Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha opravila zpustlé barokní hradby. Láká na kávu a úžasné výhledy

  1:00aktualizováno  1:00
Na Karlově se již brzy otevře literární kavárna a kulturní centrum. Je to první stavba, kdy architekti využili a zpřístupnili pražské opevnění. Nově bude možné také chodit z Nuslí nahoru pěšky.

Opravený bastion se stane cílem procházek a nabídne i posezení u kávy, výstavy či plochy pro odpočinek. | foto: MF DNES

Dříve na tomto místě měli bojovat obránci barokní Prahy, teď tu budou sedět Pražané a popíjet kávu. Řeč je o barokním bastionu XXXI. U božích muk na Karlově nedaleko Nuselského mostu. Bastion je součástí novoměstských hradeb - opevnění Prahy z doby Karla IV.

Ačkoliv je zde ojedinělý výhled na Nuselské údolí a Vyšehrad, dlouho zanedbané místo s nedávno nalezenou kaplí U božích muk mnoho Pražanů nezná. A to chce radnice Prahy 2 změnit a lidi sem přilákat.

Kavárna nevyčnívá nad linii hradeb, je zapuštěná do země na původní barokní

Kavárna nevyčnívá nad linii hradeb, je zapuštěná do země na původní barokní horizont.

Právě v těchto dnech končí stavba literární kavárny se sálem pro pořádání různých výstav, kulturních programů či třeba uměleckých a studentských workshopů.

"Velký potenciál má i navazující travnatá plocha akropole bastionu, která umožní pořádat venkovní kulturní akce či umělecké instalace," načrtli plány autoři projektu Pavla Melková a Miroslav Cikán z architektonické kanceláře MCA atelier, jejichž návrh v roce 2007 zvítězil ve veřejné architektonické soutěži.

Tu vyhlásila právě radnice Prahy 2, která stavbu také financuje. Návštěvníci se prvního šálku kávy a jedinečného výhledu dočkají již letos v říjnu.

Ačkoliv je zde ojedinělý výhled na Nuselské údolí a Vyšehrad, dlouho zanedbané

Ačkoliv je zde ojedinělý výhled na Nuselské údolí a Vyšehrad, dlouho zanedbané místo s nedávno nalezenou kaplí U božích muk mnoho Pražanů nezná.

Samotná stavba kavárny se vyznačuje hlavně velkým panoramatickým oknem a "nadčasově" zvolenými materiály, jako je korodovaná ocel, pohledový beton, vše v kontextu se zdivem a materiály bývalé fortifikace - tedy opevnění.

"Nechtěli jsme, aby stavba vyčnívala nad linii hradeb, proto jsme ji zapustili do země na původní barokní horizont," vysvětlila architektka s tím, že nechali navážky odtěžit v celé ploše bastionu. Tak využili přirozený sklon terénu k vybudování několika výškových úrovní spojených schodišti.

Od Botiče po točitých schodech nahoru na Karlov

To však není všechno. "Kavárnička je pouze dílčí stavbou rozsáhlejší a dlouhodobé obnovy albertovských svahů. Horní část hradeb na Karlově třeba chceme propojit s parkem Folimanka, který je pod nimi," přiblížil záměr Prahy 2 zástupce starosty Václav Vondrášek. Mnoho lidí teď nejspíš napadne, jak to asi architekti provedou.

V dolní části zděného opevnění, v místě nalezených původních schodů ve skále, nedávno otevřeli průchod, který bude navazovat na točité schodiště. Tím pak lidé vystoupají téměř od hladiny Botiče až na akropoli Karlova nedaleko zdejšího policejního muzea.

Bastion je součástí novoměstských hradeb - opevnění Prahy z doby Karla IV.

Bastion je součástí novoměstských hradeb - opevnění Prahy z doby Karla IV.

Změn se dočkají i zarostlé a nepříliš udržované svahy na úpatí hradeb v údolí. Nevzhledné keře a provizorní příbytky bezdomovců nahradí pěšiny vedoucí podél skal, bývalých viničních teras a stěn opevnění.

"Nyní zpustlé a narušené terasy budou postupně upraveny a zpřístupněny lidem," uvedla Melková. Vznikne tak jakási promenáda, kterou mají třeba v Nymburce.

Medici a přírodovědci se budou učit na zahradních terasách

Podobných úprav by se pak v budoucnu mohly dočkat i zmíněné svahy Albertova, které patří vysokým školám. Pokud se podaří plány architektů zrealizovat, vzniknou zde zahradní terasy, kde se budou studenti bavit nebo se učit v přírodě, což je jistě atraktivnější než sedět v posluchárně.

Autor:Nejčtenější

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Z žalostného bytu v podkroví vytvořili vzdušný prostor pro rodinu

Osvětlení prostoru zajišťují velké žárovky zavěšené na trámech, nástěnná...

Ve splněný sen mladé rodiny se dvěma malými dětmi se proměnil žalostně vyhlížející podkrovní byt v Praze. Z garsonky se...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Další z rubriky

Vysokoškoláci v Praze získají skvělé bydlení, s grilováním i koly

V areálu najdou studenti také fitness centrum, venkovní sportovní hřiště a...

Největší projekt studentského bydlení vznikne v Praze v Holešovicích. Nabídne 529 apartmánů a také zajímavé služby,...

Vila ze železobetonu má i nábytek z betonu, ale také bazén na střeše

Železobetonová střešní deska na bocích plynule přechází ve fasádu. Ložnice jsou...

Dům na Costa Esmeralda, pár kilometrů od argentinského města Piramar, na první pohled vypadá, jako by sem spadl z nebe....

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Najdete na iDNES.cz