I věci na úklid najdou v bytě své místo

Zatímco potraviny se v každé domácnosti ukládají do jedné spíže, úklidové prostředky obvykle bývají roztroušeny po celém bytě - vysavač najdete například pod postelí, koště na toaletě, pro saponát musíte na chodbu... Přitom stačí vyčlenit skříň nebo místnost, kam lze tohle všechno uložit. Do luxování se často nikomu nechce z velmi prostého důvodu: příprava trvá skoro stejně dlouho jako vlastní úklid. Pokud ale člověk otevře skříň, kde je vysavač sestavený a třeba i zapojený v zásuvce, a nemusí zápolit s hadicemi a různými nástavci, stává se tato činnost pohodlnější i méně časově náročná. V rodinných domech je pak možné skříň nahradit komorou nebo menší místností.

Vybrat skříň je umění

»Co lidé nevidí, to je nenapadne,« říká Aleš Cafourek z firmy Indeco, »větší zájem o úklidové skříně jsme zaznamenali, až když je viděli na letáku naší firmy.« Na úklidovou skříň lze zvolit jakýkoli prostor nebo výklenek v bytě, který bude alespoň přibližně odpovídat požadovaným rozměrům. Za metr širokou a 260 centimetrů vysokou skříň zaplatí zákazník - včetně vnitřního vybavení - od osmi tisíc korun výše. Cenu určuje typ dveří a její vnitřní vybavení. U širších skříní se nejčastěji volí dveře posuvné, u kratších je možné zvolit i skládací. Z povrchových úprav pak lidé do chodeb volí lamino - bílé nebo imitaci dřeva, dražší je zrcadlo. Dvířka o velikosti 260 krát 100 centimetrů v bílém laminu přijdou u firmy Indeco na 2362 korun, imitace dřeva stojí 2456 korun a zrcadlo 3780 korun. Zrcadlo místnost opticky zvětší, což ocení hlavně obyvatelé malých panelákových bytů. »Samostatnou skříň na úklidové prostředky požadují klienti málo,« říká Jan Terš z firmy Woodface, »mnohem častěji těmto věcem vyhrazují rohové části vestavěných skříní, které jim zaplňují například celou jednu stěnu na chodbě,« dodává. Ideální rozměry takové skříně bývají zhruba 120 krát 120 centimetrů. Na rozdíl od klasické skříně lze do této i »vstoupit«.

Police, hýbejte se

Při udávání rozměrů skříně by měl zákazník myslet také na velikost věcí, které do ní uloží. Proto je dobré změřit si vysavač, skládací schůdky, věšák na prádlo, lyže a další větší předměty. »Do domácnosti přicházejí předměty, které byly v době stavby neznámé. Proto je žádoucí, aby úložné prostory poskytovaly možnost zaměnitelnosti vnitřního vybavení a umožňovaly doplňování dalším úložným zařízením,« uvádí se v publikaci Nábytek, člověk, bydlení, kterou vydalo Československé středisko výstavby a architektury ve spolupráci s Ústavem bytové a oděvní kultury. Tato věc bývá u většiny firem samozřejmostí. Bočnice jsou zákazníkovi dodány tak, že si může výšku polic nastavit dle momentální potřeby a časem ji i změnit. Nejběžnějším vybavením skříně je kombinace polic z dřevotřísky potažené laminem a drátěného programu. Drátěné koše mají tu nevýhodu, že jsou dány rozměry (40 x 50 cm a 50 x 50 cm), navíc jsou-li umístěny ve výšce, kam člověk snadno nedosáhne, mohou znesnadnit ukládání věcí. Rozdíl je i v ceně. Za lamino polici o rozměrech padesát krát padesát centimetrů klient zaplatí přes 200 korun, za stejně velký koš o hloubce 18,5 centimetru o stokorunu více. Drátěný program ale nabízí množství doplňků - úchytek a držáků, které by měly pomoci využít každý prostor ve skříni. Do skříně na úklidové prostředky se pravděpodobně dostanou i zavlhlé hadry. Aby se při otevření nelinul z jejích útrob nesnesitelný zápach, je důležité větrání. »U horní lišty vestavěných skříní bývají průduchy, kudy může proudit vzduch. Stejně tak většina skříní bývá bez zadní stěny, čímž se zlepší větratelnost,« informuje Jan Terš. Tím se nejen ušetří peníze, ale zlepší se i proudění vzduchu.

Majitelé domů mohou obětovat celou místnost

V prostorách, které lze využít jako úložné, na tom bývají vždy lépe lidé bydlící v domě než v bytě. V domě si totiž snadněji mohou dovolit obětovat menší místnost nebo komoru pouze na uložení čistících prostředků. Zatímco u bytů projektanti na úklidové komory zapomínají, budoucí majitelé rodinných domů je požadují. »Nejčastěji k těmto účelům používáme místa, která nelze jinak využít,« říká Miloslav Vyčítal z firmy BVV - projektování staveb. Samozřejmostí v komoře pak bývá i přívod vody a odpad - člověk si tak nemusí »nosit« špínu do koupelny. »Přímo místnost na úklid v našich typových domech nemáme. Vedle vstupu v přízemí je ale umístěna komora, kde visí turbokotel,« vysvětluje Jiří Mlčkovský z firmy Central Group, která dodává rodinné domy na klíč. »Právě tuto komoru lze využít jako úklidovou místnost. Navíc hned vedle je toaleta, a tedy i přívod vody.«

Množství předmětů a jejich rozměry se časem mění. Proto by měly mít koše a police nastavitelnou výšku, aby se tomu mohlo přizpůsobit i uspořádání skříně.