Nádvoří je zastřešené, díky prosklení zde mohou růst stromy.

Nádvoří je zastřešené, díky prosklení zde mohou růst stromy. | foto: Peter Jurkovič

Palác dostal s novou podobou stromy pod střechou a v přízemí Fach

  • 2
Historické budovy lákají pro další využití, ale co je lákavé, bývá i problematické. Památkáři pečlivě dohlížejí na to, aby cenné stavební prvky zůstaly zachované. Přízemí Pálffyho paláce v Bratislavě na Ventúrské ulici v centru Bratislavy však architekti dokázali proměnit na funkční veřejný prostor.

Pálffyho palác v centru Bratislavy byl mnohokrát přestavovaný. Dnešní barokní podobu dostala budova v 18. století, kdy se do přestavby pustil hrabě Pálffy. Přízemí však nese stopy kamenných gotických a renesančních zdí a kleneb, takže je zřejmé, že dnešní stavba vznikla spojením hned několika budov.

Díky architektům Iljovi a Martinovi Skočkovým vznikl v přízemí paláce Fach (řemeslo), restaurace, bar, kavárna s pekárnou i juice shop zároveň. Jde o velmi členité seskupení nesourodých prostor poznamenaných pěti stoletími přestaveb a rekonstrukcí.

Toalety: umístění umyvadel do prostoru představuje typické řešení tam, kde je problém se změnou dispozice.

Při té poslední, v letech 2012 až 2016, se palác proměnil na administrativní budovu, naštěstí se nyní původně uzavřený parter podařilo proměnit na veřejný prostor s obchody a restauracemi.

Ale nikoli na malé, na sebe nezávislé prostory, Fach se prezentuje jako jediný „celek“.

Na společnou kuchyň je napojená kavárna Bread and Coffee a restaurace s vinotékou, na ně navazuje bar a juice shop. Každý provoz však funguje samostatně a dokonce má i svoje otvírací hodiny.

Projekt zvítězil v kategorii Veřejný prostor I. v soutěži Interiér roku, jejíž výsledky byly vyhlášené 28. března 2017, letos již v „česko-slovenské“ verzi. Organizátorem akce je Institut bytového designu. Více o výsledcích zde.

Srdce tvoří nádvoří

„Srdce“ Fachu představuje především zastřešené nádvoří, do kterého je orientovaná otevřená kuchyň, restaurace a vinotéka. Díky vysazeným stromům a jemné štěrkové podlaze funguje jako celoročně využívaná terasa.

„Největší výzvou při řešení výtvarné koncepce interiéru Fachu bylo hledání, respektive vytvoření spojujícího elementu, nějakého společného jmenovatele všech provozů, přitom bylo třeba v každém dosáhnout jinou atmosféru,“ vysvětluje hlavní problém celého projektu architekt Martin Skoček.

Velmi komplikované bylo vyřešit členité a nesourodé prostory s minimální možností dispozičních úprav. Přízemí objektu totiž postrádalo palácový charakter, tvořily je původní hospodářské prostory a stáje, navíc se zachovanými torzy původních gotických a renesančních částí paláce.

Architekti se proto rozhodli zvolit jako společného jmenovatele jednotné barevné a materiálové řešení. To ovšem znamenalo pojednat vše, podlahy, stěny, klenby i strop, ve shodném povrchu, který by splnil požadovaná estetická i technická kritéria. Autoři proto zvolili stěrku připomínající středověkou omítku.

K tomu přidali více či méně solitérní prvky zabudovaného nábytku a mobiliáře. Ty jsou v jednotlivých provozech materiálově, případně barevně odlišené, aby dodaly jednotlivým částem vlastní tvář. Například juice shop doplnilo bělené dřevo, aby vynikla barva ovoce a zeleniny. Kavárna Bread and coffee byla zase postavená na přírodní barvě dubu jako charakteristického pozadí pro výrobky domácí pekárny Fachu.

Juice shop - tady se prosadilo bělené dřevo.

V baru a restauraci nakonec zvítězila patinovaná ocel. Atypické prvky zabudovaného nábytku a stolů byly doplněné sedacím nábytkem a svítidly s důrazem na udržení celistvosti materiálového a barevného konceptu.

A protože název Fach odkazuje na um starých řemeslníků, vznikl požadavek na odraz tohoto názvu i ve výrazových prostředcích interiéru. A tak si architekti zvolili archetyp regálu a děrovanou sololitovou stěnu na ukládání a věšení „vercajku“ jako připomínku starých řemeslnických dílen. Tento prvek byl použitý především v juice baru a v kavárně Bread and Coffee, v restauraci a baru už zůstaly jen regály.