Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I starší kotel lze regulovat

aktualizováno 
-
Ze všech stran je slyšet, že kdo reguluje, ušetří spoustu peněz. Co však s kotlem, který regulaci nemá? Kupovat nový není nutné. Ve většině případů je totiž možné regulaci dodatečně připojit.

Pomoci lze i starému kotli

"V současné době lze regulaci doplnit téměř u každého kotle," říká Milan Hrdlička z firmy Vaillant, která patří k největším na trhu. Zdůrazňuje: "Vše závisí na typu a možnosti zabudování regulační jednotky." U některých starších typů kotlů na pevná paliva je například možné instalovat regulátor, který reaguje na teplotu otopné vody. Zařízení pak otevírá nebo přivírá dvířka, a tím zmenšuje nebo zvyšuje přívod vzduchu. Starší typy kotlů na zemní plyn pracují způsobem zapnuto - vypnuto (on - off). Na zabudovaném kotlovém termostatu se nastavuje požadovaná teplota otopné vody. Po dosažení této hodnoty se kotel vypne a po ochlazení systému se opět zapne. Toto zařízení můžete částečně regulovat tím, že namontujete k radiátorům termostatické ventily. Nejde o příliš vysokou investici, za jednu termostatickou hlavici zaplatíte kolem 400 korun. Ventily pak reagují na teplotu v místnosti. U starších kotlů může časté spínání zkrátit jejich životnost. Mnohdy jsou předimenzovány, a tak rychle zatopí a pak často vypínají. "Nové typy mají již zabudovanou plynulou regulaci, která se dá přizpůsobit určitému objektu. Používají mikroelektroniku, například mikroprocesory, a tak na ně nemá spínání podstatný vliv. Regulací otopného systému můžete dosáhnout deseti až patnácti procent úspory energie," říká Antonín Minarčík z firmy Dakon.

Pozor na dvojí regulaci

Teplotu můžete regulovat i prostorovými termostaty umístěnými v takzvané referenční místnosti. T ou ve většině domácností bývá obývací pokoj, kde se rodina schází ke stolování a odpočinku a kde vyžaduje příjemnou teplotu. Pozor, v jedné místnosti je však nevhodné použít současně prostorový termostat a termostatické hlavice. Otopný systém by pak byl regulován dvakrát. Kotel si s tím nemusí umět poradit. "Firma nás přesvědčila, že je to výhodné, jenomže kotel se místo úsporného vytápění doslova 'zasekl'a přestal pracovat," říká Bohuslav Tichý z Prahy a pokračuje: "Přivolaní topenáři nám vysvětlili, že nejsme první ani poslední. Některé firmy si prý takto zvyšují zisky a zákazníkovi termostatické hlavice vnutí. Topenáři nám vysvětlili, že jde vlastně o regulaci proti regulaci. Zaplatili jsme ji dvakrát a úplně zbytečně." Dokonalejší prostorové termostaty se mohou programovat minimálně na celý týden dopředu. Při změně běžných podmínek, například kdyby vám někdo doma onemocněl, není složité zařízení ručně přeprogramovat. Zvlášť pro chalupáře je vhodný typ, který se dá předprogramovat na 99 dní dopředu, a tak si mohou nastavit topení na celou zimu. Některé termostaty jsou vybaveny i dětskou pojistkou. Ceny prostorových termostatů a programátorů se pohybují od 400 do 3000 korun.

Regulace podle venkovních teplot

Pro velké domy, které nelze regulovat obyčejným prostorovým termostatem, se doporučuje takzvaná ekvitermní regulace. Ta reaguje nejen na teplotu topné vody v kotli, ale i na teplotu vnějšího vzduchu. Její výhoda spočívá v tom, že zdi domu nestačí při změnách teploty vychladnout, a tak se docílí větších úspor energie. Čidla regulace se připevňují na venkovní omítku domu. V současné době se na trhu objevují i v bezdrátovém provedení, a proto odpadá vrtání a sekání zdiva. Tyto bezdrátové regulátory jsou programovatelné a mají různý dosah, záleží na typu a umístění domu. Ceny se pohybují od 10 000 do 30 000 korun. V řadě moderních kotlů je ekvitermní regulace zabudována přímo v jejich elektronice. Cena je sice o něco vyšší, ale ne o tolik, kolik by stála regulace kupovaná samostatně, ta stojí zhruba 10 tisíc korun. Pokud uvažujete o jakékoli i dodatečné regulaci kotle, je výhodnější poradit se s odborníkem.

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...

Interiér domu pro mladou rodinu rozsvítily barvy i vtipné nápady

Celý obytný prostor se otevírá směrem ven do zahrady.

Dům v developerském projektu nedaleko Prahy posunuli mladí architekti ze studia Boq architekti do kategorie...

Najdete na iDNES.cz