Dánská firma Muuto oslovuje svým hravým a jednoduchým designem nejen mladé...

Dánská firma Muuto oslovuje svým hravým a jednoduchým designem nejen mladé zákazníky. | foto: imm

Pohovky a křesla s elektrickým ovládáním nabízejí nevídané pohodlí

  • 6
Spousta žluté, červené, tyrkysové, modré… Tolik barev na mezinárodním veletrhu nábytku už dlouho vidět nebylo. V Kolíně nad Rýnem se o tom můžete přesvědčit až do neděle na veletrhu imm. Výrazný je zde i další trend: pohodlí skloňované ve všech pádech i úhlech. Neboli polohovací nábytek.

Budou se však veselé a výrazné barvy kupovat? "Snad každý dává v expozici na čelní místo pohovku či křesla ve výrazných barvách, ale třeba v Německu o ně zatím není zájem. Lidé kupují hlavně neutrální barvy, béžové, šedé, antracitové," popisuje situaci Fred Műller ze společnosti Mobax, která zastupuje značky Himolla či K & V.

Z jeho pohledu je možná důležitější trend, na který letos výrobci také vsadili: pohodlí a zdravé sezení vůbec. A tak se pohovky i křesla rozkládají a polohují jako o závod.

Stačí se jen lehce dotknout čidla či malé páčky (velké černé ovladače mizí), a z "usedlé" pohovky je rázem plocha jako stvořená pro odpočinek po dobrém obědě nebo ke sledování filmu.

Nechybějí ani "měřicí" křesla, která si klient vyzkouší a pak si své nechá vyrobit na míru s takovou výškou či hloubkou sedáku, která vyhovuje jeho postavě. Tento trend souvisí i se snahou vyhovět starší (a movitější) klientele. Populace stárne, takže těchto zákazníků přibývá. A výroba si to velmi dobře uvědomuje.

Možná i proto zde bylo vidět výrazné zastoupení "retro" nábytku, který se vyrábí desítky let. To se týkalo nejen skandinávských značek, pro něž je tento přístup typický, ale také výrobců z dalších států. Sázka na osvědčenou kvalitu se prostě vyplácí.

Křeslo Dowel a kávový stolek Delta jsou letošními novinkami.

Mezi vystavovateli se neztratili ani čeští výrobci, byť jich bylo pouze šest: TON z Bystřice pod Hostýnem už dokonce několik let vystavuje v nejžádanější designové hale č. 11, letos se k němu po čtyřletém čekání na tuto halu přidala i společnost mm interier z Luhačovic.

České nábytkáře reprezentovala také Jitona (v její expozici se objevily pohovky od další tuzemské firmy Böhm) a Dřevotvar Jablonné nad Orlicí. Se svítidly v Kolíně doslova zazářil hned napoprvé Brokis.

Zákazníci chtějí pohodlí, u barev váhají

Zejména čalouněný nábytek sáhl po delší době po odvážnějších barvách. Dokonce přesně v duchu nových barevných trendů, které představil jen před pár dny mezinárodní veletrh bytového textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem. Jenže co vypadá dobře ve výstavní expozici, může zákazníka odradit, výrazná barva nemusí zapadnout do jeho stávajícího interiéru.

Zda se výrazné barvy prosadí i v prodeji, to se uvidí teprve v následujících...
Zda se výrazné barvy prosadí i v prodeji, to se uvidí teprve v následujících...

Zda se výrazné barvy prosadí i v prodeji, to se uvidí teprve v následujících měsících. Pro podporu barev udělali výrobci maximum, kromě jiného barevný nábytek stavěli do předních částí expozic.

Změnila se i velikost. Velké a mohutné pohovky přezdívané "ostrovy" jsou minulostí. Místo hlubokých sedáků (které proklínali všichni, kteří "nedorostli" alespoň ke 180 cm), si trh vyžádal pohovky s elektricky ovládanými rozkládacími systémy. Z nevelké sedačky je najednou takřka dvojnásobná. Polohování lze upravit podle potřeby, a to nejen v oblasti nohou či zad, ale také opěrek hlavy. Totéž platí o křeslech.

"V Německu teď velmi silně lobbuje za zdravé sezení a péči o páteř jedno občanské sdružení, které zatím udělilo jediný certifikát, a to právě značce Himolla za jednu konkrétní řadu. Sdružení je velmi respektované, protože jsou v něm i přední odborníci a lékaři," vysvětluje Fred Műller.

Němečtí výrobci si uvědomují, že střední a starší generace představuje velmi silnou zákaznickou skupinu ochotnou za pohodlí a zdravé sezení zaplatit i vyšší částky.

Vkládání stolků mezi sedáky se objevuje i u malých pohovek.

