Horko v bytě je jako hodně nezvaný host

- Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný je věta, kterou si s oblibou mnohý jedinec stěžuje na deštivé, ale také parné léto. Zatímco déšť se do bytu nedostane (pokud se tam ovšem »nevlije« při záplavách), horko má neomylnou schopnost vloudit se jako zloděj naprosto všude. Možností, jak přežít v bytě bez úhony i v tropických vedrech, je naštěstí hned několik.

Všechno začíná už od samé dispozice bytu. Jednou z největších chyb je umístění kuchyně a ložnice do pokojů orientovaných na západ. Odborníci doporučují (samozřejmě pokud je to možné) mít okno ložnice na východní stranu, dětský pokoj na jih a obývací pokoj na jihozápad. Tam, kde je nezbytné ponechat obývací pokoj či kuchyni na západ, je možné si pomoci výraznějším zastoupením kovu a skla, případně kamene. Některým lidem z tohoto důvodu vyhovuje na podlaze dlažba, tak jak je to ostatně běžným zvykem v jižních zemích.

Chladí len i barva

Pozornost je třeba věnovat také barevnému ladění interiéru. Až o sedm stupňů Celsia si totiž můžete »opticky« snížit teplotu v místnosti pomocí studených barev (ale také zvýšit v případě teplých odstínů!). Není proto náhoda, že právě ložnice - doporučená teplota pro spaní je kolem 18 stupňů Celsia - mívají nejčastěji ladění do modra. Do ložnice pak patří na léto také jiné ložní prádlo - místo froté prostěradel jsou příjemnější chladivá lněná prostěradla, někdo ocení i saténové či hedvábné povlečení. Módní trendy v bytovém textilu tak dávají v posledních letech přednost »zimním« a »letním« variantám. To znamená, že se pro jarní a letní období používají studenější barvy, zatímco podzim a zima sahá po teplých tónech. Neznamená to však, že si musíte pořídit dvoje závěsy, na trhu jsou totiž i oboustranně potištěné tkaniny.

Účinná je venkovní ochrana

Horku v bytě je vždy lepší předcházet, proto je nutné zastavit neodbytné sluneční paprsky ještě před tím, než »vstoupí« do bytu. Za velmi účinné se pokládají předokenní žaluzie, které mohou být vybaveny i časovými a světelnými čidly reagujícími na změny teploty. Počítejte ovšem s tím, že tyto žaluzie stojí podle provedení kolem 1100 až 3500 korun za metr čtvereční. Dobře se osvědčují i termoizolační fólie na sklo, které zachytí 40 až 80 procent slunečních paprsků. Jejich cena se podle provedení a účinnosti pohybuje kolem 500 až 1500 za metr čtvereční, a to včetně instalace. V zimě navíc zadrží až 25 procent tepla, které by jinak »zmizelo« z místnosti. Jako nejúčinnější se osvědčily fólie, které se aplikují na vnější stranu okna, (první typy se totiž dávaly na vnitřní stranu skel). Novinkou z poslední doby jsou polymerové barvy zachycující až 99 procent slunečních paprsků. Odborníci je doporučují zejména na velké prosklené plochy, kde by bylo nutné nastavovat okenní fólie. Barvy samozřejmě nevytvářejí žádné spáry. Za metr čtvereční zaplatíte přibližně od 700 korun výše.

Závěsy, které nepropuštějí sluneční paprsky

Meziokenní rolety a hliníkové žaluzie slouží spíše jako účinná ochrana před světlem než před teplem. »V interiéru mohou dobře fungovat a také vypadat závěsy, na nichž byl použit materiál s označením black-out, který nepropouští světlo a odráží sluneční paprsky,« radí Alena Kuchtová z dekoratérského studia Anna & A, »musíte však počítat s tím, že nestačí pořídit si závěs odpovídající šířce okna. Až ráno vyvětráte a zatáhnete závěsy, aby vám do bytu nešlo zbytečně teplo, bude okno vypadat dobře jen tehdy, když si pořídíte alespoň dvojnásobnou šíři závěsů.« Ivan Kožešník z podniku Tiba doporučuje pečlivě vybírat: »Black-out se vyrábí tak, že se na rubovou stranu potištěných nebo barvených tkanin nanese takzvaný zátěr bránící pronikání světla, ale také hluku a tepla. Tyto materiály mohou stát kolem 180 až 350 korun. Na první pohled vypadají obdobně i materiály podstatně levnější, ale jde o takzvané dim-outy. Ty mají nános zátěru poloviční, a proto nejsou tolik účinné.«

O tom, jak si s nepříjemným vedrem v bytě umí poradit klimatizace, se dočtete příště.

Kolik stojí přibližně ochrana před sluncem pro místnost 20 m2 a s oknem 150 x 250 centimetrů

typ cena za m2/Kč cena celkem/Kč

předokenní žaluzie 1100 až 6000 4125 až 22 500
solární fólie 1875 až 5625
polymerové barvy 700 a výše 2625 a výše
závěsy blak-out 180 až 350 1350 až 2625

pozn.: u závěsů je třeba počítat s dvojnásobnou šíří

V místnostech orientovaných na západ a s velkými okny se často vyplatí použít do interiéru hodně skla a kovu, případně dlažbu na podlahu, protože jen závěsy nestačí