Ročně bude nutné vybavit hasicími přístroji nebo hlásiči až sto tisíc rodinných domků a bytů.

Ročně bude nutné vybavit hasicími přístroji nebo hlásiči až sto tisíc rodinných domků a bytů. | foto: Profimedia.cz

Hasicí přístroj v každé novém domě

  • 43
Chcete stavět dům? Počítejte s tím, že od 1. července si do něj kvůli nové vyhlášce musíte pořídit hasicí přístroj a požární hlásič.

Nová "požární" vyhláška. Co se podle ní změní? 
čtěte ZDE

Vyplývá to z nové vyhlášky, kterou připravilo ministerstvo vnitra. Nová povinnost se týká všech domů, které se začnou projektovat po 1. červenci (to je datum, kdy vyhláška začne platit).

Ale na hasicí přístroj budou muset myslet i lidé, kteří se pustí do významné opravy či přestavby staršího domku. Například ti, kdo přistavují část domu, celkově ho rekonstruují nebo spojují více pokojů v jeden. Jde tedy vždy o úpravy, na které je potřeba povolení od stavebního úřadu.

Ročně tak bude nutné vybavit hasicími přístroji nebo hlásiči až sto tisíc rodinných domků a bytů. Vyhláška jim předepisuje i typ hasicího přístroje: má označení A34. Stojí kolem tisíce korun.

Každý rok pak majitel domu musí zajistit revizi přístroje. Požární hlásič se dá pořídit od tří set korun a na rodinný domek do 150 metrů čtverečních stačí jeden. Těm, kdo vyhlášku nedodrží, bude hrozit pokuta.

Lidí, kteří právě kolaudují novou stavbu nebo mají starší rodinný dům a nechtějí jej významně opravovat, se nová vyhláška týkat nebude.

"Vyhláška přináší vyšší požadavky především u staveb určených pro bydlení. Právě při požárech v domácnostech zemřou ročně desítky lidí,“ vysvětluje mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. Důvodem zavádění tvrdší vyhlášky je také i snaha přiblížit se evropským standardům.

V novém bytě musí být povinně požární hlásič
Mění se však i podmínky pro nově postavené byty. V každém bude povinně požární hlásič. V případě, že jde o byt s plochou větší než 150 metrů čtverečních či byt mezonetový, je třeba pořídit hlásiče dokonce dva.

A ve společných prostorech, jako jsou chodby, sklepy nebo sušárny, bude muset být dvakrát tolik hasicích přístrojů, než je to nutné nyní. Místo jednoho na 400 metrů čtverečních podlahové plochy bude třeba jeden na 200 metrů.

Podle nové vyhlášky musí být hasicí přístroj také v každém odděleném garážovém stání. V případě otevřeného parkoviště pro více aut je třeba zachovat jeden přístroj na deset parkovacích míst.

Hasiči však naznačují, že s kontrolou budou v bytech a rodinných domech velké potíže. "Do bytů chodit nesmíme, jen do veřejných prostor,“ říká Ivo Mitáček, mluvčí hasičů Zlínského kraje.

Pokuta může přesto přijít. A to v případě, že v bytě či rodinném domku vypukne požár a hasiči zjistí, že tam nebylo povinné vybavení. "Pokud se to stane, mohou hasiči udělit pokutu až 20 tisíc korun,“ říká Petr Kopáček.