Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní město nabízí zdarma nové byty

  10:19aktualizováno  10:19
Zaplatit za byt v Praze milion korun a dalších dvacet let splácet hypotéku, nebo dostat byt zdarma a platit měsíčně pár tisícovek nájem? Obě možnosti v metropoli existují.

U první varianty musí mít zájemce o byt pouze dostatek peněz a pak už jen stačí listovat nabídkami realitních kanceláří. V druhém případě hrají roli spíše různá kritéria, při losování o smlouvy i náhoda - jde o byty města nebo městských částí.

Každá velká městská část ročně nabízí desítky i stovky volných bytů a liší se způsob jejich nabídky i délky pronájmu. I když v množících se případech opět přicházejí na řadu peníze, stále se dá sehnat byt za cenu, kterou mnozí lidé mohou závidět.

Za prosinec pět set bytů
V minulém týdnu městská rada rozdělila zhruba pět stovek bytů, z toho přes tři sta mezi městské části. Nájem je v nich daný. Padesát pět až šedesát korun za metr čtvereční měsíčně. V případě bytu o velikosti 80 metrů tak člověk zaplatí 4400 až 4800 korun za měsíc.

"V tomto případě bytů z magistrátní výstavby jde o nájemné věcně usměrňované. V případě bytů třetí městské části se pak jedná o regulované nájemné, to znamená 37 korun za metr a měsíc," uvedl zástupce starosty Michal Kucián. Za byt městské části už zmíněné velikosti tak člověk zaplatí dokonce jen 2960 korun.

Ročně přitom v Praze 3 podle Kuciána přidělí zájemcům zhruba stovku bytů, většinou na dobu určitou. Ovšem s pravidlem převedení smlouvy na dobu neurčitou, pokud nájemce řádně plní své povinnosti.

Postupují při výběru zájemců, kterých je nyní 2800, podle pořadí v nějakém seznamu? "Ne, seznam ve smyslu pořadníku neexistuje. Rozhodující jsou především kritéria sociální potřebnosti, podle kterých se posuzují jednotlivé žádosti individuálně," podotkl Kucián.

Byt v Praze 3 se však dá získat i ve výběrovém řízení. "Jedná se výhradně o plně

Jak člověk může zadarmo sehnat byt v Praze

Praha 3
- rozhoduje navržená výše měsíčního nájmu
- ročně pronajme městská část zhruba 100 bytů
1. byty s regulovaným nájemným 37 korun za metr měsíčně, v případě bytů z magistrátní výstavby 55 až 60 korun, rozhodující jsou především kritéria sociální potřebnosti a žádosti jsou posuzovány jednotlivě
2. byty pro výběrová řízení, lidé v soutěži nabízí měsíční nájem až ve výši nad 150 korun za metr měsíčně

Praha 4
- rozhoduje navržená výše prvního nájemného
- ročně pronajme městská část v průměru kolem 175 bytů
1. při výběrovém řízení je důležitá výše nabídky nájemného za první měsíc, cena nájemného se pak pohybuje v rozmezí 40 až 80 korun za metr měsíčně, u bytů pro sociálně potřebné je nájem nižší
2. pronájem bytů sociálně potřebným řeší jednotlivě (evidence žadatelů je vedena pouze u bytů pro sociálně potřebné - v současné době zhruba 50, dále je vedena evidence žadatelů o poskytnuté bytové náhrady - v součastnosti zhruba 150)

Praha 5
- rozhoduje los
- v loňském roce bylo pronajato 38 sociálních bytů a 27 bytů za smluvní nájemné
- pokud se nejedná o kritickou sociální situaci, je možné byt získat v nabídkovém řízení za smluvní nájemné: u zrekonstruovaných bytů rozhoduje výše nabídnutého nájemného, u bytů které vyžadují větší opravy nebo na kterých vázne dluh, je nájem předem stanoveno obvykle na 100 korun za metr měsíčně (o nájemci rozhoduje los)
- v současné době eviduje Praha 5 přes 1300 žadatelů o byt

(Poznámka: Jedná se pouze o vybrané městské části pro příklad)

vybavené byty I. kategorie na hlavních třídách. Dosahujeme zde nabízených částek nad 150 korun za metr měsíčně," dodal. Osmdesát metrů bytu by se v takovém případě vyšplhalo na dvanáct tisíc korun.

Pořád je to však při srovnání s nabídkou realitních kanceláří většinou méně, než kolik by člověk zaplatil v bytě s tržním nájemným. Realitní kanceláře nabízejí byty 3+1 v Praze 3 kolem patnácti tisíc, více se jich objevuje v nabídce kolem 20 tisíc korun za měsíc. Výběrové řízení je jednou z možností, jak získat byt také v Praze 4.

"Výše nájemného u bytů do výběrového řízení se pohybuje s ohledem na lokalitu a technický stav bytu v rozmezí od 40 do 80 korun za metr měsíčně, u bytů pro sociálně potřebné je nájem nižší," uvedla úřednice z bytového odboru, která si nepřála zveřejnit své jméno.

U pronájmů formou výběrového řízení komise přihlíží především k výši nabízeného nájemného za první měsíc nebo k celkové výši nabídky na odkup pohledávek s příslušenstvím, které je žadatel ochoten odkoupit.

