Zahradu čekají ještě mnohé změny

Zahradu čekají ještě mnohé změny | foto: Jaroslav Kvíz

I dům z betonových bloků může působit útulně

  • 90
Tváří se nenápadně. Moderní rodinný dům v Černošicích u Prahy se obrací do ulice fasádou převážně obloženou dřevem. Uvnitř vás však uvítá příjemná vzdušnost i barevnost a zajímavé nápady.

Tříčlenná rodina bydlí v tomto domě už pátým rokem. Mladý pár sem "utekl“ z města, když se měla narodit dcera.

"Bydleli jsme v centru Prahy a pozemek na jejím okraji jsme měli koupený na investice už několik let. Pak jsme se na něm ale rozhodli stavět,“ začíná vyprávění o svém domě paní Veronika.

Léto se tráví u bazénu na zahradě

Léto se tráví u bazénu na zahradě

Nový dům měl být moderní, středně velký, s bazénem, žádné "podnikatelské baroko“. Na pozemku o rozloze kolem tisíce metrů čtverečních navíc nemohlo vzniknout cokoli, územní plán dovoloval zastavět jen určitou plochu.

Na okolní lesy je odtud mimochodem nádherný výhled. K vytvoření projektu přizvali majitelé architekta, s nímž již měli dobré zkušenosti při rekonstrukci pražské půdy.

Dřevo a sklo

Právě tyto dva materiály hrají důležitou roli v celkovém pojetí domu, dřevo především při pohledu zvenčí.

"K obkladu ze smrkového dřeva jsme byli tak trochu dotlačeni, báli jsme se, aby nebyl náročný na údržbu. Po čtyřech letech se už hlásí o renovaci, a to je dřevo ošetřeno nejrůznějšími postupy. Nedělá mu ale dobře jihozápadní poloha pozemku, která je vystavena slunci,“ líčí majitelka.

Smrkové dřevo se na terase příliš neosvědčilo

Smrkové dřevo se na terase příliš neosvědčilo

"Kdybychom si měli vybrat znovu a mělo by to být opět dřevo, zvolili bychom jako úpravu tlakovou impregnaci, s níž máme zkušenosti z chaty, je však také použita tady na plotě. Sice kvůli ní získá dřevo šedavý nádech, ale je zcela bezúdržbové, alespoň zatím to tak vypadá,“ podotýká Veronika.

Pokud jde o sklo, mezi požadavky na dům bylo mimo jiné i to, aby z tohoto materiálu vzniklo co nejvíce ploch. V konečném stavu mají sice skleněné plochy značné zastoupení, ale je jich méně, než bylo zamýšleno.

"Nakonec jsme museli svou představu zredukovat, objevil se totiž problém najít firmu, která by byla schopna obrovské tabule vyrobit,“ říká majitelka.

Pro malé dítě je dům se zahradou ideální

Pro malé dítě je dům se zahradou ideální

Výhodou byl fakt, že partner Veroniky dohlížel na stavbu coby stavební dozor, investoři se tak vyvarovali spousty komplikací, zdržení i nedůsledností.

"Společným záměrem bylo vytvořit dům jednoduchý a funkční, jak vzhledem, tak vnitřním uspořádáním. Nic se v něm neskrývá – přiznané konstrukční materiály jsou využity jako estetický prvek,“ říká autor domu, architekt Viktor Fehrer.

Místo pro všechny

Co se týče vnitřní dispozice domu, mezi požadavky majitelů byl hostinský pokoj, protože rodiče i sestra paní domu bydlí s dětmi daleko od Prahy a přijíždějí na návštěvu vždy na více dní.

Pak už měla stavba "jen“ poskytovat dostatek místa pro všechny a pro všechno. A to se podařilo. Dům je patrový, půdorys má rozměr přibližně 8 x 10 metrů.

Bazén pomáhají vyhřívat solární panely

Bazén pomáhají vyhřívat solární panely

"Velikost plochy, kterou bylo možné zastavět, je omezena právě polohou v chráněné krajinné oblasti, i proto jsme volili dvoupodlažní dům,“ podotýká paní Veronika.

Nahoře v patře se nachází hostinský pokoj, ložnice se sousední šatnou, dětský pokoj, u kterého je také šatna – dnes sice svou majitelkou ještě ne zcela využívaná, ale za pár let ji jistě jako mladá dáma náležitě ocení. V patře poblíž ložnice je také koupelna a malé WC.

Díky francouzským oknům můžete mít pocit, že jste stále na zahradě

Díky francouzským oknům můžete mít pocit, že jste stále na zahradě

V přízemí se nachází velká místnost s obývákem a kuchyní, pracovna, koupelna, u vchodových dveří další šatna a prádelna.

Praktickou zajímavostí je shoz pro špinavé prádlo – v horní koupelně stačí lůžkoviny po svléknutí jen hodit do "černé díry“ s poklopem vedle vany. Prádlo jednoduše propadne přímo do plastového koše v dolní prádelně.

"Interiér jsme budovali a vybavovali sami, podle vlastních představ a návrhů. Možná bychom mohli dělat reklamu na IKEA, ale veškeré vybavení nám slouží a vyhovuje,“ usmívá se majitelka.

