Chaty se začaly stavět v roce 2009, před dvěma lety se podařilo dílo dokončit a...

Chaty se začaly stavět v roce 2009, před dvěma lety se podařilo dílo dokončit a od prosince roku 2012 jsou chaty v pronájmu. | foto: Zumthor Ferien Hauser

Architekt Zumthor postavil v Alpách skvělé horské chaty. Teď je pronajímá

  • 44
V malebné vesničce Leis, přímo nad kapličkou Svatého Jakuba, postavil slavný švýcarský architekt a pedagog Peter Zumthor trojici horských chat, ve kterých se bude každý cítit jako v ráji.

Jak má vypadat horská chata, aby neurážela, ba naopak formovala vkus, lahodila oku a navíc byla ještě komerčně úspěšná? Odpověď je jako od chytré horákyně. Postavte chatu jednoduše, ale přesto sofistikovaně. Moderně, ale přesto tradičně. Realizátorem této myšlenky je švýcarský rodák Peter Zumthor.

Právě atmosféra je podle známého tvůrce jedním z nejdůležitějších stavebních kamenů dobré architektury. K tomu přispívá kvalitní přirozené i umělé osvětlení, které vnímá potřeby a přání obyvatel nebo struktury materiálů. Forma pro něj není nejdůležitější, na hodnotovém žebříčku leží až za náladou, kterou má architektura emocemi do každodenního života vnést.

Horské chaty od Zumthora

Je nutné zapomenout na police obsypané dekoracemi a nekonečné řady přestylizovaných rádoby roztomilých doplňků. Špatným krokem je i urputná touha po srubu v místech, kde historicky nemá co dělat.

Kouzelnou horskou atmosféru lze skvěle vytvořit v jednoduchém a nenáročném interiéru. Nezapomeňte, že dokonalá příroda za okny vám hraje do karet.

V případě chat ve vsi Leis Zumthor nejvíce naslouchal emocím a představám své ženy Annalisy Zumthorové. Ta podlehla kouzlu pohádkového údolí švýcarského kantonu Graubünden, které láká návštěvníky a turisty k odpočinku už více než dvě století a rozhodla se pracovat a žít ve vsi Vals.

Může se hodit

Také chcete relaxovat v klidu na chatě nebo chalupě? Vyberte si z nabídky rekreačních objektů svoji oázu klidu na Reality.iDNES.cz.

Učarovala jí jasná obloha plná hvězd, čerstvý vzduch, klid a mír. Ve Valsu také leží jedna z nejznámějších staveb Petera Zumthora, termální lázně. Moderní kamenná stavba s množstvím intimních zákoutí je unikátním evropským relaxačním centrem.

Annalisa dlouho toužila po bydlení v klasickém historickém hrázděném domě, ale ani během dlouhého desetiletého čekání se jí nepodařilo žádný vhodný objekt v místě zakoupit nebo pronajmout. Proto ve chvíli, kdy se objevila nabídka na odkup pozemků v sousední o tři sta metrů výš ležící vísce Leis, ve které trvale žijí jen dvě rodiny, neváhala ani minutu.

Půvabná víska Leis datuje svou historii až do sedmnáctého století.

Dvoupatrové horské dřevostavby v prudkém alpském srázu malebné historické vesničky jsou čistě rodinným byznysem. Zumthorova manželka si moderní dřevěné chaty vysnila, sám architekt je navrhl a nechal vystavět. První z nich, horní stavení Oberhus, si rodina uchovala jako privátní sídlo pro sebe. Dvě další dolní stavení Unterhus a Türmlihus jsou určena k pronájmu.

Stavba započala v roce 2009, před dvěma lety se podařilo dílo dokončit a od prosince roku 2012 jsou chaty v pronájmu. O běžný každodenní provoz s ubytováním se stará jejich syn Jon Paulin Zumthor s manželkou Ninou.

Vůně borovicového dřeva, praskající oheň v krbu, bezpečná a ladná stavba, ze které dýchá ruční práce zkušených mistrů tesařů. Taková byla vize Annalisy Zumthorové. Stavby s klasickými sedlovými střechami a z poctivého masivního dřeva, které doplňují velké prosklené plochy, poskytují obyvatelům nekonečné výhledy na horské poetické scenérie.

Stavby Petera Zumthora

Sama majitelka Annalisa si na webových stránkách společnosti Welcome Beyond, prostřednictvím které si lze dům pronajmout, pochvaluje dokonalost výhledů do krajiny a vsi. Pokaždé se dokáže nadchnout pohledem na historickou kapličku, u které domy leží.

Větší z pronajímaných domů, Unterhus, má celkovou plochu sto padesát metrů čtverečních, novější a menší Türmlihus, má sice o dvacet metrů méně, ale zato se pyšní špičkovou saunou.

V domech se může ubytovat až pět osob, k dispozici jsou samostatné komfortní ložnice, společné prostorné obývací kuchyně a plně zařízené kuchyně, ve který jsou připraveny k okamžitému použití i typické švýcarské racletty.

Interiéry včetně originálních dřevěných umyvadel v koupelnách navrhl Peter Zumthor a vybavila je švýcarská firma Baltensweiler. Nábytek, svítidla a ikonické doplňky pochází z dílen italského designéra Antonia Citteria a Eera Saarinena.

Jednodenní pronájem celé chaty pro čtyři až pět lidí pořídíte v přepočtu za necelých sedm tisíc korun, v nejvytíženější sezóně se ale cena může vyšplhat na šestnáct tisíc korun.

, pro iDNES.cz