Strom ve velkém pevném květináči osvětluje kruhový střešní světlík.

Strom ve velkém pevném květináči osvětluje kruhový střešní světlík. | foto: Martin Zeman

Dům, kde schody slouží jako knihovna a uprostřed přízemí roste strom

  • 18
I dobrý dům může být ještě lepší. Často pomůže změna dispozice, což je i případ tohoto domu. Jeho přízemí bylo zcela zbytečně zaplněno větším množstvím malých pokojů. Úprava celému domu výrazně prospěla.

Dispozice je po proměně koncipována velkoryseji. Vznikla velká vstupní hala, které dominuje trojramenné schodiště a prosvětluje ji rozměrný kruhový střešní světlík.

Obytný pokoj se ocitl na kraji dispozice tak, aby obvodová stěna posloužila pro umístění krbu a televize. Kuchyň s jídelnou se naopak přemístila do středu celého prostoru. V samostatném křídle je za pracovnou ložnice se šatnou a koupelnou, dětské a hostinské pokoje se zcela přemístily do patra.

Obývací pokoj odděluje od haly pouze skleněná příčka s posuvnými dveřmi.

„Barevnost celého interiéru jsme zvolili v nadčasových tónech šedé s kontrasty v podobě dýhy dřeva wengé dýh a bílého laku. Podlaha hlavního společného prostoru je ohledem na praktičnost z cementové stěrky. Podlahy v ložnicích jsou dřevěné, případně vinylové,“ vypočítá architekta Radka Valová ze studia oooox.

Domem krok za krokem

Dominantu celého prostoru prvního nadzemního podlaží představuje vstupní hala se schodištěm. „To je tvořeno dvěma proti sobě jdoucími nástupními rameny, využívá se však pouze jedno z haly. Druhé z obývacího pokoje slouží jako police,“ objasňuje architektka Valová. Z mezipodesty pak navazuje dřevěná lomenice se skleněným zábradlím.

Obývací pokoj odděluje od haly pouze skleněná příčka s posuvnými dveřmi, celý prostor tak zůstává kompaktní a vzdušný. Dělící příčku pro šatnu a toaletu nechali architekti obložit dýhou wengé se skrytými dveřmi a nikou se zrcadlem pro sezení a otevřeným botníkem.

Ačkoliv dům má dostatečně velkou zahradu, kus zeleně nesmí chybět ani přímo v domě. Proto je v záhybu schodiště zapuštěný velký pevný květináč pro strom, právě nad ním je velký kruhový střešní světlík. Halu osvětluje soustava žárovek s betonovými objímkami.

V obývacím pokoji byla na čelní stěnu místnosti použita šedá stěrka se vzorem šalování. „Jednolitost masy stěny rozbíjí hmota ´komínu´ nad biokrbem,“ upozorňuje Radka Valová.

Sokl pod televizí tvoří nábytek s úložným prostorem, který plynule navazuje na schodiště slepým ramenem, pod nímž byla vytvořena knihovna. V rohu před skleněnou příčkou získalo „čestné“ místo křeslo s lampou na čtení.

Pohodlná rohová pohovka přímo vybízí k lenošení.

V rohu před skleněnou příčkou získalo „čestné“ místo křeslo s lampou na čtení.

Prostor pro požitky

Dýhy z dřeva wengé byla použita také v kuchyni. Do vysokého bloku jsou vestavěny spotřebiče. Vysoká skříň navazuje na nízkou část před oknem, jehož nadpraží je obloženo ve stejném materiálu. Varný ostrůvek z lakované MDF doplňuje pracovní deska z umělého kamene.

Jídelní zóna je umístěna v přímé návaznosti na terasu. Jídelnu tvoří rozměrný jídelní stůl z masivní dřevěné desky v běleném odstínu na kovové podnoži, která snadno odolá i ataku dětských nohou. Židle vybrali architekti v černohnědé kůži, aby fungovaly jako výrazný kontrast k bělené desce. Plochu jídelního stolu osvětluje shluk žárovek a síťovaných svítidel.

Na jídelnu navazuje pracovna, v případě potřeby ji lze uzavřít posuvnými tabulovými dveřmi. „Spíše než o samostatnou místnost jde o průchozí kout s policemi a pracovním stolem do rohu, ale jako home office bohatě stačí,“ říká Radka Valová. Pracovna tak odstíní ložnici od hlavního obytného pokoje a potenciálního ruchu.

Jídelní zóna je umístěna v přímé návaznosti na terasu.

Na pracovnu navazuje průchozí šatna, ze které je přístupná ložnice i koupelna. Ložnici odděluje nábytková stěna s posuvnými dveřmi, která tvoří čelo postele, boky skříní pak doplňují police. Postel byla umístěna tak, aby z ní byl příjemný výhled do zahrady. Šatnu tvoří otevřené vestavné skříně, z nichž vznikly dvě oddělené části, aby měl každý z manželů svůj vlastní prostor.

Zadní část koupelny tvoří sprchový kout přes celou šířku místnosti s osvětlením v podlaze. Kout odděluje pevné zasklení bez dveří. K dispozici mají majitelé samozřejmě i vanu. Volně stojící oválná vana před okny koupelně dominuje. Do rohu umístili architekti toaletu s bidetovou sprchou.

Do niky na desku s úložnými zásuvkami byla umístěna dvě umyvadla, za nimiž je za posuvným zrcadlem skrytá police. Klasická nástěnná koupelnová svítidla nahradila závěsná nad umyvadly, atmosféru relaxu dotváří stolek z masivního teaku.

Celý interiér sjednocují doplňky z nabídky loooox v duchu masivních dřevěných stolků mís a větví, ale také polštářů a váz z probarveného niklu a betonu.nahradila závěsná nad umyvadly, atmosféru relaxu dotváří stolek z masivního teaku.

Speciální stěrka betonepox na stěnách garantuje snadnou údržbu.

Celý interiér sjednocují doplňky z nabídky loooox v duchu masivních dřevěných stolků mís a větví, ale také polštářů a váz z probarveného niklu a betonu.

Projekt a autoři

Design: studio oooox - Ing. arch. Radka Valová, Ing. arch. Petra Sotonová, Ing. arch. Pavla Doležalová, Ing. arch. Pavel Kostka

Studio oooox funguje už více než 10 let. Specializuje se na návrhy a rekonstrukce rezidenčních interiérů, nesnaží se zasahovat do ostatních oblastí architektury a stavebnictví.

„Děláme jen to, co umíme a co nás baví. Pokud chcete postavit dům nebo navrhnout kavárnu, pošleme vás za některým z našich kolegů. Správným partnerem jsme pro toho, kdo chce navrhnout interiér bytu či domu nebo rekonstruovat rodinný dům,“ říká Ing. arch. Radka Valová, která ateliér zakládala společně s Jakubem Valou.

Za dobu více než deseti let studio zrealizovali na 140 projektů, díky tomu získali architekti bohaté zkušenosti s používáním materiálů či technologických procesů a podařilo se jim obklopit se zručnými, zodpovědnými a spolehlivými dodavateli.
Před třemi lety založilo studio i značku Loooox s designovými interiérovými doplňky, které architekti vybírají osobně.