Hanspaulka je synonymem pro nejlepší adresu

Zdálo by se, že o nové vily za desítky milionů korun na pražské Hanspaulce budou mít zájem především cizinci s naditou peněženkou. Opak je však pravdou - většinu z prodaných domů ve funkcionalistickém stylu vlastní Češi. Proč? Protože právě pro Čechy je Hanspaulka synonymem pro nejlepší adresu.

„Hanspaulka je pojem nejen v Praze, ale v celém Česku. Je jen jedna. Jenže tento význam má právě jen a jen pro Čechy. Cizinci si vybírají své bydlení podle jiných kritérií. Historické kořeny, pocit výjimečné čtvrti, to jim celkem nic neříká,“ vysvětluje Lukáš Čepelka z developerské společnosti ING Real Estate Development, která nový rezidenční projekt buduje.

A dodává, že celá jedna třetina kupujících pochází přímo z Hanspaulky. „Lidé, kteří tam vyrůstali, nechtějí nikdy pryč. Hanspaulka je pro ně nejen jedinečná, ale i jediná adresa, na které chtějí bydlet,“ říká developer.

Inspirace třicátými léty
Rezidenční projekt 45 domů, který sestává z 13 samostatných vil a 16 dvojdomů s užitnou plochou od 219 m2 do 700 m2 a zahradami od 290 m2 do 855 m2, se nese v duchu architektury bydlení 30. let 20. století. Začal se stavět loni na jaře, dokončen bude v polovině příštího roku.

Nachází se v lokalitě lemované ulicemi Na Míčánce, Na Klimentce, Na Kotlářce a Šáreckou, v sousedství kolonie Baba. Autorem obytného komplexu je architektonická společnost Atelier 8000. A právě sousedství kolonie Baba, což je nejčistší ucelená programová realizace funkcionalistického bydlení v Evropě, bylo podnětem pro stanovení celého urbanistickoarchitektonického konceptu nové rezidenční čtvrti.

Základními výrazovými prvky nových vil a dvojdomů jsou kompozice průniků jednoduchých kubistických objemů a barevných ploch (výrazná žlutá, červená a modrá), které dotvářejí vzhled obytného komplexu. Architektonický výraz jednotlivých domů je inspirován českou modernou 30. let 20. století a holandským hnutím de-stijl.

Navrhované domy mají většinou dvě nadzemní patra se třetím ustupujícím podlažím, plochou střechou a terasami. Do svažitého terénu jsou osazeny tak, aby maximálně respektovaly stávající geomorfologii pozemku. Komplex je charakteristický také jednotným pojetím uličních systémů.

„Jediné dva domy A3 a A4 budou jiné, postavené ve stylu té nejmodernější architektury 21. století. Půlkruhovité budovy z betonu a skla, které navrhl architekt Fiala, ještě ozvláštní speciální nerezová síť na fasádě, která „ledový“ vzhled těchto dvou staveb zjemní,“ řekl Lukáš Čepelka.

Pohled do interiérů
Vzhledem k tomu, že samostatná vila na Hanspaulce vyjde na 48 milionů korun, polovina dvojdomu na 19 milionů korun, nikoho asi nepřekvapí, že také interiéry jsou zařízeny poněkud jinak, než je tomu u standardnějších pražských projektů - už jen proto, že většinou stejně vnitřní pojetí řeší každý majitel domu sám se svým architektem. Výjimkou nejsou ani tak luxusní zařizovací předměty jako speciální vany z jednoho kusu mramoru za několik set tisíc korun a podobně.

V rodinných a bytových domech budou zhotoveny podlahy a schodiště z exotického dřeva merbau, budou vybaveny dřevěnými lakovanými dveřmi a okny, kvalitními obkladovými materiály v koupelnách a na toaletách, zařizovacími předměty značek Villeroy & Boch a Hansgrohe.

Samostatné vily budou mít obývací pokoj s kuchyňským koutem a 5 ložnic, z nichž jedna velká ložnice sousedí se samostatnou koupelnou, 4 menší ložnice pak se dvěma koupelnami, a samozřejmě nebude chybět ani pracovna. V suterénu vily pak bude dvojgaráž, technická místnost a sklep.

Polovina dvojdomu sestává opět z obývacího pokoje s kuchyňským koutem, ložnice jsou ale tentokrát čtyři, přičemž velká má opět samostatnou koupelnu, další koupelna bude pak u dvou menších ložnic a jedna menší ložnice bude mít opět samostatnou koupelnu. V suterénu bude opět dvojgaráž nebo garáž, technická místnost a sklep.

Celá čtvrť Hanspaulka je pojmenována po Hansi Paulovi Hippmanovi, který si zde v roce 1773 nechal vystavět barokní zámeček. Vzhledem ke svému umístění a členitosti svažitého terénu skýtá projekt překrásný výhled na Prahu 6 i na Pražský hrad.

Vizualizace projektu obytného komplexu Hanspaulka

Vizualizace projektu obytného komplexu Hanspaulka

Vizualizace projektu obytného komplexu Hanspaulka

Vizualizace projektu obytného komplexu Hanspaulka

Vizualizace projektu obytného komplexu Hanspaulka

Vizualizace projektu obytného komplexu Hanspaulka

Vizualizace projektu obytného komplexu Hanspaulka