I dům je potřeba připravit na zimu

  • 4
Zima nezpůsobuje zátěž jen pro naše zdraví, ale i pro obydlí. Jaká bude ta letošní, to si netroufnou při současném nestálém počasí věrohodně odhadnout ani meteorologové. Přesto je třeba se na ni náležitě připravit.

Zima je za dveřmi a s ní i riziko, že ji náš dům ve zdraví nepřežije. Popraskané potrubí vlivem mrazů, zatékání přes děravou střechu nebo nefungující kotel na topení. To jsou sice drastické příklady, ale člověk nikdy neví, co všechno se může přes zimu stát, pokud se na ni dobře nepřipraví.

Žádný majitel rodinného domku neprohloupí, když bude počítat s přívaly sněhu, nápory vichrů, mrazy přesahujícími minus 20 stupňů Celsia, nebo naopak nečekanými oblevami. Právě nyní nastal nejvyšší čas ujistit se, že je vše v pořádku. K tomu vám pomůže našich 12 rad před zimou.

1. Topení
Každé topidlo by mělo být důkladně vyčištěno a seřízeno. U násypných kamen je zvlášť choulostivým místem šamotová vyzdívka. Je-li někde popraskaná, nebo dokonce místy vypadaná, bez váhání ji zavčas nahraďte novou.

U teplovodních kotlů by měly být splněny předepsané revize a kontroly. Zejména u plynových kotlů se požaduje kontrola spalovacího procesu, spolehlivost pojistného ventilu, termostatu i dokonalý odtah spalin.

2. Komín
Zanesený komín při topení pevnými palivy přináší špatné hoření, ale i nebezpečí vznícení sazí. Zvláštní nároky na odpad spalin jsou u plynových kotlů, u kterých se požaduje jak čistota komínových průduchů, tak předepsaný tah komína. Odpovědnost za udržování komínů v bezpečném stavu má výhradně majitel objektu.

3. Dostatek paliva
Dobré předzásobení by mělo být samozřejmostí u pevných paliv, jako je uhlí, brikety, koks či dřevo. Posledně jmenované může posloužit i jako izolace fasády. "Dřevo na otop, které se zvenku vyskládá podél zdi, je dobrým tepelným izolantem," říká architektka Jana Medlíková.

Koksu, uhlí i dřeva je na trhu dostatek po celý rok, jenže jeho cena v zimním období pravidelně stoupá. Naopak kvalita paliva vinou horšího počasí může klesat. Například mokré uhlí znamená ztrátu na váze až 20 procent. Vyloučit nelze v zimě ani dopravní kalamitu.

4. Radiátory
Před topnou sezonou je třeba natlakovat vodu v topném systému a zkontrolovat a odvzdušnit radiátory. "Výměna špatně fungujících ventilů přináší až patnáctiprocentní úsporu tepelné energie," říká Jura Krivosik.

Místa úniku energie

Okna a dveře 30-40 %
Obvodové stěny 20-30 %
Stropy a střechy 15-20 %
Podlahy 5-10 %

5. Okna a dveře
Netáhne vám někde do domu? A to nejen vstupními nebo balkonovými dveřmi, ale i okénky do sklepa, ve střeše či na půdě? "Netěsné spáry snižují vnitřní teplotu asi o dva stupně. Špatně utěsněnými okny a dveřmi uniká v souhrnu až polovina z celkového množství tepelných ztrát," potvrzuje Krivosik.

Náprava netěsností pomocí různých samolepicích pásků je sice jen dočasné řešení, ale vyplatí se. Dobře jsou na tom ti, kteří už mají zateplené fasády, nová eurookna a topnou soustavu s moderní regulační technikou. I oni však musí dbát na přiměřenou teplotu v bytě a dodržovat zásady správného větrání.

6. Střecha
Střecha patří v zimě k nejvíce namáhaným částem domu. Především je nutno se přesvědčit, zda jsou v pořádku všechny tašky nebo se nevyskytují jiné závady na krytině.

