Horké léto: jak se neupéci ve vlastním bytě

  • 24
Panuje horké léto. Venku jsou třicetistupňová vedra a lidé ve špatně tepelně izolovaných domech trpí. Uvnitř je totiž stejné horko jako venku. Co dělat, aby se člověk neuvařil ve vlastním potu? Měl by se především postarat o okna a instalovat si klimatizaci nebo ochlazovače.
Největší potíže shorkem vbytech mají lidé, jejichž dům není vybaven kvalitní tepelnou izolací. Asi nejvíce se to týká panelových domů. Přitom dobře izolovaným domem sluneční záření, jež se opírá do fasády, hůře proniká a vzduch uvnitř neotepluje. Navíc kvalitní izolace ochrání dům také v zimě proti únikům tepla zevnitř ven.

Pozor na okna
Zateplit dům však není otázkou několika dnů, nýbrž měsíců. Co lze udělat ještě dříve, než horký vzduch promění byt v nesnesitelnou Saharu? Pozornost by se měla soustředit na okna. "Většina oken má čirá, obyčejná skla bez jakýchkoliv úprav, která působení tepla ze slunečních paprsků ještě znásobují. Přitom na trhu existují speciální skla se selektivní vrstvou, která dokážou snížit procházející teplo až na hodnotu 20 procent," říká docent stavební fakulty ČVUT Václav Hájek.

Tato skla nijak nebrání průniku světla do místnosti. "Je to sice určitá investice, protože speciální skla jsou dražší než obyčejná, avšak vyplatí se. Při plánované výměně oken bych to stoprocentně doporučoval," říká Hájek. Dodává však, že stačí tato skla nainstalovat jen na západní a jižní část domu. A co solární fólie, které se nalepí na stávající skla?

"Ty bohužel nemají takovou účinnost. Odhaduji, že dokážou zadržet maximálně dvacet procent záření," dodal. Avšak někteří výrobci uvádějí, že jimi vyráběné fólie mají účinnost mnohem vyšší. Nehledě na to, že tvoří i bezpečnostní prvek proti vloupání. Architekt Patrik Tichý také zmiňuje speciální plynné směsi v meziskelním prostoru. "Pro stanovení ideální kombinace by se však měl člověk obrátit na odborníka," říká.

Lepší jsou venkovní rolety
Další velmi dobrou ochranou proti slunečnímu záření je zakrytí oken. Účinnější je zatemnění zvenku, pomocí venkovních rolet, markýz či slunečníků. Clonění zevnitř nebo žaluziemi mezi skly má jen slabý účinek. "Vnější rolety zabrání dopadání slunečních paprsků na sklo. Tím se část z nich nezmění na teplo, což je ten největší problém," vysvětluje Hájek.

Vnitřní žaluzie sice zabrání průniku světla do místnosti, ale teplo, které prochází sklem, zastavit nelze. To se pak hromadí mezi oknem a roletou. Pokud je roleta tmavá, vzduch se ještě ohřívá a při dosažení určité teploty může okenní sklo prasknout.

Rozpohybování vzduchu v místnosti
Jednoduchým způsobem, jak snížit teplotu vzduchu v místnosti, je zatemněná okna pootevřít a vytvořit průvan. "Tato metoda však funguje pouze tehdy, jsou-li okna proti sobě," říká architekt Patrik Tichý. Také lokální větráky, ať už stolní nebo stropní, či větrací mřížky vzduch rozproudí.

Václav Hájek však oponuje: "Co se týká větrání - pokud je teplota menší venku než uvnitř, pak je to jistě účinné. To je patrné nejlépe večer, kdy teplota venku klesne o několik stupňů, kdežto v místnosti zůstává vyšší. Ale pokud je to naopak ­ venku je tepleji než uvnitř, vzduch v místnosti ještě ohřejete. A co větráky? Honíte jimi v pokoji horký vzduch, před kterým se chcete uchránit. Máte sice pocit příjemného vánku, ale nechladí. Je to spíš pro dobrý pocit, ale účinnost nulová," vysvětluje.

Nejlepší je klimatizace
Na čem se oba odborníci shodnou, je použití klimatizace. Ta je nejúčinnější metodou, jak bojovat proti horku. Na trhu je široký výběr od nejjednodušších mobilních klimatizačních jednotek přes nástěnné, parapetní až po složitá klimatizační zařízení s centrálním rozvodem chlazeného vzduchu.

"Je však nutné brát při nastavování parametrů zřetel na venkovní teplotu, aby především při odchodu z klimatizovaných prostor nedostal organismus teplotní šok, který může vést k onemocněním," říká Patrik Tichý.

Teplotní rozdíl by neměl být více než pět stupňů. Václav Hájek považuje klimatizaci za jedinou účinnou metodu. "Když je všude kolem vás vedro, jak chcete jinak zařídit, aby bylo v bytě dvacet stupňů? Jedině klimatizací. Ta vzduch nejen ochlazuje, ale ovlivňuje i jeho vlhkost a může měnit jeho iontovou skladbu," říká. Na trhu existují i takzvané ochlazovače, jejichž cena je velmi příznivá. Dají se pořídit již od 4000 korun.

Suchý vzduch horko zhoršuje
Kromě ochlazení je dobré vzduch zvlhčit. Teplý a suchý vzduch, který ještě ke všemu mírně proudí, vysušuje sliznice a může vést i k jejich zhoršené funkci. "Doporučuji použít v interiéru nějaký zdroj vlhkosti. Třeba jen vázy s řezanými květinami ve vodě, nebo raději více květin v květináčích, které zvlhčují, a navíc jejich zelená barva navozuje pocit nižší teploty," říká Patrik Tichý. Rovněž je možné pořídit si zvlhčovače.

Pro ty, kteří mají prostor a dostatek financí, je velice efektním řešením otevřená vodní plocha v interiéru či proudící voda po uměle vytvořené konstrukci. Takový architektonický prvek však musí být dobře a odborně navržen, aby nakonec nebylo zapotřebí použít vysoušeče, čímž by byl efekt zcela obrácený.


Metody účinného boje proti horku v bytě

STÍNĚNÍ

* Nejúčinnější je venkovní stínění pomocí stahovacích rolet, žaluzií nebo markýz.

* Méně účinné je vnitřní stínění - vertikální a horizontální žaluzie, vnitřní rolety nebo závěsy. Zabrání sice pronikání světla do místnosti, ale nezastaví teplo pronikající sklem.

ÚPRAVA SKEL

* Speciální skla do oken ­ velmi účinná metoda, dokáže zastavit až 80 % tepelné energie.

* Na běžná okenní skla se dají nainstalovat solární fólie, ale ty nejsou tak účinné jako speciální skla

KLIMATIZACE

* V dlouhotrvajících vedrech je nejlepší metodou. Vzduch v místnosti přefiltruje, ochladí, případně zvlhčí a obecně sníží teplotu.

* Poměrně finančně náročnou klimatizaci může nahradit i tzv. ochlazovač vzduchu, který se dá pořídit již od 4000 korun výše.

VĚTRÁKY

* Větráky, ať už stolní nebo stropní, účinné příliš nejsou. Sice vzduch v místnosti rozproudí, ale nijak ho neochladí.

* Větrání oknem je účinné, pouze když je teplota vzduchu nižší venku než uvnitř.




Jednoduchým způsobem, jak snížit teplotu vzduchu v místnosti, je zatemněná okna pootevřít a vytvořit průvan.