Grilovací sezona právě startuje

  • 24
Začíná sezona grilování. V teplých měsících patří tento způsob přípravy jídla k nejoblíbenějším. Je spojen s příjemným posezením na zahradě nebo na terase. Jaký gril si pořídíte, je na vás.

Grilovat můžete maso, ryby i zeleninu. Jaké máte možnosti umístění grilu či krbu, jaká je frekvence jeho využití? Dáte přednost klasice, tedy grilování na dřevěném uhlí, nebo raději na grilu plynovém?

Moderní láva

Plynové grily s lávovými kameny jsou v posledních letech stále oblíbenější. Jejich velkým kladem je čistý provoz bez kouře. Navíc je velmi jednoduché i jejich používání. Lávové kameny se zahřívají plynovým hořákem a rychle absorbují teplo.

Výsledkem je stejný žár jako u grilů na dřevěné uhlí. Výhodou lávových kamenů je jejich porézní povrch, který vstřebává odkapávající tuk. Díky tomu nedochází k hoření a vzniku škodlivin. Kromě toho mají kameny samočisticí schopnost.

Než začnete grilovat, zkontrolujte funkčnost trysek, hořáků a propanbutanového napájení z lahve či kartuše. Grily s plynovými kartušemi je možné používat i na terase.

Klasika: dřevěné uhlí

Klasikou však stále zůstává grilování na dřevěném uhlí. Jeho kouřové aroma totiž dotváří tu správnou atmosféru, bez které si někdo grilování neumí představit. Proto je tento typ grilů nejpoužívanější.

Grily na dřevěné uhlí se vyrábějí plechové a litinové. Ty druhé jsou sice těžší, ale mají delší životnost a lépe si udrží teplo.

Při výběru se zaměřte také na funkčnost grilu, jeho vybavení například madly, odnímatelnými rošty, odkládacími plochami či víkem, které je i ochranou proti větru. A samozřejmě nezapomeňte na estetickou stránku; ta je také důležitá. Pak už stačí jen pozvat přátele a může se grilovat.

Správná příprava

Pokrmy dávejte na gril zásadně, až bude uhlí dostatečně rozpálené, nikoliv však do plamenů. Jak silný má žár být? To záleží na typu jídla, které se bude připravovat. Když je uhlí řeřavě rudé, dosáhlo nejvyššího žáru.

„To je vhodná chvíle pro prudké opékání tenkých plátků masa nebo rybích filet,“ říká Vladimír Svoboda z cateringové společnosti Maximum Party Service. „Jinak se většina jídel griluje pouze na mírném žáru, tedy když jsou uhlíky pokryty silnou vrstvou popela. Když vyhasnou zcela, je vhodná doba na zeleninu a ovoce.“

A nezapomeňte také na to, že přímo nad dřevěným uhlím se grilují jídla s dobou přípravy do půl hodiny, například steaky. Déle se dělají například velké kusy masa, drůbež či zelenina. Ty proto naopak nepřipravujte přímo nad uhlím. Zvolíte-li gril s poklopem a zavřete ho, šíří se teplo po celé ploše a cirkulující horký vzduch opéká pokrm rovnoměrně ze všech stran.

10 rad jak správně grilovat

1. Grilujte raději na dřevěném uhlí místo klasického dřeva

2. Nezapomeňte jídlo potírat olejem

3. Volte nerezovou grilovací mřížku

4. Kuře grilujte na otáčivém roštu

5. Maso nechte předem rozmrznout

6. Zvolte správný rošt

7. Ryby připravujte v alobalu

8. Pod maso dejte hliníkovou fólii

9. Používejte nerezové nářadí

10. Maso obracejte kleštěmi

Zahradní krby

Velký boom zažívají také zahradní krby, zvláště ty, které můžete koupit celé. Volit můžete mezi kovovým nebo prefabrikovaným z keramických dílců, a to s odkouřením z lehčené keramiky, s ocelovou či měděnou 'stříškou'. V hobbymarktech a u specializovaných prodejců jich najdete stovky typů.

Menší krby koupíte jako jeden kus, větší jsou složené z více částí. A také jejich montáž je jednoduchá a rychlá. Zvládnete ji i sami. Navíc krb na způsob stavebnice je možné v případě potřeby snadno rozebrat a přesunout na jiné místo. Ty zděné naopak tak snadno nepostavíte, zato však mají své nenahraditelné kouzlo.
Jako palivo se do krbů používá dřevěné uhlí, brikety či menší kousky dřeva.

Kde je vhodné místo

Máte vybráno? Tak teď už zbývá jen najít pro gril či krb na vaší zahradě to správné místo. I pro jeho výběr totiž platí určitá pravidla. Gril nebo krb by měl být snadno dostupný a obsluhovatelný. Myslete tedy na to, aby kolem nich byl dostatek prostoru a také dobrá přístupová cesta.

Nezapomeňte ani na místo pro stoleček či poličku, kde budete jídlo připravovat, mít uložené ochucovací prostředky či grilovací nářadí a další potřebné věci. A pokud bude blízko i tekoucí voda, je to místo takřka dokonalé.

                             Jak připravit gril:

* S lávovými kameny

Lávové kameny rovnoměrně rozmístěte na spodní rošt. Hořáky grilu pusťte na maximum a kameny nechte zahřát na správnou teplotu po dobu 10 až 15 minut. Po skončení grilování pak na pět minut lávové kameny opět nahřejte na maximální výkon, aby se vyčistily od zbytků jídla.

* Na dřevěné uhlí

Uhlíky nasypte na dno grilu do tvaru pyramidy a mezi ně vložte podpalovač. Uhlí nechte rozžhavit asi 45 minut. Pak ho rozhrňte po celé ploše grilu do výšky zhruba pět centimetrů. Po skončení grilování vždy gril dobře očistěte. A nezapomeňte ani na grilovací nářadí. Je důležité, aby bylo také čisté.

 

 

Grilování je stále oblíbeným způsobem přípravy jídla

Na grilu s plynovou kartuší můžete grilovat i na balkoně či terase.

Neobvyklý materiál terrakota uchovává dlouho žár, takže se výborně hodí k pečení

Neobvyklý materiál terrakota uchovává dlouho žár, takže se výborně hodí k pečení

Otevřený oheň v krbu z přírodního kamene dodá grilování to správné kouzlo

USTÁLENÁ KLASIKA - Grily na dřevěné uhlí zůstávají stále nejoblíbenější

,