Hypotékou to rozhodně nekončí!

Ve třetím díle seriálu jsme se zaměřili na to, jaký je postup po podepsání rezervační smlouvy při pořizování vlastního bydlení. Cenou inzerovanou v katalozích developerských firem financování rozhodně nekončí. Co ještě můžete ovlivnit a co už ne? Jaká je současná standardní výbava domu a co už je nadstandard?
Hrubá stavba řadového rodinného domu

Hrubá stavba řadového rodinného domu | foto: archiv autorky

Článek je součástí seriálu Jsme mladí a nemáme kde bydlet, ve kterém pro vás budeme sledovat průběh koupi nového rodinného domu v blízkosti Prahy. Poradíme vám, jak bydlení financovat, na co si dát při koupi pozor a další zajímavosti ohledně pořizování vlastního bydlení.

Vícenáklady kvůli hypotéce

Jelikož jsme hypoteční úvěr čerpali postupně, museli jsme také počítat s tím, že než se do domu nastěhujeme, budeme platit bance ještě měsíčně úrok z vyčerpané částky. Ten se počítá na jednotlivé dny. První měsíc šlo o částku cca 2700,-, jelikož se začalo čerpat až někdy v polovině měsíce.

Jsem ráda, že máme přesný přehled o tom, kdy se peníze odesílají: přestože vše jde přesně podle smlouvy, bez našeho písemného souhlasu peníze z banky neodejdou. Datum převzetí domu je 30. listopadu. První regulerní splátka hypotéky proběhne 31. prosince 2005.

Individuální podmínky pro každého

Pokud narazíte na solidní firmu jako my, dostane se vám individuálního zacházení. V našem případě to znamenalo to, že jsme zaplatili nižší zálohu na rezervaci a že developer byl shovívavý a počkal na peníze, které jsme museli složit jako základ a které byly teprve na cestě.

Kdyby se naše peníze ještě opozdily, byla pro nás připravena směnka jakožto jediná jistota pro prodávající firmu, že o své finance nepřijde. Tím bych chtěla uklidnit ty, kteří snad ještě čekají z jakýchkoli důvodů na finance, tohle je možné řešení.

Ráda si vše důkladně nejprve pročtu, a pak teprve podepisuji. Proto i v případě rezervační smlouvy jsem zvolila cestu vlastního právníka. Sice jde o nemovitost za slušnou cenu, ale stále je to 3 000 000,- korun, a to není zanedbatelná částka.

Všechno si podrobně pročetl a sepsal připomínky. Pak jsme se sešli na konzultační schůzce, která proběhla také v klidné náladě a probrali jsme bod po bodu. Ne všechno, co jsme chtěli ve smlouvě upravit, šlo, ale podstatná většina námitek nám byla vyhověna.

Rada č.1:

Pokud si nejste něčím jistí, obraťte se na odborníka. V tomto případě na právníka, který se zabývá obchodním právem. Přestože nic není zadarmo, určitě se vyplatí do takové pomoci investovat, než přijít o všechno.


Co všechno se dá ovlivnit

Pokud máte individuální představy, měli byste si raději nechat navrhnout vlastní individuální dům. V typovém projektu již tolik změn neuděláte. Vždy záleží na tom, v jakém stádiu výstavby se dům nachází.

Jak jsem se dozvěděla od stavbyvedoucího, když přijdete dostatečně včas, což znamená, že výstavba je na úplném začátku, dá se změnit velmi mnoho. Lidé však raději nakupují domy, které jsou ve stádiu hrubé stavby. To je logické. Hůře se prodává holá louka než něco, co už se domu významně podobá a kde si již dokážete reálně představit, jak bude vypadat po jeho dokončení.

Vybrali jsme si nakonec dům, který neměl ještě ani střechu. Mohli jsme si tak snadno vymyslet změny příček a vůbec změny vnitřního prostoru. Kamarádka na tom byla hůře. Vybrala si stejný dům, ale s dokončením o dva měsíce dříve. Proto již vnitřní příčky ovlivnit nemohla. Získala však jiné výhody. Dům bez majitele se často staví v nadstandardním vybavení, aby byla možnost ho dobře v budoucnu prodat. Vše, co v domě do té doby bylo, bylo v ceně standardu.

Co je vlastně standard

I když jsme si důkladně pročetli, co všechno zahrnuje standardní vybavení domu, byli jsme až nepříjemně překvapeni. "Naživo" to vypadá všechno úplně jinak. Developer navíc stanovil, což je opět běžné, že za každý nadstandard budeme platit ještě 10 procent manipulační poplatek.

Dodavatelské firmy jsou v naprosté většině předem stanovené. Pokud máte představu, že vám leccos udělá strejda "za hubičku", tak na to rychle zapomeňte. Jen vybrané firmy splní takové podmínky, aby nám developer poskytl na všechno řádnou záruku.

I tak si můžete předem rozmyslet, co si necháte ze standardu, co se dá později vyměnit, a co zkrátka nelze. První problém, na který jsme narazili, byly vstupní dveře. Ve standardu šlo o téměř celoprosklené dveře (i když bezpečnostní). Doplatek za první nadstandard dělal něco málo přes 10 000,-. I tady jsme si ale museli zvolit pouze dveře bílé (kvůli stavebnímu povolení).

