který podtrhne půvab skleněných dveří. Cena kování od 3 116 Kč.

Popusťte uzdu fantazii

Jestli chcete dveře originálního vzhledu, není to dnes problém. Dveře, kování a zárubně mohou tvořit celek buď sladěný do jednoho materiálu (dřevo, PVC fólie, laminát, sklo, kamenná dýha), nebo naopak těžící z designového kontrastu výše zmíněných materiálů.

Zajímavou variantou je například dýha z přírodní břidlice nebo vakuově lisovaná fólie s grafickými motivy. Anebo lze položit důraz na netradiční kliku, která kombinuje kovový základ s dřevěnou dýhou, kůží či sklem.

Další zajímavé články se stavební tematikou nebo návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Atrium uprostřed domu funguje jako žárovka, vnáší do něj světlo

Při pohledu z ulice jednoduchý dům o sobě téměř nic neprozrazuje. Rodina chtěla...

Do prosté černé „krabičky“ vměstnal architekt vše, co rodina s dvěma dětmi potřebovala. I přes minimální pozemek si zde...

Třípodlažní chata s molem nabízí neuvěřitelný výhled na jezero

Nejvyšší patro chaty je vybudované nad úrovní korun okolních stromů.

Chata na Modrém jezeře (Blue Lake Retreat) texaského studia LakeFlato Architects je jednou z vítězných staveb oceněných...

Postavili si dům v Dolním Rakousku. Mají rozumnější stavební předpisy

Jednoduchou, ale ne nezajímavou architekturu dřevostavby tvoří dvě na sebe...

Jaký dům vlastně člověk potřebuje? S dostatkem soukromí a prostoru pro rodinu, aby poskytoval pohodlí, útočiště a v...Najdete na iDNES.cz