Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I panel lze rozřezat jako kus dortu

aktualizováno 
Změna je život, jak se často říká. Pokud někoho omrzí jeho panelový byt, nemusí se hned vrhnout na realitní kanceláře nebo nabídky výměny bytů. Stačí se obrnit trpělivostí a začít bourat a přestavovat. Ovšem s rozmyslem.

Co se jednou zbourá, to se už jen těžko uvádí do původního stavu. Proto by jakémukoliv bourání v bytě měl předcházet návrh nového stavu. Podle rozsahu prací se žádá o stavební povolení, stavební ohlášení, nebo se práce mohou provést bez jakéhokoliv oznamování úřadům. Pokud někdo neví, do jaké kategorie stavební úpravy v jeho panelovém bytě spadají, bývá nejsnazší konzultovat vše na příslušném stavebním úřadě.

Než se začne bourat

I když má někdo byt v osobním vlastnictví, nemůže si dělat, co chce. Každou rekonstrukci musí schválit také vlastník panelového domu. Pokud jde o obecní byty, tam musíte požádat o povolení u odboru místního úřadu. U družstevních bytů je důležitý souhlas družstva. Jakmile dostanete souhlas příslušného majitele objektu, můžete zažádat o stavební povolení na stavebním úřadě. Pokud pro vaši radost ze změny bytu postačí pouze výměna oken, oprava obkladů či omítek, pak jde většinou o takzvané udržovací práce. Ty lze většinou udělat bez povolení. "U nás v paneláku dlouho nikdo nechtěl zvětšovat malé kuchyně vybouráním příček. Když jsem se k tomu rozhodl, zjistil jsem, že je zrovna tato zeď částečně nosná," svěřuje se Pavel Šlajs z Ostravy. Při bourání příček by mělo stačit ohlášení, ale pozor - při stavbě panelových domů se používaly různé konstrukční systémy. Někde se tak mohlo stát, že takzvané nenosné zdi plnily nosnou funkci. "Proto je nejvhodnější při jakémkoliv bourání panelových zdí nechat si poradit od statika," upozorňuje Jiří Zvoníček ze stejnojmenné pražské firmy, která se zabývá rekonstrukcemi i stavbami. "Většina bytových družstev mívá svého statika, který zná konstrukční systém daného domu a může zákazníkovi poradit nejlépe."

Práce pro odborníky

Pokud se někdo rozhodne pro větší změny v dispozici svého bytu, měl by se poradit či si nechat udělat návrh od architekta nebo stavaře. Ani samotné stavební práce se nedoporučuje dělat svépomocí. Zdi bývají nejčastěji panelové, a na ty je potřeba jiného nářadí než majzlíku a kladiva. "Při přestavbách panelových bytů se používají například stojanové vrtačky pro jádrové vrtání či stěnové pily. Těmi můžete klidně vyříznout přesný otvor v panelu pro nové dveře," vysvětluje jan Šimeček z brněnské firmy Vymyslický, která patří v tuzemsku doslova k průkopníkům v demolici panelových domů. Vhodné stavební mechanismy si lze vypůjčit, a pak se seznámit pomocí návodu s obsluhou, ale výsledek nemusí být takový, jaký si představujete. Pořizovací ceny různých pil do panelů se pohybují od půl do jednoho a půl milionu korun. Je vhodnější, když je bude obsluhovat odborník. Diamantové vrtání a řezání je pod takzvaným vodním výplachem. To znamená, že se pouští voda na zuby pily či vrtáku, takže se při tom nepráší.Voda se odsává průmyslovým vysavačem, takže nevyplavíte sebe ani souseda. Ceny za práci, které si firmy účtují, ovlivňuje řada faktorů. Mezi jiným i počet pater v domě, zda je tam výtah, ale především tloušťka vyřezaného betonu a opotřebení nástrojů, například diamantových kotoučů. Při rekonstrukčních pracích je ovšem třeba dodržet určité zásady. S nimi vám většinou bezpečně poradí statik. U bourání celých příček je posouzení statika také nutné. Příčky se mohou o sebe opírat, navíc obsahují výztuž a jsou kotveny do sebe nebo do nosných konstrukcí. Proto se bourají tak, že se postupně rozřežou na menší kusy. Větší kusy by totiž neodnesl ani Arnold Schwarzenegger ve svých nejlepších letech. Zásah do nosných zdí musí samozřejmě posoudit statik a práce by měli provádět pouze odborníci. Dalším problémem je likvidace suti. Tu nemůžete vyhodit jen tak do popelnice. Pokud práce provádí firma, bývá součástí smlouvy o dílo i odvoz veškerého odpadu. Jestliže se někdo rozhodne, že suť odstraní sám, může si objednat kontejner. Zaplatíte nejen za jeho půjčení, ale i odvoz materiálu a jeho uložení na skládku. Cena závisí například na druhu odpadu nebo vzdálenosti skládky. Doklad o likvidaci suti je vhodné si uschovat pro případnou kontrolu, kam byl vybouraný materiál odvezen.

Co je vhodné dodržovat

* Práce by neměly být prováděny ráno před sedmou a večer po dvadvacáté hodině. Mají končit dříve, protože málokterý nájemník by vydržel hluk po sedmé hodině večer.

* Ostatní obyvatelé domu by měli být informováni o stavebních úpravách, například písemným oznámením, kde se uvádí i předpokládaná doba stavby a případné uzavření stoupacích potrubí.

* Nezapomeňte na úklid společných prostor v domě, jako jsou chodby a výtahy.

* Bývá vhodné dohlížet na stavební práce i úklid domu, případně si pozvat odborníka, který bude kontrolovat hlavně ty části, které jsou skryty ve zdi nebo v podlaze, například rozvody elektrického proudu či vody.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Najdete na iDNES.cz