Havárie v domě: volejte odborníky!

  • 1
V domech i bytech je mnoho rozvodů a zařízení, které mohou najednou vypovědět službu. V lepším případě se ucpe odpad, v horším se porucha změní přímo v havárii - z prasklého vodovodního potrubí tryská voda, ze zásuvek elektrického proudu šlehají plameny, do objektu uniká plyn. Co v kritických okamžicích dělat? Uzavřít hlavní přívod a hledat odbornou pomoc.
Každý obyvatel domu se čas od času může setkat s havárií vody, elektřiny nebo plynu. Jan Schánělec ze Záchranné technické služby se sídlem v Praze, která se zabývá právě řešením těchto havarijních stavů, varuje: "V žádném případě by se do oprav havarijních stavů neměli pouštět sami obyvatelé bytů nebo domů. Zaprvé je to nebezpečné a zadruhé mohou způsobit víc škody než užitku. Kutilství se v tomto směru rozhodně nevyplácí."

V jednom může být i laik prospěšný. Když například voda stříká ze zdi, je nutné v první řadě uzavřít hlavní přívod. Stejně tak u elektřiny je třeba odpojit hlavní jistič. Pokud to však z nějakého důvodu nejde - je za dveřmi, které se nedají otevřít, nebo by to bylo nebezpečné - lze zavo- lat i hasiče nebo policii.

Záleží na místě, kde se havárie stala
Kdo má havárii odstranit? Záleží na tom, v jakém místě se stala. Pokud například praskne voda přímo v domě, nemá smysl se domáhat pomoci u vodáren. Tam totiž v takovém případě nepochodíte. Stejně tak je to i s elektřinou. Odpovědnost za škody rozvodných závodů i vodáren končí totiž přímo u domů - tedy u elektroměrů nebo vodoměrů. "Pokud ale někde stříká voda ze silnice nebo z chodníku či hydrantu, je to rozhodně naše záležitost a lidé by pak měli volat přímo na náš dispečink," říká Lenka Štíbrová, tisková mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací.

"Když je to problém přímo v domě, je to spíš záležitost pro instalatéra." Člověk se ovšem může ocitnout v nouzi, kdy neví, kam se obrátit havárie se stane v noci nebo o víkendu. I v tomto případě může podle Štíbrové zavolat na vodárenský dispečink, ale... "Naši dispečeři mohou v těchto případech pomoci alespoň radou, znají totiž čísla na havarijní servisy či na specializované firmy," informuje.

Stane-li se havárie během všedního dne, je nejvhodnější zavolat přímo specializovanou firmu. Pokud to přijde o víkendu, ve svátek nebo v noci, potom kontaktujte havarijní servisy.

U plynu hrozí výbuch
Za velmi nebezpečnou havárii je považován únik plynu. Ten především při manipulaci s otevřeným ohněm může způsobit výbuch. V tomto případě je třeba ihned zavřít hlavní přívod plynu a volat na havárie nebo přímo do plynárny. Všech osm hlavních dodavatelů drží čtyřiadvacetihodinové služby na čísle 1239 a do několika minut je schopno být přede dveřmi domu.

"Po zatažení hlavního uzávěru plynu je nutné prohlédnout, zda jsou uzavřeny i armatury u každého plynového spotřebiče," říká tiskový mluvčí Jihomoravské plynárenské Stanislav Plachý. "Pokud se příčina úniku plynu nedá zjistit, je třeba ihned volat plynárny. Vystupuje-li pach plynu z místností, které nejsou běžně dostupné, je nutné vyrozumět i policii a hasiče, kteří mají právo zajistit přístup," pokračuje Plachý. Stejně jako jiní odborníci, i on varuje před snahou opravit si poškozenou věc sám.

Kdo zaplatí opravy?
Plynárny mají stejně jako vodárny nebo elektrorozvodné závody odpovědnost pouze za škody na hlavních řadech. "Po vstupní hranu hlavního uzávěru plynu hradí opravy plynárna. Od hlavního uzávěru dále, tedy na vnitřní instalaci, platí opravy majitel nemovitosti sám," upřesňuje Plachý. Jan Schánělec ze Záchranné technické služby říká, že plynárny škodu v domě či bytě zpravidla přímo neopraví.

"Přijedou, zjistí, odkud plyn uchází, případně uzavřou hlavní přívod. Ale na opravu jako takovou si musí majitel sehnat specializovanou firmu, která mu dá vše opět do pořádku. Nebo může rovnou volat některou z havarijních služeb." Pozor však na znovuspuštění plynu. Pracovníci firmy musí nejdřív obejít byty a zjistit, zda jsou všechny plynové spotřebiče vypnuté. V té době musí být alespoň jedna osoba doma. Až po této zevrubné kontrole je možné plyn opět spustit.

Co dělat při úniku zemního plynu

* Ihned otevřít všechna okna a dveře, intenzivně větrat.

* Uzavřít uzávěry plynoměrů nebo hlavních uzávěrů ve sklepě.

* Do místností, v nichž byl zjištěn únik zemního plynu, nevstupovat s otevřeným plamenem nebo elektrickou svítilnou.

* Nezapalovat zápalky nebo zapalovače.

* Nemanipulovat s elektrickými spínači a s elektrickými spotřebiči.

* Nevytahovat elektrické zástrčky.

* Nepoužívat elektrické zvonky a telefony (včetně mobilních).

* Nepoužívat výtahy.

* Nekouřit.

* Nespoléhat na vlastní čichový smysl, nýbrž přivolat další osoby.

* Poruchu nebo poškození plynových zařízení sami neodstraňovat.

* I zcela slabý únik zemního plynu by měl být ohlášen na nepřetržitou havarijní a poruchovou službu plynáren 1239.

Kolik zaplatíte za opravu havárie

Ucpaný odpad (umyvadlo, klozet, vana...) 1500 až 2000 Kč

Prasklé vodovodní potrubí 1200 až 1600 Kč
Elektroopravy (výměna pojistek, oprava elektrospotřebiče) 1000 až 1200 Kč

Zásah v případě úniku plynu, oprava kotle 1500 až 2000 Kč

Otevření zabouchnutých dveří 900 Kč

Zasklení rozbitého okna (160 x 80) 1200 Kč

Poznámka: Uvedené ceny jsou bez materiálu a platí pro havarijní výjezdy. V případě práce nehavarijního charakteru je cena nižší přibližně o třetinu.


Důležité kontakty

Hasiči 150

Záchranná služba 155

Policie 158

Osm hlavních dodavatelů plynu (Severomoravská, Západočeská, Středočeská, Pražská, Jihomoravská, Východočeská, Jihočeská a Severočeská plynárenská) linka 1239

Když například voda stříká ze zdi, je nutné v první řadě uzavřít hlavní přívod.