Bojíte se zlodějů? Chytrý systém vaše bydlení dokonale ochrání

  • 34
Když odjedete na dovolenou, v domě se mohou rozsvěcet světla a vytahovat rolety, jako by tam někdo byl. Odradí to lupiče, kteří vyhledávají opuštěné domy.

Vypadá to naprosto věrohodně. Ráno se vysunou rolety v ložnici, na noc se zase zatáhnou. Večer se v nepravidelných intervalech rozsvěcejí světla v obývacím pokoji a dalších místnostech přesně tak, jak je u vás zvykem.

Chytré bydlení v MF DNES

  • úterý 27. 9. – 10 kroků k inteligentnímu domu
  • čtvrtek 29. 9. – Chytré ovládání v nových bytech
  • pátek 30. 9. – Design nových technologií pro domácnost
  • sobota 1. 10. – Jak vypadá bydlení budoucnosti

Za pět minut sedm se spustí zprávy v televizi, po desáté se televize vypne. V domě však přesto nikdo není. Inteligentní systém napojený na zabezpečení totiž dokáže věrně napodobit vaši přítomnost doma.

"Případné nenechavce tak zbytečně neupozorňujete na to, že jste mimo domov. Zloději si vybírají domy, v nichž nikdo není, tedy jsou delší dobu bez pohybu, často s trvale zataženými žaluziemi," vysvětluje Jaromír Klaban z firmy Teco.

Systém si ukládá informace o vašem chování do paměti

Kdy a co se má rozsvítit či spustit, se dá předem přesně naprogramovat. Při odchodu z domova stačí zapnout simulaci. "Systém náhodně spouští vybraná světla na dobu tří až 30 minut v různých místnostech. Spotřebiče, například rádio nebo televize, mohou být během simulace přítomnosti zapnuty trvale," dává příklad Michal Bassy ze společnosti Siemens.

U jiných firem však mohou být možnosti naprogramování odlišné, třeba pro každý den v týdnu. Na systém se dá také napojit spínač, který reaguje na soumrak. Program se pak automaticky upraví a lustr se rozsvítí přesně ve chvíli, kdy se setmí.

Kde najdete informace

Druhá možnost je nechat počítač, ať si program pro simulaci vaší přítomnosti vytvoří sám. Systémy jako Foxtrot či Lutron se jednoduše naučí pracovat podle toho, jak se běžně chováte.

"Inteligentní systém sleduje chování uživatelů a ukládá si v paměti informace o zapínání a vypínání světel a používání rolet nebo závěsů. Ty pak využije v době, kdy je dům nebo byt prázdný," popisuje Vladimír Dzurenda z firmy KD Elektronika zastupující značky Bang & Olufsen, Lutron a Kaleidescape.

Stažené rolety chrání i provokují

Výjimkou, kdy nemusí být vhodné použít program simulace přítomnosti, je stínění oken venkovními roletami. Zatažené rolety sice upozorňují na nepřítomnost obyvatel, ale na druhou stranu zvyšují bezpečnost, protože se přes ně zloději tak snadno nedostanou. Je proto na uvážení, zda udělat z domu pevnost, nebo zloděje odradit dojmem, že jste doma. Některé firmy rolety do svého simulačního programu ani nezahrnují.

Průvodce "inteligentním bydlením" vychází každý den v MF DNES, a to od 19. září až do 1. října. Dozvíte se, jak chytré instalace fungují, jak vám mohou zjednodušit život i kolik peněz díky nim můžete ušetřit.

Staňte se fanoušky Chytrého bydlení DNES na Facebooku!