(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na souseda stížnosti neplatí. Pro něj jsem mrňavý, zrzavý, křivý bonzák

  • 188
Bydlím v paneláku, kde je všechno slyšet. Nově nastěhovaný soused, kterému je 85 let, dělá v noci neuvěřitelný nepořádek a hluk. Nejhorší je to mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Městská policie nekoná a já jsem již naprosto zoufalý, píše čtenář do seriálu Sousedské války.

Soused porušuje noční klid hlučným sledováním televize, posloucháním magnetofonu i stěhováním nábytku. Dotyčný sice bydlí ve vedlejším bytě o patro výše, přesto je jím působený hluk slyšet.

Mnohokrát jsem se obrátil na městskou policii, přijela hlídka, zdvořile dotyčnému domluvila, vyslechla si jeho bezobsažné plácání, jako že je po jednom infarktu a já jsem mrňavý, zrzavý, křivý bonzák, ovšem žádný posun se neodehrál.

Hlídka vždy odjela, možná sepsala úřední záznam na služebně a to je vše. K uložení blokové pokuty či postoupení věci dále nedošlo. Soused narušuje klid v nočních hodinách neustále.

Jsem epileptik a potřebuji kvalitní spánek. Toho se mi bohužel nedostává. Opravdu jsem již naprosto zoufalý a nevím, co si počít, protože kompetentním orgánům v naší zemi chybí patřičná vůle nastolit pokojný stav.

Vše se řeší jen domluvou, nesahá se k represivním opatřením jako pokuta či neprodloužení nájemní smlouvy, resp. okamžité vystěhování dané osoby. Tak nevím, zda při liknavosti městské policie nebo úřednice správy nemovitosti v případě jiného obtížného souseda má smysl obracet se na městský úřad, zda podat civilní žalobu, zda vzít pětimetrové lano a jít se oběsit anebo prostě čekat, až dotyčný skoná. Je to totální bezmoc.

Zajímala by mě vaše rada, zda a jak lze hájit zájmy slušného člověka, který nikdy neporušoval noční klid, dokonce ani ve dne neobtěžuje své okolí zvuky, pachy, má čistý trestní rejstřík a nedopustil se přestupku.

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Mgr. Hana Grinacová, advokátka

Postup, který tazatel zvolil, tedy přivolání městské policie, považuji za správný. Jednání souseda zřejmě naplňuje znaky přestupku proti veřejnému pořádku dle ust. § 5 odst. 1 písm. d) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích v platném a účinném znění.

To proto, že soused ruší noční klid v domě. Policejní orgán může příkazem na místě uložit rušícímu sousedovi jak napomenutí, tak pokutu. Tu však pouze za předpokladu, že soused souhlasí se zjištěným stavem věci, s právní kvalifikací skutku, s uložením pokuty a její výší a s vydáním příkazového bloku.

V případě, že policejní orgán dojde k závěru, že jednání souseda naplňuje znaky přestupku a věc nevyřídí na místě, měl by věc předat k projednání městskému úřadu.

Pokud není oznamovatel s postupem městské policie spokojen, má možnost podat do šesti měsíců od právní moci příkazu příslušnému městskému úřadu podnět k provedení přezkumného řízení příkazu na místě. Je možné případně podat také stížnost na oddělení kontroly a stížností městské policie, případně vedoucímu městské policie.

Vtipné sousedské vzkazy

Na domovních nástěnkách a vchodových dveřích se objevují sousedské vzkazy...
Další vzkaz od souseda básníka

Odolaly nástupu e-mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách a vchodových dveřích. Magazín DNES vytvořil typologii sousedů, kteří je vyvěšují.

Napomenutí či pokutu příkazem na místě může za přestupek proti veřejnému pořádku uložit také Policie České republiky. Oznamovatel tak může v případě dalšího rušení nočního klidu zavolat Policii České republiky namísto městské policie s tím, že pokud s postupem Policie ČR nebude souhlasit, i zde může podat podnět k zahájení přezkumného řízení, příp. podat stížnost odboru vnitřní kontroly příslušného krajského ředitelství Policie České republiky. Nechce-li se tazatel po předchozí zkušenosti spoléhat na jednání policie, může také sám podat městskému úřadu podnět k zahájení přestupkového řízení proti sousedovi.

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník dále umožňuje podat vůči sousedovi žalobu, kterou se rušený soused může domáhat, aby byla rušícímu sousedovi soudem uložena povinnost zdržet se hluku s tím, že pokud bude tato povinnost uložená soudem porušována, je vykonavatel oprávněn rušícímu sousedovi uložit pokutu za nesplnění stanovené povinnosti. Právní řád nabízí rušeným sousedům obranu.

Nicméně situace může být přivolanými strážníky nesprávně vyhodnocena. Doporučuji proto podněty zesílit, domluvit se na společném postupu s dalšími sousedy a jednotlivé možnosti obrany kombinovat tak, aby bylo ze strany tazatele orgánům veřejné správy jasně deklarováno, že jednání souseda skutečně není v pořádku, narušuje soužití v domě a je nutné je řešit.

Kristýna Řezáčová, manažer kanceláře RE/MAX Anděl

Problémy sousedského soužití a bezohledného chování jsou bohužel čím dál tím častějším problémem. Setkávám se s tím ve vlastní praxi. Bohužel, v mnoha případech je jednání složité a často se ukazuje, že nejvíce efektivní cestou je osobní domluva, případně tlak všech ostatních sousedů směrem k jedinému, problematickému sousedovi.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Pro uvedený případ je hledání cesty ještě složitější. V podstatě neexistuje žádná jednoduchá rada ani návod, jež by to jednou pro vždy vyřešily. Jediné, co můžete dělat při každém takovém „rušení nočního klidu“, je volat městkou policii nebo Policii ČR a nechat zjednání nápravy na nich.

Policie může sousedovi udělit pokutu, nebo situaci na místě řešit domluvou. Další variantou je zkusit se s pánem potkat a v klidu bez emocí mu vysvětlit, jak moc vám to vadí a požádat ho, zda by nezkusil chovat se méně hlučně. Další možností je uskutečnit toto setkání i za přítomnosti dalších sousedů. Tento zvýšený tlak by mohl pomoci řešit věci smírnou cestou.

Sousedskou žalobu v tomto případě nedoporučuji. Soud by se táhl zřejmě dlouho a po podání žaloby je pravděpodobné, že by nepřizpůsobivý soused schválně svůj tlak ještě zesílil. V této cestě nevidím řešení. To už bych raději doporučila zauvažovat o změně bydlení.


Sousedské války