I zeleninová zahrada může být krásná

-
Pořídit krásný záhon s květinami, nebo užitkovou zahrádku s bylinkami? Takové otázky si kladou především ti, kdo mají malý prostor nebo nedostatek času. Při troše fantazie se však dá zeleninový koutek navrhnout tak, aby byl nejen užitečný, ale i krásný.

Často bývá zeleninový záhon schován v temném koutku zahrady jako něco nevzhledného. Nedostatek slunce je pak příčinou toho, že výpěstky za moc nestojí. Kromě toho při pohledu na vyrovnané řádky na zahradě se člověk příliš nepokochá.

Jak uspořádat záhon

Zelenina rozmístěná na ploše vypadá lépe než třímetrový řádek. Pokud budou jednotlivé plochy osázeny různými druhy zeleniny, vytvoří rozmanité tvary a barvy zajímavou mozaiku. Modravá nať pórku, červené zelí, kadeřavá petržel, rozkvetlá pažitka, šarlatově kvetoucí fazole, žlutoplodé cukety, střapatá nať mrkve, růžičková kapusta a svěže zelený salát budou vedle sebe vypadat krásně. Pokud je nutné záhon pohledově oddělit od jiné části zahrady, dá se vytvořit takzvaný sezonní plot, například ze slunečnic, topinambur, kukuřice, nebo jednoduché konstrukce obrostlé popínavým hráškem. Při zakládání zeleninové mozaiky je dobré myslet na to, že zelenina vyžaduje pravidelnou péči. Aby byl zajištěn dobrý přístup při ošetřování po celou vegetační sezonu, je zapotřebí osazovat menší plochy, které budou ohraničeny cestičkami.

Zajímavé kultivary

Od mnoha druhů známé zeleniny je dnes možné koupit rozmanité kultivary. Jsou zajímavé nejenom barevně, ale i svým tvarem. Například saláty jsou vyšlechtěny s hlávkami i bez hlávek, s celokrajnými listy, vykrajované i střapaté, trhací. A to vše ještě v zelené a červené formě. Pestrost v barvě i ve tvaru plodů nabízejí i cukety a tykve, stejně jako rajská jablíčka. I květáky jsou k dostání s bílými či zelenými hlávkami. Příbuzná brokolice se chlubí nádherným kultivarem Romanesco. Jednotlivé růžičky vypadají jako malé pyramidy. Krásnou, u nás málo známou zeleninou je mangold. Jeho pěstování není úplně jednoduché, ale pokud se povede rostlinu udržet přes počáteční období, kdy je nejchoulostivější, bude svými sytě červenými řapíky ozdobou každého záhonu. V kuchyni se jeho listy uplatní podobně jako špenát a dušené řapíky svou chutí nahradí chřest.

Kombinace s květinami a bylinkami

Zeleninové záhony se dají doplnit i bylinkami. Nejenže jsou výborné do jídla a pěkné na pohled, ale mohou posloužit i k zahánění nejrůznějších "zlodějů". Brukvovité zeleniny, jako je kapusta, zelí, květák i kedlubny, bývají častým útočištěm nebo spíše luxusní restaurací pro slimáky. Nezvané hosty můžete odradit, pokud záhony olemujete vonnými bylinkami, například šalvějí či rozmarýnem. Podobnou službu odvedou i některé kvetoucí rostliny, například afrikány. Ty navíc záhony rozzáří ohnivými barvami. Běžně známou rostlinou je lichořeřišnice, která se pěstuje i v truhlících na balkonech. O tom, že její květy, listy i plody jsou jedlé, ví však málokdo. Květy jsou jemnější chuti a jako jedlá dekorace budou vhodným doplňkem každého salátu. Zatímco listy mají ostřejší chuť, plody se dají zpracovat jako náhražka kaparů. Kdo se nechce vzdát květinových záhonů, může naopak zvolit opačnou cestu a zeleninu do nich sem tam vsadit.