Ideální dům: jednoduchý a úsporný

  • 74
Výborné dispoziční řešení je hlavní předností návrhu cihlového rodinného domu, který získal Zlatou cenu v 7. ročníku architektonické soutěže Porotherm 2005. Zároveň proběhl první ročník soutěže již realizovaných staveb z cihlového systému.
Absolutním vítězem soutěže Porotherm 2005 se stal architektonický návrh rodinného domu ze studia MS architekti.
 
„Porota ocenila jednoduché a přehledné uspořádání objektu, které navíc nabízí variabilitu dispozičního řešení,“ vysvětluje sekretář soutěže Václav Chaloupecký ze společnosti Komunikace & Profit.

Stříbrnou cenu získal návrh Martina Kačírka a Kateřiny Šprynarové. „Zde porotu zaujala především celkové konstrukční a dispoziční uspořádání objektu, jež umožňuje maximální využití kompletního cihlového systému,“ říká Chaloupecký.

Třetí, tedy Bronzová cena byla udělena návrhu architekta Michala Grošupa, u něhož porota ohodnotila hlavně architektonické řešení a odvážné hmotové uspořádání.

Porota, v níž byli takoví odborníci jako ředitelka odboru ministerstva pro místní rozvoj Daniela Grabmüllerová či známý architekt Jan Štípek, letos udělila všech devět vyhlášených cen. Její rozhodování nebylo lehké. Do soutěže Ideální rodinný dům totiž přihlásili autoři 83 soutěžních návrhů, do 1. ročníku soutěže Realizované stavby přispělo 11 již postavených objektů.

Ceny za zvláštnost

Zvláštní cenu ministerstva pro místní rozvoj získal návrh architekta Vladimíra Srpa. „Oceněn byl objekt především díky tomu, že je cenově dostupný, kompaktní, s jednoduchou, střídmou architekturou,“ popisuje Chaloupecký.
 
 „Navíc dává možnost využití alternativních, netradičních zdrojů energie.“ Státní fond rozvoje bydlení udělil svoji zvláštní cenu návrhu architekta Jakuba Wyderka za architektonicky zajímavé řešení přízemního objektu. Dům je částečně podsklepený, řešený s využitím jednoduchých výrazových prostředků, navíc má variabilní dispozici.

Proč soutěžit

Posláním a cílem soutěže je získání kvalitních a inspirativních projekčních návrhů pro bytovou výstavbu, které invenčně využívají možnosti cihlového systému, jeho technickou a materiálovou kvalitu, energetickou úspornost a cenovou výhodnost.
 
A to jak z hlediska vlastní výstavby, tak i následného užívání, provozu a údržby. Uskutečněné stavby, které byly oceněny, jsou dokladem předností, které kompletní cihlový systém poskytuje. Jestli se stavby nakonec zrealizují, záleží na zájmu veřejnosti o tyto projekty.

Soutěž Realizované stavby

Z již stojících domů z cihlového systému byly oceněny dva. Cenu ministerstva průmyslu a obchodu získal rodinný dům navržený společností ATW ARCHITEKTI. Konstrukce domu je řešena z cihlového systému, pro povrchovou úpravu fasády je použit efektní dřevěný obklad. Hlavním zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo, jako sezonní zdroj tepla slouží teplovzdušné vytápění napojené na krbovou vložku.
 
Řešení domu i jeho provedení je nejlépe vyhovující z hlediska energetického, ekologického i ekonomického. Je vhodné i pro využití v opakované výstavbě. Cena společnosti Wienerberger byla udělena rodinnému domu z dílny architekta Jana Zákosteleckého. Fasáda z lícových cihel dává domu osobitý výraz zdůrazňující charakter cihlové stavby.
 
Kombinace užitých materiálů - dřeva, skla a kovu - dům ozvláštňuje, avšak ponechává mu i přes nadstandardní dispoziční řešení přirozený charakter rodinného domu. Jestli se stavby nakonec zrealizují, záleží na zájmu veřejnosti o tyto projekty.

1. místo ZLATÁ CENA: U návrhu studia MS architekti ocenila porota jednoduchost a variabilitu dispozičního řešení

2. místo STŘÍBRNÁ CENA: Návrh architektů Martina Kačírka a Kateřiny Šprynarové zaujal porotu konstrukčním řešením

3. místo BRONZOVÁ CENA: Porota ocenila především odvážnost u návrhu domu od architekta Michala Grošupa

Zvláštní cena ZVLÁŠTNÍ CENA MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ: Cenová dostupnost a jednoduchá architektura zaujala porotu u návrhu architekta Vladimíra Srpa

Zvláštní cena ZVLÁŠTNÍ CENA STÁTNÍHO FONDU ROZVOJE BYDLENÍ: Návrh architekta Jakuba Wyderka dostal ocenění za architektonicky zajímavé řešení

Cena MPO ČR CENA MINISTERSTVA PRŮMYSLU A OBCHODU: Rodinný dům postavený podle návrhu frimy ATW Architekti zaujal porotu díky své nízké energetické náročnosti

Cena Wienerberger CENA SPOLEČNOSTI WIENERBERGER: Rodinný dům postavený podle návrhu architekta Jana Zákosteleckého porota ohodnotila za jeho osobitý výraz

,