Opravený bastion se stane cílem procházek a nabídne i posezení u kávy, výstavy či plochy pro odpočinek.

Opravený bastion se stane cílem procházek a nabídne i posezení u kávy, výstavy či plochy pro odpočinek. | foto: MF DNES

Praha opravila zpustlé barokní hradby. Láká na kávu a úžasné výhledy

  • 6
Na Karlově se již brzy otevře literární kavárna a kulturní centrum. Je to první stavba, kdy architekti využili a zpřístupnili pražské opevnění. Nově bude možné také chodit z Nuslí nahoru pěšky.

Dříve na tomto místě měli bojovat obránci barokní Prahy, teď tu budou sedět Pražané a popíjet kávu. Řeč je o barokním bastionu XXXI. U božích muk na Karlově nedaleko Nuselského mostu. Bastion je součástí novoměstských hradeb - opevnění Prahy z doby Karla IV.

Ačkoliv je zde ojedinělý výhled na Nuselské údolí a Vyšehrad, dlouho zanedbané místo s nedávno nalezenou kaplí U božích muk mnoho Pražanů nezná. A to chce radnice Prahy 2 změnit a lidi sem přilákat.

Kavárna nevyčnívá nad linii hradeb, je zapuštěná do země na původní barokní horizont.

Právě v těchto dnech končí stavba literární kavárny se sálem pro pořádání různých výstav, kulturních programů či třeba uměleckých a studentských workshopů.

"Velký potenciál má i navazující travnatá plocha akropole bastionu, která umožní pořádat venkovní kulturní akce či umělecké instalace," načrtli plány autoři projektu Pavla Melková a Miroslav Cikán z architektonické kanceláře MCA atelier, jejichž návrh v roce 2007 zvítězil ve veřejné architektonické soutěži.

Tu vyhlásila právě radnice Prahy 2, která stavbu také financuje. Návštěvníci se prvního šálku kávy a jedinečného výhledu dočkají již letos v říjnu.

Ačkoliv je zde ojedinělý výhled na Nuselské údolí a Vyšehrad, dlouho zanedbané místo s nedávno nalezenou kaplí U božích muk mnoho Pražanů nezná.

Samotná stavba kavárny se vyznačuje hlavně velkým panoramatickým oknem a "nadčasově" zvolenými materiály, jako je korodovaná ocel, pohledový beton, vše v kontextu se zdivem a materiály bývalé fortifikace - tedy opevnění.

"Nechtěli jsme, aby stavba vyčnívala nad linii hradeb, proto jsme ji zapustili do země na původní barokní horizont," vysvětlila architektka s tím, že nechali navážky odtěžit v celé ploše bastionu. Tak využili přirozený sklon terénu k vybudování několika výškových úrovní spojených schodišti.

Od Botiče po točitých schodech nahoru na Karlov

To však není všechno. "Kavárnička je pouze dílčí stavbou rozsáhlejší a dlouhodobé obnovy albertovských svahů. Horní část hradeb na Karlově třeba chceme propojit s parkem Folimanka, který je pod nimi," přiblížil záměr Prahy 2 zástupce starosty Václav Vondrášek. Mnoho lidí teď nejspíš napadne, jak to asi architekti provedou.

V dolní části zděného opevnění, v místě nalezených původních schodů ve skále, nedávno otevřeli průchod, který bude navazovat na točité schodiště. Tím pak lidé vystoupají téměř od hladiny Botiče až na akropoli Karlova nedaleko zdejšího policejního muzea.

Bastion je součástí novoměstských hradeb - opevnění Prahy z doby Karla IV.

Změn se dočkají i zarostlé a nepříliš udržované svahy na úpatí hradeb v údolí. Nevzhledné keře a provizorní příbytky bezdomovců nahradí pěšiny vedoucí podél skal, bývalých viničních teras a stěn opevnění.

"Nyní zpustlé a narušené terasy budou postupně upraveny a zpřístupněny lidem," uvedla Melková. Vznikne tak jakási promenáda, kterou mají třeba v Nymburce.

Medici a přírodovědci se budou učit na zahradních terasách

Podobných úprav by se pak v budoucnu mohly dočkat i zmíněné svahy Albertova, které patří vysokým školám. Pokud se podaří plány architektů zrealizovat, vzniknou zde zahradní terasy, kde se budou studenti bavit nebo se učit v přírodě, což je jistě atraktivnější než sedět v posluchárně.