Schodiště působí jako výrazný výtvarný prvek

Schodiště působí jako výrazný výtvarný prvek

Dub vedle betonu

V interiéru hraje důležitou roli dubové dřevo. Podlahy jsou kompletně vyrobené z masivu dubu – široké prkno, povrchově ošetřené olejem.

"Je to velmi praktické, pokud se podlaha lehce poškodí, stačí místo přebrousit a naolejovat, na druhou stranu kapky vody zanechávají stopy, je to něco za něco,“ konstatuje paní Veronika.

V designu dubu se snažili majitelé pořizovat i další vybavení, jako jsou dveře, stůl v kuchyni, kuchyňská linka, skříně a také schodnice na kovovém schodišti do patra, aby se barvy různých dřev navzájem nepřebíjely.

Může se zdát, že vedle dubu nemá beton místo. V tomto domě jejich příjemné soužití dokazuje opak. Celý dům je postavený z betonových KB bloků, stropy tvoří železobetonový monolit.

Betonová příčka odděluje obývací část od kuchyně

Betonová příčka odděluje obývací část od kuchyně

V interiéru jsou bloky buď omítnuté, nebo neomítnuté. V druhém případě jsou jen pečlivě vyspárované spoje mezi nimi.

"Betonové zdivo nosných stěn v interiéru je použito v surové podobě, stejně jako ocelové schodiště. Toto ´jednoduché´ řešení však klade vysoké nároky na přípravu i provedení. Je nutné dopředu domyslet všechny detaily, které se jinak většinou upřesňují až ve fázi dokončování stavby,“ říká architekt Fehrer.

"Režné zdi, i když bez jakékoli povrchové úpravy, nejsou prašné. Ale třeba na polévání červeným vínem dělané nejsou,“ směje se majitelka a dodává: "Jen občas se některá návštěva zeptá, kdy to budeme dodělávat.“

S dubem i betonem si dobře rozumí i další materiál použitý na výrazném interiérovém prvku – schodišti do patra – kov. Podobu schodiště navrhoval architekt, ale bylo prý velice těžké najít někoho, kdo by uměl udělat v jednotlivých spojích hezký svár.

Detail schodiště

Detail schodiště

 I když majitele drobné vady na kráse finálního výrobku stále zlobí, schodiště, jehož celou váhu drží úzká kovová stěna, představuje nádherný dominantní prvek interiéru.

Výhoda velkých oken

Dům vytápí kondenzační plynový kotel Buderus. "Stavba je nadstandardně zaizolovaná, v zimě stačí, aby vysvitlo slunce, a interiér se hned ohřeje, v létě naopak drží proti tropickým venkovním teplotám příjemné klima,“ popisuje majitelka.

Všechna okna - dřevěná eurookna s bezpečnostním sklem - jsou opatřená roletami."Původně byly jen v přízemí, ale postupem času jsme je instalovali všude, a to nejen kvůli tomu, že v patře bylo v letních měsících horko, ale i z bezpečnostních důvodů. Není to ovšem jediný bezpečnostní prvek, dům chrání také alarm,“ podotýká Veronika.

Na ložnici rodičů navazuje šatna

Na ložnici rodičů navazuje šatna

Posuvnými dveřmi se v přízemí dostanete na zahradu, v patře na rozměrnou terasu, která je vysypána kačírkem (oblázky), stejně jako střecha, která je tímto materiálem zároveň zatížena.

Kamínky, jimiž je vysypána také velká terasa na garáži, jsou podle majitelky velmi praktické. Jednak se v nich nedrží nečistoty, déšť je vždy "propere“, ale jsou také příjemné pro bosou nohu a fungují jako masážní povrch.

Sama paní domu se po nich na radu lékaře denně prochází několik minut. "Jinak terasy příliš nevyužíváme, raději jsme na zahradě,“ říká.

Pokoj pro hosty má přímý výstup na balkon s kačírkem

Pokoj pro hosty má přímý výstup na balkon s kačírkem

Zahradní peripetie

Právě zahrada dělá v současnosti majitelům největší starost. I když vypadá na první pohled dobře, čekají ji velké změny.

"Zahradu dělala najatá firma a za dobu, co tu bydlíme, už jsme ji několikrát měnili. Stále nevíme, co od ní vlastně čekáme a chceme. Proto přesazujeme, dosazujeme nové rostliny,“ vysvětluje majitelka.

Problém je také s trávníkem. Firma totiž na jílové podloží navezla zahradnický substrát, který ale zdaleka nedosahuje slíbené kvality.

V koupelně rodičů byl instalován praktický shoz na prádlo

V koupelně rodičů byl instalován praktický shoz na prádlo

"Budeme muset nejspíš celý pozemek zorat a navézt kvalitnější zem, to bude ale složité, protože v zahradě je natažený zavlažovací systém,“ stěžuje si paní domu.

Změna čeká také okolí bazénu – terasu z již zmiňovaného smrku, který se neosvědčil zejména v těchto místech. Nelze po něm chodit naboso, protože pouští třísky.

Bazén přitom rodina hojně využívá. Při rozměru 3 x 7 x 1,5 (hloubka) metru jej pomáhají vyhřívat solární panely, které mají přibližně poloviční plochu v porovnání s vodní plochou. Dokážou zvednout teplotu v bazénu o tři až čtyři stupně.

Více se dočtete v časopise Domov č. 11/2008.


Témata: IKEA