VIDEO: Na nejdražší parcele v Praze se po 47 letech začne stavět

  • 4
Luxusní hotel začne již brzy vyrůstat na poslední proluce ve středu pražské památkové rezervace. Nejdříve se však na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice objeví archeologové, kteří zde provedou rozsáhlý průzkum. Pak se začne stavět.

"Předběžně zahájení záchranného výzkumu odhaduji na jarní měsíce tohoto roku, tedy duben až červen, výzkum by mohl trvat přibližně sedm měsíců," sdělil vedoucí pražských archeologů z Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska.

Vzhledem k výsledkům předběžného průzkumu z loňského podzimu i výzkumu z roku 2007 očekávají odborníci významné nálezy.

Na pozemku se nyní provádějí přípravy, podle zástupce stavební firmy se dokončuje bourání těch částí budov, které byly v projektu určeny k demolici.

V Praze vyroste nový hotel

Pozemek v roce 2005 prodal magistrát za cenu 234 700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun. Majitel parcely vlastní i sousední památkově chráněný barokní palác a do stavby podle projektu ateliéru Znamení čtyř plánuje investovat miliardu korun.

Architekt Martin Tycar řekl, že investor pravděpodobně nebude měnit podobu projektu, který ateliér navrhl v roce 2008. "Stavební povolení bylo vydáno na tento projekt, pokud by v něm byly nějaké změny, museli bychom je řešit," uvedl.

Společnost Dittrich, která pozemek od města koupila, nenašla pro stavbu investora. Barokní palác i s prolukou využívanou jako parkoviště byly zastaveny ve prospěch PPF banky, loni šly do dražby s vyvolávací cenou 227,5 milionu korun.

Do projektu před časem vstoupil nový investor Petr Němec, někdejší zakladatel farmaceutické společnosti PharmaSwiss. Jeho zástupce Mirek Deneš sdělil, že investor nyní jedná s několika hotelovými řetězci, které by mohly hotel po jeho dokončení provozovat.

Investor nyní jedná s několika hotelovými řetězci, které by mohly hotel po jeho dokončení provozovat.

Pozemek prodal magistrát v roce 2005 za cenu 234 700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun.

Projekt už má několik let stavební povolení, tedy i souhlas pražských památkářů. Kritizoval ho Klub za starou Prahu. Podle něj je průčelí do Národní třídy objemově předimenzované a architektonicky nepříliš invenční a stavba si vyžádá "brutální zásah" do struktury Schönkirchovského paláce, který s prolukou sousedí.

V Národním památkovém ústavu se o podobě stavby diskutuje od roku 2002. "Diskuse nebyla vedena zásadně konfrontačním stylem. Zmíněný pozemek je stavební parcela a nikdy nebyla ze strany památkové péče zpochybňována legitimita jeho zastavění," řekl Ondřej Šefců z NPÚ. Podstatnější výhrady památkáři měli k rozsahu demolic v zadních traktech domu v Mikulandské, část požadavků podle něj investor respektoval.

Cenný historický objekt středověkého původu byl podle NPÚ poškozen novodobými zásahy na uliční fasádě, dvorním křídle i v interiérech. Rekonstrukce má podle NPÚ tyto změny v barokní podobě domu napravit, projekt zachová i původní urbanistický koncept včetně otevřeného prostoru dvora.

Proluka na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice se využívala jako parkoviště.

Parkování na Národní třídě

Na Národní třídě zanikne kvůli výstavbě nového hotelu zhruba třicet parkovacích míst. Nejbližší parkování v této lokalitě tak budou nabízet garáže Národního divadla na nábřeží.

Situace se zlepší patrně až po dostavbě komplexu budov Copa Centrum. Jeho podzemní garáže mají pojmout 250 aut (viz článek S ostudou Prahy je konec. Na Národní vyroste centrum s pasáží a parčík).

Historie proluky Národní a Mikulandská

V roce 1966 byly v místě dnešní proluky zbořeny dva domy, čp. 136-II a 137-II, které ve své historické uliční čáře vybíhaly o cca 6–7 metrů oproti sousednímu prvorepublikovému paláci Dunaj do ulice.

Jejich místo zůstalo dodnes volné i proto, že zbytková plocha parcel poté, co jejich bezmála polovina musela být obětována rozšířenému chodníku Národní třídy, byla pro jakýkoliv velkorysejší záměr v podstatě malá.

Využití polohou lukrativního stavebního místa zvažovaly lecjaké subjekty, studenti architektonických škol projektovali zástavbu parcely jako školní práce, ale žádné kroky ke konkrétní realizaci učiněny nebyly.

Teprve v roce 2005 byla parcela prodána městem Prahou soukromému subjektu za rekordní cenu 183 milionů. Investor navíc přikoupil sousední barokní palácový objekt orientovaný do Mikulandské ulice, tzv. Schönkirchovský dům čp. 135-II z let 1726–1734, a na podzim roku 2006 začal s památkovými orgány konzultovat studie novostavby.

Zdroj: Klub Za starou Prahu