Za posledních pět let radnice Prahy 4 přidělila každý rok průměrně 176 bytů. "Zpravidla se jedná o nájem na dobu neurčitou. Doba určitá se uplatňuje u bytů pro sociálně potřebné a ve výjimečných případech, například poskytnutí bytu v rámci mimořádných událostí," podotkla úřednice.

2+1: kdo dá víc?
Na internetových stránkách Prahy 2 v současné době "visí" nabídka na pronájem téměř stometrového bytu u náměstí Míru. Byt však vyžaduje úpravy za zhruba 90 tisíc korun, které provede budoucí nájemce.

Při rozhodování o jeho výběru přitom majetková komise a rada městské části přihlédnou především k nabídce výše nájemného bez služeb, také věrohodnosti této nabídky - například dokladem o příjmu. Nájemní smlouva pak bude uzavřena na dobu určitou pět let, vždy s možností prodloužení o stejnou dobu.

Podobně to funguje i v Praze 6, kde tímto způsobem pronajmou desítky bytů ročně. Vždy se jich v nabídce objeví více najednou, naposledy se to na podzim týkalo osmnácti bytů. Největší zájem je přitom ve výběrových řízeních podle mluvčího radnice šesté městské části Martina Šalka o byty 2+1 nebo 3+1 od šedesáti metrů čtverečních.

"Lidé za ně platí od sedmi a půl tisíce korun třeba za byt na sídlišti Dědina po nějakých jedenáct tisíc za byt v Dejvicích," nastínil mluvčí výši částek, které jsou lidé za byty ochotni nabídnout.

Neplatiči nájmu se už kvůli smlouvám úřadu nevysmějí

Člověk nemusí "mít v kapse" ani desetikorunu, a přitom má šanci získat od města byt. Ředitel magistrátního bytového odboru Vladislav Dykast říká, že jenom v letošním roce jich rozdělili přes jedenáct set. Jednou z podmínek přitom je, že zájemce musí pouze prokázat schopnost nájem platit.

Co má udělat člověk, který se chce nastěhovat do městského bytu s nájmem do 60 korun za metr čtvereční měsíčně?
Žádost o pronájem bytu podávají zájemci v místě trvalého bydliště. Tam se také mohou seznámit s podmínkami pro přijetí žádosti o byt, které byly schváleny radami těchto městských částí. Městské části využívají pro vyřízení jejich žádostí jednak průběžně uvolňované obecní byty v domech, které jim byly svěřeny městem, kde může být nájemné ještě nižší, jednak byty z nové výstavby.

Kontrolujete, jakým způsobem městské části s novými byty naloží?
Dělají to podle svých zásad, do kterých magistrát nemluví. Posílají nám však návrhy na uzavření smluv a my ještě kontrolujeme, jestli je třeba zájemce schopen za byt platit, a také jestli je to vhodné.

V jakém smyslu?
Aby se do stometrového bytu nenastěhovala třeba jedna žena s dítětem. Jinak od toho, komu se byt pronajímá, jsou úředníci na městských částech.

Nemůže dojít k nějakému nekalému pochybení? Dát třeba někomu byt ze známosti?
Proto je všude několik kontrol komise, odbor, rada. Je to práce těžká, žadatelů je zatím stále víc než možností je ubytovat.

Máte jistotu, že byt nezíská člověk, který ho nepotřebuje?
Každý žadatel projde sítem na městské části. U nás musí vyplnit čestné prohlášení, že není nájemcem nebo vlastníkem dalšího bytu. To, že má třeba chatku u Berounky, neznamená, že nedostane byt.

Stává se, že se lidé snaží podvádět?
Jsou to ojedinělé případy. Odhalení je vždy otázkou času.

Na jak dlouho se uzavírá smlouva u městských bytů?
Většinou na dva roky s možností prodloužení až na sedm let. Pokud nájemce plní své závazky, které mu vyplývají ze smlouvy, je to vlastně automatické a nemusí se obávat toho, že se najednou ocitne na ulici. A stejná situace je i po těch sedmi letech. Je to pro město taková pojistka proti případným neplatičům nájemného.
(MF Dnes, dav)

NOVÉ BYTY NA ČERNÉM MOSTĚ. Byty s nájmem padesát pět korun za metr čtvereční měsíčně bude město pronajímat především v nové zástavbě na Černém Mostě v ulicích Brixova, Ocelkova, Hlaďova a Arnošta Valenty.

NOVÉ BYTY NA ČERNÉM MOSTĚ. Byty s nájmem padesát pět korun za metr čtvereční měsíčně bude město pronajímat především v nové zástavbě na Černém Mostě v ulicích Brixova, Ocelkova, Hlaďova a Arnošta Valenty.

NOVÉ BYTY NA ČERNÉM MOSTĚ. Byty s nájmem padesát pět korun za metr čtvereční měsíčně bude město pronajímat především v nové zástavbě na Černém Mostě v ulicích Brixova, Ocelkova, Hlaďova a Arnošta Valenty.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Moderátor Pavel Cejnar si postavil svůj sen: dům pro rodinu pod hradem

Pavel Cejnar si z každého natáčení pořadu Jak se staví sen odnášel nějakou...

Pavel Cejnar vešel do povědomí veřejnosti, když coby veselý moderátor vnášel humor a nadsázku do televizního pořadu Jak...

Najdete na iDNES.cz