Autorem zajímavého eko nápadu je mexický designér Ariel Rojo

Autorem zajímavého eko nápadu je mexický designér Ariel Rojo | foto: Profimedia.cz

Geniální nápad. Toaleta spojená s umyvadlem ušetří litry vody

  • 86
Se zajímavým nápadem přišel mexický designér Ariel Rojo. Spočítal si, že kapajícím kohoutkem se vyplýtvá skoro 2 000 litrů vody za rok. A tak vymyslel toaletu s umyvadlem, která spoustu vody ušetří.

"Pokud hledáte odlišné výsledky, nedělejte pořád ty samé chyby," říkával Albert Einstein. Tímto sloganem se řídí i Ariel Rojo. Aby ušetřil vodu, spojil dohromady dvě z hlavních komponent v koupelně. Vznikl projekt "tlalokc", toaleta a umyvadlo v jednom.

Princip "chytrého" záchodu tlalokc spočívá v tom, že se voda z umyvadla shromáždí v nádržce a následně slouží ke splachování klozetu. Údajně se tím ročně uspoří až 83 procent vody určené pro spotřebu toalety.

Toaleta spojená s umyvadlem ušetří litry vody

Kromě množství vody unikající z vodovodního kohoutku, si totiž Rojo spočítal i to, že průměrná spotřeba vody v umyvadle činí 3 650 litrů ročně a toalety 4 380 litrů.

Voda z umyvadla tak slouží ke splachování záchodu, což každé rodině ve výsledku ušetří pár tisíc litrů vody za rok.

Vzhledem k nedostatku vody je snižování její spotřeby dlouhodobý problém. Tlalokc je podle autorů produkt, který šetří životní prostředí a zároveň nikomu nevnucuje snížení nároků, co se vkusu a designu týče.

Kdo je Ariel Rojo

Ariel Rojo se narodil 8. června 1976 v Mexico City. Od mládí se zajímal o architekturu a průmyslový design, který vystudoval.

Jednou z jeho slavných zakázek byly instalace na náměstí Zócalo v Mexico City u příležitosti oslav příchodu nového tisíciletí.

V roce 2006 založil Ariel Rojo Design Studio, které se především věnuje fasádám budov, interiérovému designu a navrhování předmětů denní potřeby.

Kromě kombinované toalety se záchodem stojí za shlédnutí například odkapávač na nádobí ve tvaru "hraniční zdi" mezi Spojenými státy a Mexikem. Návrhy ateliéru lze najít na webu www.arielrojo.com.


Kdo šetří, má za tři. V Austrálii i ve Švýcarsku

Projekt toalety a umyvadla v jednom nicméně není úplně nový. Kromě ateliéru Ariel Rojo s ním dříve přišla i australská společnost Caroma, jež se dlouhodobě věnuje koupelnovému designu.

Její projekt ekologického záchodu se vloni dostal na australský trh a v následujících měsících by měl být prostřednictvím amerických poboček dostupný i ve Spojených státech.

Toaleta spojená s umyvadlem

Toaleta spojená s umyvadlem od australské společnosti Caroma. 

Pozadu nezůstala ani švýcarská firma Urimat, která vyvinula úsporný plastový pisoár stejného jména. Ten se obejde bez vody, bez chemie a bez zápachu.

Výrobek by měl ročně ušetřit v průměru 100 tisíc litrů vody. Díky moderní technologii má být snadné i jeho čištění.

A jak pisoár funguje? Vyměnitelný sifon přijme moč a bez vody ji odvede do kanalizace. Hydrostatická vznosná ploška utěsní vstup (bez těsnící kapaliny) tak, že zabrání jakékoli tvorbě zápachu.

Pisoár Urimat

Pisoár Urimat vodu nepotřebuje.