Další na řadu přišly zárubně a vnitřní dveře. Nejde vlastně přímo o to, že si musíte vzít konkrétní věc. Jde o finance. Pokud se svým řešením vejdete do částky, která je určená pro standard včetně práce, tak není problém. 

Při volbě vnitřních dveří jsme se dokonce do ceny standardu vešli. Problém nastal, když jsem zjistila, že zárubně jsou ocelové. To se k dýze asi sotva hodí. A zde nastal ten případ, kdy jsme zvažovali, zda standard nebo nadstandard. Dveře si vyměníte kdykoli, ale do sekání zárubní se nám rozhodně nechce. Zvítězil opět nadstandard, tedy peníze navíc.

Pozor na elektřinu

Dnes už také víme, že i za rozvody elektřiny se platí a ne málo. Přestože si sami určíte, kde jakou zásuvku chcete mít, za jakýkoli přesun oproti původnímu návrhu se zase platí. Pár vypínačů navíc, tu zásuvka tam zásuvka, a jsme opět na 19 000,- navíc i s desetiprocentním navýšením pro developera.

Podobné to bylo s televizí a internetem. V návrhu byla televizní zásuvka v obývacím pokoji. Tak jsem to více nezkoumala. Když ale přišlo na rozvody a anténu, opět jsem nevycházela z údivu, i když se to dalo čekat a odborník by překvapený rozhodně nebyl. Tady jsme se zastavili na 22 000,- navíc.

Rada č.2:

Dobře si rozmyslete, kde všude budete mít ( i do budoucna) televizi a internet. I děti jednou vyrostou a budou chtít vlastní soukromí. Jakákoli změna tohoto charakteru znamená bourání, do čehož se nikomu u nového domu nechce.

Co se týče elektřiny - nezapomeňte na venkovní osvětlení, a to jak ve vstupní části do domu, tak do zahrady. Podobné je to i s rozvody vody. Komu by se chtělo zalévat zahradu s konvicemi naplněnými vodou. Vývod vody na zahradu je do budoucna velmi důležitý.

Zásuvky v kuchyni proberte již v kuchyňském studiu, a to včetně osvětlení. Poraďte se o spotřebičích, které již vlastníte, tak i o těch, které budete přikupovat.

Jak na kuchyňskou linku

Kuchyňská linka nebývá zpravidla zařazena do vybavení domu. Jde o natolik individuální věc, že je snazší, když si zákazník sám zvolí firmu, u které linku zakoupí a nechá si ji namontovat. Záruku tak zajišťuje kuchyňské studio, nikoli developer.

Kde sehnat finance na kuchyň, když není hotovost? S kuchyňskou linkou je problém v tom, že se nedá, až na výjimky, pořídit ze stavebního spoření. Na tuto skutečnost je nutné se informovat předem u konkrétní stavební spořitelny.

Dá se také zařadit do hypotečního úvěru, a to jako částka určená pro nadstandardy. U klasických hypoték je však určena přesná částka k vyčerpání, a proto je bezpodmínečně nutné tuto částku vyčerpat, i kdyby byla kuchyň nakonec levnější.

Některé nové produkty hypotečních bank jsou flexibilnější. Další možností je klasický spotřebitelský úvěr. Zde si zvolíte buď variantu účelové nebo neúčelové půjčky. Účelová je zpravidla lépe úročena, musíte však vykazovat jednotlivé faktury za pořízené předměty.

Koupelnové nadstandardy

Oba si uvědomujeme finanční zatížení naší domácnosti. Bohužel se do něj promítají i dluhy z období, kdy jsme byli svobodní, které už jsme z valné většiny zaplatili. Naše příjmy se zvýšily až po svatbě. Proto se snažíme držet se při zemi i při výběru vnitřního vybavení a úprav domu.

Dvě naše budoucí koupelny nás i přesto vyšly draho. Ve spodní jsme hodně mysleli na finance, ale přidali jsme sprchový kout pro návštěvy, který v původním plánu nebyl. Obklady jen minimálně převyšovaly standard. Kromě dražších obkladů v horní koupelně jsme si nic extrémního nenavrhli. Bodová světla už však do stropu zabudovat nešla kvůli izolaci. Vsazené zrcadlo do obkladů nám také nikdo udělat nechtěl, leda že bychom si ho nalepili sami. Důvodem je prý to, že firma měla časté reklamace.

Cena bez práce se i tak vyšplhala na 92 000,-. Po přičtení práce a odečtení něco přes 50 000,- za standard vyjde konečná částka plus deset procent developerovi, kterou zaplatíme navíc.

Rada č.3:

Pokud se nerozhodnete, že si necháte dům vybavit "standardním vybavením" nechte si finanční rezervu na drobné úpravy cca kolem 250 000,-. Do této částky nejsou zahrnuty zařizovací předměty jako nábytek apod.

V našem případě je již kuchyň do této částky započtena.

 

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...