Delší pohovky už také tolik nelákají, proto je výrobci "rozbíjejí" vložením prvku, který nahrazuje konferenční či odkladní stolek. Podobné řešení se objevuje dokonce u dvoupohovek určených zejména ke sledování domácího kina. Koncepce pak připomíná luxusní sedačky v multikinech.

Česká stopa

Expozici výrobce TON navrhl jeho šéfdesignér Michal Riabič. Vedle již osvědčených a cenami ověnčených židlí typů Tram nebo Mojo zde bystřičtí nábytkáři předvedli hned několik novinek: lounge křeslo Dowel, stolky Delta coffee ve třech rozdílných velikostech, řady lavic Goofy a Diner a stůl Malmö.

"Inspiraci jsme našli při cestování Indií, kde jsme si všimli ohýbaných součástek postelí, typických pro většinu domácností. Tento prvek vyvolal původní návrh lounge křesla. Výsledkem jsou exponované konstrukční detaily, popruhy, které drží čalounění, přirozený výběr materiálů a velmi pohodlná forma," říká Panos Vasiliou, jeden z tvůrců křesla z Lime studia.

Křeslo Santiago je určeno pro jedince s horší motorikou. Doplňky - stolek, držáky apod. - usnadňují majiteli život a zvyšují jeho soběstačnost.

Dowel se patrně prosadí jako vybavení hotelových lobby či kaváren, vypadá však výborně i jako solitér v bytovém interiéru. Dobře jej doplňují stolky Delta. 

Ve veřejných prostorech, čekárnách či recepcích ocení zase klienti další novinky, variabilní lavice Goofy a Diner. Hlavní novinku letošního roku si však TON ponechává na duben do Milána na Salone Internazionale del Mobile.

Také TON reflektuje stárnutí populace. Jeho příspěvek, křeslo Santiago, nabízí i elektrické polohování, stolek či držák pro hůl nebo berli. Kolečka umožňují snadnější pohyb na křesle v případě, že uživatel už potřebuje pomoc někoho z rodiny či personálu třeba v domově seniorů.

Do "zelena" se vybarvila expozice tuzemského výrobce imm Luhačovice. Jako TON i on vsadil již před lety na spolupráci s předními designéry. Jiří Pelcl, René Šulc, Boris Klimek, Jan Čtvrtník, Martin Frank, mm studio, Miroslav Maňas ml. a další se mezi zahraničními tvůrci rozhodně neztratili.

Boris Klimek navrhl pro mm interier řadu Element, obsahuje řadu prvků, které dovolují variabilní řešení.

K novinkám z Luhačovic se řadí například prvky Element a Bunker. Nabízejí nepřeberné množství variant i barev.

Jitona, která vystavovala v expozici Klastru českých nábytkářů, nabídla kolekci z masivního dubu a olše s kováním Hettich určenou zejména pro německý trh. Jejím autorem je ostatně německý designér Jochen Flacke.

"V současné době hodně investujeme do vývoje nových produktů. V letošním roce uvedeme několik novinek i na český trh," prozradil Jan Hendrych z firmy Jitona.

V expozici Jitony se objevily i pohovky Nice a Como od dalšího tuzemského výrobce, firmy Böhm. Použití nejmodernějších materiálů a technologií s důrazem na kvalitní ruční řemeslnou práci je pro tuto značku typické. Jako výplň používá unikátní materiály Struto. Mají totiž vynikající odolnost vůči stlačení, jsou lehké a prodyšné. Po zatížení se rychle vracejí do původní formy.

Nábytek z masivního dubu či olše dokončují v Jitoně voskem nebo vodou ředitelnými ekologickými laky.

Pro čalouněný nábytek používá firma Böhm speciální výplňový materiál Struto, který zvyšuje komfort sezení.

Dřevotvar Jablonné nad Orlicí vystavoval v Kolíně po dvaceti letech (!) také v expozici v Klastru českých nábytkářů. Vedle systému Porte (design Jan Sedláček) nabídl ještě další dvě řady.

Lehce rustikální řada Ella z MDF desek upravených bílým pigmentem se vyrábí na speciálních moderních strojích. V současnosti tvoří nosný program družstva, dodává se v demontovaném stavu.

"Sestavení je však velmi snadné, celou expozici jsme zvládli velmi rychle smontovat jen já s kolegyní," tvrdí Ivo Zajíček, vedoucí prodeje nábytkářského družstva, které již před desítkami let získalo pověst špičkového výrobce.

Řada Ella se především exportuje, v Česku ji výrobce nabízí ve svých podnikových prodejnách v Jablonném a v Ostravě, dodává ji také prodejnám Jamall.

Třetí řada Square od Dřevotvaru nemá původní design, jde o dánský návrh pro značku Kidi. Materiál, lakovaná MDF, odpovídá minimalistické koncepci celého systému.