Zkontrolujte i střešní doplňky, jako jsou hřebenáče, pásy nároží, izolační pásy úžlabí a podobně. Přehlédnout není radno ani maličkosti. Pod náporem zimní nepohody i malé skuliny a praskliny se mohou proměnit ve značné škody. Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani podkroví či půda.

K záludnostem střechy může patřit i podstřešní fólie, pod níž se nachází tepelná izolace. Ta funguje pouze tehdy, když je suchá. V mokrém stavu ztrácí potřebné termovlastnosti. Je-li závada odstraněna včas, stačí vzniklý otvor přelepit lepicí páskou ze stejného materiálu.

7. Okapy a svody vody
Často opomíjenou součástí domu jsou okapy a svody vody. Okapové žlaby by v každém případě měly být zbaveny nečistot. Ucpat se mohou ledasčím, třeba i padajícím listím ze stromů.

8. Kanalizace
Při obhlídce okolí domu nezapomeňte ani na stav kanalizace, zejména čistotu vpustí. U kanálu vyjměte poklop a odstraňte mechanické nečistoty. Při náhlém tání tak zabráníte podmáčení domu. Také je dobré nechat před zimou vyvézt jímku.

9. Zámky a panty
Proti mrazu ošetřete všechny venkovní zámky a panty u dveří, vstupních a vjezdových vrat, garáží a podobně. Nejvhodnější je kombinovaný přípravek, který slouží jako ochrana před zamrznutím i jako mazadlo.

10. Vodovodní potrubí
Potrubí, které vede venkem, je potřeba vypustit, případně omotat látkou. Pokud tak neučiníte, riskujete, že mrazem popraskají. Také nezapomeňte vypustit a uklidit hadici.

Kdo má na zahradě studnu nebo pumpu, měl by ji obalit slámou nebo polystyrenem, či alespoň látkou. Také otvory v pumpě je lepší ucpat. Mohou si tam totiž najít místo ptáci a svými exkrementy znečistit nejen samu pumpu, ale i vodu.

11. Stavební materiál
Ukliďte nebo ukryjte veškerý nespotřebovaný stavební materiál. Před mrazem chraňte zejména veškeré vodou ředitelné nátěrové hmoty a další podobné přípravky. Ušetříte si tím nemálo peněz. Také očistěte a ukliďte pod střechu zahradní nářadí.

12. Bazén
Některé menší bazénky stačí vypustit a schovat. Více práce dají trvalé bazény. Zazimování je nutné provést v okamžiku, kdy se teplota vody v bazénu ustálí na 12 °C. Pak by mělo přijít na řadu poslední vyluxování dna a stěn a upuštění vody zhruba na polovinu.

"Zbylou vodu je pak nutné ošetřit zazimovacími prostředky, které zamezí vzniku řas a plísní," říká Rudolf Pejša z firmy Bazény Desjoauyx. Poté se bazén přikryje zimní plachtou.

JAK PŘIPRAVIT DŮM NA ZIMU

Komín
Zanesený špatně táhne a hrozí riziko vznícení sazí.

Radiátory
Je třeba je řádně natlakovat a odvzdušnit.

Zámky a panty
Je třeba je ošetřit (přípravek slouží i jako mazadlo).

Střecha
Kontrola tašek, hřebenáčů i fólie zamezí zatékání.

Okapy
Je potřeba je čistit, aby mohla voda ze střechy odtékat.

Jímka
Nechat ji vyvézt je dobré ještě před začátkem zimy.

Kotle a kamna
Každé topidlo by mělo být důkladně vyčištěno a seřízeno.

Okna a dveře
Těsnicí pásky, či kvalitní skla omezí ztrátu tepla.

Stavebniny
Především vodou ředitelné barvy je nutné chránit.

Venkovní kohoutky
Venkovní potrubí je potřeba vypustit, aby nepopraskalo.

Bazén
Upusťte vodu na polovinu, led pak nic nezničí.

Krb by měl vhodně dotvářet interiér a ladit s ním.